DZIŚ JEST:   25   MAJA   2019 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 56  >   WYKWINTNA KUCHNIA

Łukasz Karpiel

Słoik – to brzmi dumnie!


Choć najlepszą porą na przygotowanie domowych przetworów i zapasów na zimę jest lato i jesień, warto jednak wcześniej przygotować się do tej czynności, aby jej efekty sprawiły radość naszym kubkom smakowym. Przypominając w ten sposób dni, kiedy słońce nie chadza zbyt szybko spać…

 

Drzewa uginające się pod dostatkiem soczystych owoców – gruszek, śliwek wiśni czy jabłek – budzą chęć zatrzymania tego smakowitego na wskroś obrazu i przywołania go w trakcie jesiennej szarugi oraz długich zimowych wieczorów. Podobne uczucia budzą cieszące wzrok i nęcące swym smakiem ogórki, papryki i pomidory. A to przecież tylko kilka z obfitego wachlarza Bożych darów, które w swej niezmierzonej dobroci ofiarował nam Stwórca. Darów służących nie tylko do zaspokojenia głodu, lecz stanowiących znakomite źródło witamin i niezbędnych do zdrowego funkcjonowania mikroelementów. Czyż spoglądając na nasze ogródki, działki bądź nawet na targowe stragany mieniące się barwami warzyw i owoców, nie powinniśmy doznawać uczucia głębokiego wzruszenia i wdzięczności za tak wspaniały podarunek? Oczywiście, że tak!

 

Można się pokusić o stwierdzenie, iż podjęcie się wykonywania różnorakich przetworów – oprócz oczywistych, a wynikających z przyszłej konsumpcji zalet – może stanowić wyraz naszej wdzięczności za dzieło stworzenia! Obdarowany przez Boga człowiek, biorąc sobie do serca zachętę do czynienia sobie ziemi poddaną, może, korzystając z rozumu i woli, wykorzystać godnie, ku swemu pożytkowi, to co powierzył mu Stwórca. Jak pełnym ciepła, jak budzącym wzruszenie jest obraz, który być może na stałe zagościł w niejednym wspomnieniu domu rodzinnego, kiedy dzięki pracy rąk matki, babci czy kogoś z pozostałych domowników na stół zawitały zakręcone dokładnie i poddane pasteryzacji słoiki kryjące smakowite wnętrze. A cóż powiedzieć o roznoszącym się po domu zapachu, który koi nerwy i skłania ku łagodności. Trudno bowiem pozostać obojętnym wobec choćby śliwkowego aromatu wkradającego się w zacienione konfliktem kąty…

 

Nie można też nie wspomnieć o więziach rodzących się między członkami rodziny wspólnie przygotowującymi przetworowy. Te wspomnienia pozostaną już na zawsze, a przekazane w ten sposób przepisy i kulinarne tajniki niczym pałeczka sztafety łączyć będą kolejne po sobie przychodzące pokolenia.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Sami więc z siebie nic nie potrafimy chyba tylko zło, które właśnie jest brakiem dobra, porządku, siły. Jeżeli uznamy tę prawdę i spoglądniemy na Boga, od którego otrzymujemy w każdej chwili wszystko, co mamy, natychmiast widzimy, że On, Bóg, i więcej dać może i pragnie jako najlepszy Ojciec dać nam wszystko, co nam jest potrzebne. Gdy jednak dusza sobie przypisuje to, co jest darem Bożym, czyż Pan Bóg może ją obsypywać łaskami? Przecież wtedy utwierdzałby ją w fałszywym i aroganckim mniemaniu.

 
 

1948 - w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie wykonano wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, uczestniku wojny polsko-bolszewickiej, żołnierzu ZWZ-AK wsławionym misją w obozie śmierci Auschwitz, członku organizacji WIN.

 

Delegacja z Izraela, która 13 maja przyleciała do Polski, chciała spotkać się z przedstawicielami Ambasady USA w Warszawie. Tematem rozmów miały być m.in. żydowskie roszczenia majątkowe. Marcin Makowski na łamach wp.pl podaje, że Amerykanie odmówili spotkania nie chcąc zaostrzania konfliktu pomiędzy Polską a Izraelem.

 

Niemiecka kanclerz Angela Merkel ma być jednym z kandydatów do objęcia fotela szefa Rady Europejskiej, informuje „Die Welt”. Zdaniem redakcji, polityk miałaby otrzymać poparcie m.in. ze strony państw Grupy Wyszehradzkiej i zastąpić na stanowisku Donalda Tuska.

 

W Lyonie doszło do poważnej eksplozji ładunku wybuchowego, który ranił co najmniej 6 osób. Zdarzenie miało miejsce w centrum miasta przy ul. Victora Hugo. Świadkowie relacjonują, że na skutek wybuchu, cała okolica została pokryta białym pyłem.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.