1 sierpnia 2013

Wśród praw człowieka, których państwo chce szczególnie strzec i bronić, winny się znaleźć prawa do życia dzieci nienarodzonych, rodziców i do zastrzeżeń sumienia oraz wolność religijna i słowa. Przypomniał o tym przewodniczący Konferencji Biskupów Słowacji abp Stanislav Zvolenský w liście do ministra spraw zagranicznych i zagadnień europejskich Miroslava Lajčáka nt. Ogólnopaństwowej Strategii Ochrony i Wspierania Praw Człowieka w Republice Słowackiej.

Wyrażając w imieniu episkopatu zadowolenie z rządowego zamiaru wypracowania długofalowej strategii rozwoju praw człowieka, metropolita bratysławski uznał za ważne poprzedzenie jej szeroką dyskusją społeczną w celu uzyskania ogólnonarodowej zgody dla przyszłego dokumentu. Zauważył przy tym, że projekt obejmuje wprawdzie 9 tematów na dalszą przyszłość, ale szczególną uwagę poświęca dwóm konkretnym kwestiom: polityce narodowej oraz prawom osób grupy LGBT.

Wesprzyj nas już teraz!

Zdaniem arcybiskupa, przedłożony zarys dokumentu „jest niewyważony i obciążony ideologicznie, gdyż w wielu sformułowaniach tekstu znajdujemy wątpliwości co do tradycyjnej rodziny i małżeństwa oraz potępienie poglądu moralnego, iż działania homoseksualne są niesłuszne”. Wydaje się, że projekt ten pozostaje w sprzeczności z Programowym Oświadczeniem Rządu Słowacji, jak również oznacza potępienie nauczania moralnego Kościołów chrześcijańskich – napisał przewodniczący episkopatu. Zaznaczył, że w związku z tym biskupi proponują usunąć cały piąty punkt (mówiący o prawach osób LGBTI) z projektu Strategii i nie używać określenia „równość rodzajowa”.

Jednocześnie abp Zvolenský zaproponował włączenie do projektu czterech dziedzin, których dotychczas nie uwzględniono w żadnym oddzielnym dokumencie: prawa do życia nienarodzonych dzieci, sprzeciwu sumienia, praw rodziców oraz wolności religijnej i słowa. Episkopat słowacki jest gotów wysłać specjalistów do omawiania tych zagadnień – zapewnił metropolita bratysławski. Dodał, że biskupi będą wdzięczni, jeśli na początku września otrzymają przepracowany projekt przyszłego dokumentu, który – gdy zostanie ostatecznie uchwalony – będzie miał zasadniczy wpływ na rozwój i stosowanie koncepcji praw człowieka w kraju.

Na zakończenie hierarcha wyraził nadzieję, że „dzięki otwartej wzajemnie komunikacji przyczynimy się do umocnienia dobra wspólnego oraz do pogłębionego rozumienia podstawowych praw i swobód obywatelskich w Słowacji”.

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 100 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram