DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

Słowaccy biskupi upominają się o nienarodzone dzieci

Słowaccy biskupi upominają się o nienarodzone dzieci

Wśród praw człowieka, których państwo chce szczególnie strzec i bronić, winny się znaleźć prawa do życia dzieci nienarodzonych, rodziców i do zastrzeżeń sumienia oraz wolność religijna i słowa. Przypomniał o tym przewodniczący Konferencji Biskupów Słowacji abp Stanislav Zvolenský w liście do ministra spraw zagranicznych i zagadnień europejskich Miroslava Lajčáka nt. Ogólnopaństwowej Strategii Ochrony i Wspierania Praw Człowieka w Republice Słowackiej.


Wyrażając w imieniu episkopatu zadowolenie z rządowego zamiaru wypracowania długofalowej strategii rozwoju praw człowieka, metropolita bratysławski uznał za ważne poprzedzenie jej szeroką dyskusją społeczną w celu uzyskania ogólnonarodowej zgody dla przyszłego dokumentu. Zauważył przy tym, że projekt obejmuje wprawdzie 9 tematów na dalszą przyszłość, ale szczególną uwagę poświęca dwóm konkretnym kwestiom: polityce narodowej oraz prawom osób grupy LGBT.


Zdaniem arcybiskupa, przedłożony zarys dokumentu „jest niewyważony i obciążony ideologicznie, gdyż w wielu sformułowaniach tekstu znajdujemy wątpliwości co do tradycyjnej rodziny i małżeństwa oraz potępienie poglądu moralnego, iż działania homoseksualne są niesłuszne”. Wydaje się, że projekt ten pozostaje w sprzeczności z Programowym Oświadczeniem Rządu Słowacji, jak również oznacza potępienie nauczania moralnego Kościołów chrześcijańskich – napisał przewodniczący episkopatu. Zaznaczył, że w związku z tym biskupi proponują usunąć cały piąty punkt (mówiący o prawach osób LGBTI) z projektu Strategii i nie używać określenia „równość rodzajowa”.


Jednocześnie abp Zvolenský zaproponował włączenie do projektu czterech dziedzin, których dotychczas nie uwzględniono w żadnym oddzielnym dokumencie: prawa do życia nienarodzonych dzieci, sprzeciwu sumienia, praw rodziców oraz wolności religijnej i słowa. Episkopat słowacki jest gotów wysłać specjalistów do omawiania tych zagadnień – zapewnił metropolita bratysławski. Dodał, że biskupi będą wdzięczni, jeśli na początku września otrzymają przepracowany projekt przyszłego dokumentu, który – gdy zostanie ostatecznie uchwalony – będzie miał zasadniczy wpływ na rozwój i stosowanie koncepcji praw człowieka w kraju.


Na zakończenie hierarcha wyraził nadzieję, że „dzięki otwartej wzajemnie komunikacji przyczynimy się do umocnienia dobra wspólnego oraz do pogłębionego rozumienia podstawowych praw i swobód obywatelskich w Słowacji”.KAI

mat


DATA: 2013-08-02 12:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.