DZIŚ JEST:   04   CZERWCA   2020 r.

Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Św. Franciszka Caracciolo
Św. Optata z Mileve
 
 
 
 

Słowacja: chcą lepszej ochrony nienarodzonych. Czy uda się to przed wyborami?

Słowacja: chcą lepszej ochrony nienarodzonych. Czy uda się to przed wyborami?
Źródło: ordoiuris.pl

„450 tys. dzieci pozostanie wielką skazą na duszy narodu” – uważają politycy z Chrześcijańskiej Demokracji – Życie i Dobrobyt, mówiąc o potrzebie wzmocnienia ustawowej ochrony życia poczętego. Z inicjatywą przyjęcia takich zmian wyszły dwie partie koalicji rządowej, które chcą dokonać nowelizacji przepisów jeszcze w tej kadencji Rady Narodowej Republiki Słowackiej.

 

Słowacka Partia Narodowa oraz Kierunek – Socjalna Demokracja zgadzają się, że przepisy wzmacniające ochronę dzieci nienarodzonych powinny być przyjęte jeszcze w tym parlamencie, przed wyborami jakie mają odbyć się w lutym 2020 roku. Po doniesieniach prasowych o negocjacjach liderów Ruchu Chrześcijańsko – Demokratycznego z liberałami prezydent Zuzany Čaputovej, rządząca obecnie krajem Słowacka Partia Narodowa i Kierunek – Socjalna Demokracja obawiają się, że po wyborach władzę przejmą liberałowie, niesieni zwycięstwem Čaputovej. Uzyskanie przez liberałów i liberalnych chadeków większości w nowym parlamencie przekreśli co najmniej na cztery lata szansę przyjęcia ustawy dającej większą ochronę dzieciom poczętym.

 

Rzecznik Słowackiej Partii Narodowej Zuzana Škopcová, wyjaśniając konieczność zmian w obecnie obowiązujących przepisach powiedziała, że dziecku przed narodzeniem należy się większa ochrona prawna, a przygotowywana nowelizacja ma także ograniczyć liczbę wykonywanych na Słowacji aborcji.

 

Štefan Kuffa z popierającej inicjatywę SPN i Kierunku – SD partii Chrześcijańska Demokracja – Życie i Dobrobyt, stwierdził, że już podczas obrad w parlamencie nad wypowiedzeniem protokołu stambulskiego uznano, że chrześcijańscy politycy powinni obronić Słowację przed następstwami kultury śmierci. W oświadczeniu Chrześcijańskiej Demokracji – Życie i Dobrobyt podkreślono, że w ciągu ostatnich 30 lat politycy rezygnowali z walki o wartości w zamian za posady oraz stanowiska i dlatego teraz śmierć 450 tys. dzieci pozostanie wielką skazą na duszy narodu.

 

Tak wielka liczba ofiar zaniechania zmian w przepisach o ochronie życia poczętego wynika z szacunków, według których na przełomie lat 80. i 90. na liczącej wówczas 5,3 mln obywateli Słowacji dokonywano rocznie ok. 35 tys. aborcji. W wyniku wielu akcji uświadamiających i podjęcia przez środowiska chrześcijańskie dyskusji o tym problemie liczba przypadków pozbawiania życia dzieci w łonie matki spadła obecnie do ok. 6 tys. rocznie.

 

Powrotu do porządku prac słowackiego parlamentu nowelizacji przepisów antyaborcyjnych nie chcą opozycyjna partia liberalna Wolność i Solidarność oraz koalicyjny Most-Híd. Pozaparlamentarny sojusz Postępowa Słowacja/Razem, związany z niedawno wybraną prezydent Zuzaną Čaputovą, próbuje omijać istotę problemu, obarczając inicjatorów wzmocnienia ochrony życia poczętego winą za kiepskie rządy i korupcję w kraju. Niewiadomą jest postawa opozycyjnej partii Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości, która chce czekać z zajęciem stanowiska do zapoznania się z projektem tekstu zmian ustawowych.

 

Źródła: WebNoviny, Hlavne Spravy, NOIZZ, Populationf.net

JB


DATA: 2019-07-26 13:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.