DZIŚ JEST:   19   CZERWCA   2019 r.

Św. Gerwazego i Protazego
Św. Romualda, opata
 
 
 
 

„Ślepaki” wystrzelone w Ordo Iuris [FELIETON]

„Ślepaki” wystrzelone w Ordo Iuris [FELIETON]
Fot. Mateusz Wlodarczyk/FORUM

Osobliwe dwa artykuły zaserwował czytelnikom „Rzeczpospolitej” publicysta tej gazety. Autor obarczył winą instytut Ordo Iuris za… złą opinię, jaką cieszy się prawnicza organizacja pośród osób skłonnych wierzyć stereotypowym kłamstwom na jej temat, powielanym przez lewicowo-liberalne media.

 

Michał Szułdrzyński, bo to on jest autorem dwóch, opublikowanych w odstępie kilkunastu dni materiałów, zamiast zweryfikować zasłyszane stereotypy na temat Ordo Iuris, powiela je i wzmacnia w sposób, jaki zdziwił zapewne niejednego czytelnika popularnej „Rzepy”. Swój pierwszy artykuł rozpoczął od dowcipu („…po ponad trzech latach rządów tradycjonalistycznej partii w Polsce…”) i już do końca nie wszedł na całkowicie poważne tory. Niby krytykuje i polemizuje, ale fakty nie interesują go tak bardzo jak odczucia i potoczne opinie, czego zresztą sam nie ukrywa („Kłopot w tym, że ja napisałem felieton wyrażający moje wrażenia, nie zaś obiektywne fakty” – przyznał w drugim tekście).

 

Zaczęło się od zaczepki, która widnieje na internetowej witrynie rp.pl pod tytułami: „Szariat po staropolsku” oraz „Fatalna robota Ordo Iuris”. Na fali społecznego poruszenia wywołanego zabójstwem prezydenta Gdańska, krótko po tym zdarzeniu autor obarczył prawą część sceny publicznej odpowiedzialnością za ekspansję tak zwanego hejtu („Czy to nie wy przymykaliście oko na to, że po prawej stronie wyhodowano potwora, tylko dlatego że kąsał on w internecie waszych ideowych przeciwników? I właśnie dlatego my wszyscy jesteśmy dziś bezradni wobec tego całego zła” – napisał w puencie). W obydwu swych tekstach, poza Ordo Iuris, Michał Szułdrzyński dla uzasadnienia swych twierdzeń nie wymienił z nazwy ani nazwiska nikogo innego z tzw. prawej strony a nazwa instytutu pada tylko w pierwszym materiale pięciokrotnie.

 

To rażący błąd (przy naiwnym, być może, założeniu, że nie premedytacja) tym bardziej, że redaktor „Rzeczpospolitej” obwinia konserwatystów i „myśl prawicową” o intelektualny uwiąd. Pisze: „Liberałowie, lewica co chwilę publikują jakieś ciekawe książki, debaty, tymczasem po drugiej stronie głównie słychać radosne siorbanie – akustyczny efekt procesu konsumpcji konfitur, jakie niesie ze sobą władza, zamiast głębokiej intelektualnej debaty”. Czyżby chciał zapisać Ordo Iuris do obozu czerpiących korzyści z rządów koalicji żartobliwie nazwanej Zjednoczoną Prawicą? Każdego, kto choćby w  miarę uważnie przygląda się działaniom instytutu, taka sugestia przyprawia o pierwszy, sporych rozmiarów dysonans poznawczy.

 

Jeśli zaś chodzi o „marne osiągnięcia intelektualne” po tzw. prawej stronie, to akurat w przypadku instytutu trudno o mniej trafny przykład. Liczba inicjatyw, w które jest zaangażowany, a o których piszą na co dzień co bardziej konserwatywnie ukierunkowane media każe podejrzewać, że Michał Szułdrzyński albo czyta tylko „zaprzyjaźnione” portale, gazety i czasopisma, albo chciał po prostu wystrzelić w stronę Ordo Iuris parę pocisków.

 

Powierzchowność obydwu wywodów nasuwa pytanie o rzeczywiste przyczyny, dla których redaktor „jedynej w Polsce gazety konserwatywno-liberalnej” (jak sama określa się „Rzeczpospolita”) zaserwował jej czytelnikom zestaw inwektyw charakterystyczny raczej dla mediów bardziej wrogich wobec tradycyjnych wartości, po stronie których staje Ordo Iuris. Zastanawia zwłaszcza reakcja autora na merytoryczną i wyczerpującą polemikę, która wyszła spod pióra Tymoteusza Zycha z zarządu organizacji. Publicysta postanowił brnąć w eskalację oskarżeń bazujących na półprawdach, niedopowiedzeniach i oczywistych fałszach. 

 

Powodowany zapewne troską o eliminację z publicznej debaty tak zwanej mowy nienawiści (to miał być, jego zdaniem, faktyczny powód napisania pierwszego tekstu), autor zadbał, by jego czytelnicy otrzymali w zestawieniu z nazwą instytutu takie sformułowania jak: „katotaliban”, „fundamentalizm” „dyżurni konserwatyści”. Dowiedzieliśmy się między innymi, że redaktor „Rzepy” wraz z gronem swych czytelników, w tym katolików, uważają Ordo Iuris za „niebezpiecznych fundamentalistów dorabiających gębę wartościom, które są im bliskie”, bo poważnie traktują kwestię obrony powszechnego prawa do narodzin. Autor podejrzewa nawet, że gdyby Pan Jezus objawił się w ludzkiej postaci w naszych czasach, „zostałby nazwany przez prawników z OI lewakiem, marksistą, a w najlepszym wypadku naiwniakiem”. Zwłaszcza ta ostatnia, karkołomna figura, wieńcząca drugi tekst Szułdrzyńskiego pokazuje skalę zacietrzewienia wobec organizacji, sprawnie i skutecznie działającej na polu zdominowanym dotychczas przez wrogów tradycyjnego społeczeństwa. Póki co, owo zacietrzewienie przyniosło jedynie kanonadę ze ślepych naboi.

 

 

Roman Motoła

 

CZYTAJ TAKŻE: Ekspert Ordo Iuris odpowiada na krytykę: bronimy wartości. Tej odwagi wielu brakuje

 


DATA: 2019-02-15 17:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To nie są "ślepaki" drodzy państwo. Przecież czytelnik RZ nie będzie sprawdzał czy informacje są prawdziwe czy nie - otrzymał zlepek haseł: OI/fundamentalizm/pis/skrajna prawica i teraz już wszystko wie, przecież napisali w mądrej gazecie.
4 miesiące temu / Wojtek
 
Rzepa konsekwentnie goniła ideał- gazetę wyborczą i dogoniła, jest jest bliźniakiem. Ba! W niektórych momentach wyprzedza ją, nadaje ton i poucza. Jest to gazeta która w ostatnim czasie całą swoją opiniotwórczą mocą atakuje konserwatyzm, wartości cywilacji łacinskiej, ale przede wszystkim Polskę i Polaków. Należy się do tego przyzwyczaić. Pan Szułdrzyński natomiast to parias dziennikarskiego świata młodych liberałów, który za wszelką cenę chce ściagać się z resztą liberałów, być w pewnym elitarnym klubie. Równa konsekwentnie do dołu od pewnego czasu. No chyba, że naprawdę nie rozumie gdzie pracuje i co robi, ale wtedy tym gorzej dla niego.
4 miesiące temu / Noc
 
Czytałam ten pożal się Boże artykuł. Pan dziennikarz uderza w Ordo Iuris zaznaczając, że są to jego prywatne opinie. Dziennikarz powinien przedstawiać wpierw fakty, dopiero na ich podstawie odnosić się do tychże opinii. W innym przypadku,pan dziennikarz przemienia się w zwykłego politruka, który otrzymał zadanie do wykonania. Pan Sułdzyński powołuje się na " zaprzyjaźnionych z nim katolików" którym to nie podoba się debata dot. zabijania dzieci. A od kiedy " zaprzyjaźnieni z panem redaktorem katolicy" mogą sobie przebierać w Dekalogu jak w koszyku ze śliwkami?!To Przykazanie może być, inne wyrzucamy do śmieci. Pan redaktor konfabuluje kilkakrotnie pisząc, że Ordo Iuris był " za karaniem kobiet w ciąży" Pisząc ten artykuł powinien zbadać fakty jak się mają. Wystarczy obejrzeć debatę sejmową z udziałem prawników z OI. Po zaznajomieniu się z artykułem pana Sułdrzyńskiego,z polotem pana redaktora--- Nie żałuję wyboru. Nie kupuję i nie czytam Rzepy.
4 miesiące temu / Anna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "66124"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.