DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 56  >   WYKWINTNA KUCHNIA

Łukasz Karpiel

Słoik – to brzmi dumnie!


Choć najlepszą porą na przygotowanie domowych przetworów i zapasów na zimę jest lato i jesień, warto jednak wcześniej przygotować się do tej czynności, aby jej efekty sprawiły radość naszym kubkom smakowym. Przypominając w ten sposób dni, kiedy słońce nie chadza zbyt szybko spać…

 

Drzewa uginające się pod dostatkiem soczystych owoców – gruszek, śliwek wiśni czy jabłek – budzą chęć zatrzymania tego smakowitego na wskroś obrazu i przywołania go w trakcie jesiennej szarugi oraz długich zimowych wieczorów. Podobne uczucia budzą cieszące wzrok i nęcące swym smakiem ogórki, papryki i pomidory. A to przecież tylko kilka z obfitego wachlarza Bożych darów, które w swej niezmierzonej dobroci ofiarował nam Stwórca. Darów służących nie tylko do zaspokojenia głodu, lecz stanowiących znakomite źródło witamin i niezbędnych do zdrowego funkcjonowania mikroelementów. Czyż spoglądając na nasze ogródki, działki bądź nawet na targowe stragany mieniące się barwami warzyw i owoców, nie powinniśmy doznawać uczucia głębokiego wzruszenia i wdzięczności za tak wspaniały podarunek? Oczywiście, że tak!

 

Można się pokusić o stwierdzenie, iż podjęcie się wykonywania różnorakich przetworów – oprócz oczywistych, a wynikających z przyszłej konsumpcji zalet – może stanowić wyraz naszej wdzięczności za dzieło stworzenia! Obdarowany przez Boga człowiek, biorąc sobie do serca zachętę do czynienia sobie ziemi poddaną, może, korzystając z rozumu i woli, wykorzystać godnie, ku swemu pożytkowi, to co powierzył mu Stwórca. Jak pełnym ciepła, jak budzącym wzruszenie jest obraz, który być może na stałe zagościł w niejednym wspomnieniu domu rodzinnego, kiedy dzięki pracy rąk matki, babci czy kogoś z pozostałych domowników na stół zawitały zakręcone dokładnie i poddane pasteryzacji słoiki kryjące smakowite wnętrze. A cóż powiedzieć o roznoszącym się po domu zapachu, który koi nerwy i skłania ku łagodności. Trudno bowiem pozostać obojętnym wobec choćby śliwkowego aromatu wkradającego się w zacienione konfliktem kąty…

 

Nie można też nie wspomnieć o więziach rodzących się między członkami rodziny wspólnie przygotowującymi przetworowy. Te wspomnienia pozostaną już na zawsze, a przekazane w ten sposób przepisy i kulinarne tajniki niczym pałeczka sztafety łączyć będą kolejne po sobie przychodzące pokolenia.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Jan Tomasz Gross powiedział, że „Polacy zabili na wsiach więcej Żydów niż Niemcy w obozach zagłady”. Skandaliczne słowa padły podczas konferencji poświęconej Holocaustowi, która odbyła się w Paryżu. W antypolskim wystąpieniu, Jan Tomasz Gross zaatakował również Kościół i katolicką rozgłośnię radiową.

 
 

Francuski sąd w środę nakazał szwajcarskiemu bankowi inwestycyjnemu UBS zapłacić rekordową grzywnę w wysokości ponad 4,5 miliarda euro (około 15,54 miliardów złotych) za nielegalne pozyskiwanie zamożnych francuskich klientów, by pomóc im uniknąć płacenia podatków. Z zasądzonej kwoty, 800 milionów euro miałoby trafić bezpośrednio do francuskiego rządu.

 

 

Amerykański aktor Jussie Smollett, który miał zostać napadnięty i torturowany przez dwóch niezidentyfikowanych rasistów i homofobów został oskarżony o składanie fałszywych zeznań. Okazuje się, że atak na jego osobę został starannie zaplanowany i wyreżyserowany przez niego samego.

 

Czechy zaskarżyły dyrektywę Unii Europejskiej, która prowadzi do rozbrojenia obywateli i ogranicza prawo do posiadania broni. Argumenty czeskiej strony to m.in. brak związku tej dyrektywy z faktyczną walką z terroryzmem oraz ograniczanie wolności obywatelskich.

 

Kieleccy radni jednogłośnie podjęli uchwałę o wykreśleniu z grona honorowych obywateli Kielc 31 żołnierzy Armii Czerwonej. Wydarzenie ma charakter symboliczny, gdyż uchwałę przyjęto w czasie rozpoczynających się już w całej Polsce uroczystości związanych z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.