DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

Ślązacy protestowali przeciwko wystawianiu bluźnierczej „Klątwy”. „To antypolski spektakl!”

Ślązacy protestowali przeciwko wystawianiu bluźnierczej „Klątwy”. „To antypolski spektakl!”
Fot: Wojciech Krynski / Forum

Blisko 200 osób protestowało w Chorzowie przeciwko wystawianiu na deskach „Teatru Rozrywki” bluźnierczego spektaklu „Klątwa”. Manifestanci modlili się na różańcu i zdecydowanie wyrażali swoje oburzenie wobec skandalicznego przedsięwzięcia. – Naszym obowiązkiem jest obrona wiary i kultury, która jest dziś zagrożona – mówił organizator pikiety Mariusz Piotrowski ze Śląskiego Centrum Kultury. Abp Wiktor Skworc wezwał do modlitwy, postu i ekspiacji.


Bluźniercza „Klątwa” nie po raz pierwszy wzbudza negatywne emocje i budzi powszechne oburzenie katolików. Do niedawna była wystawiana na deskach „Teatru Powszechnego”. W maju i w czerwcu swój sprzeciw wobec bluźnierczego przedstawienia wyrażali Warszawiacy, którzy licznie gromadzili się na modlitwie różańcowej przed budynkiem teatru.


Tym razem „Klątwa” pojawiła się w Chorzowie i została zaprezentowana w „Teatrze Rozrywki”. W pikiecie przeciwko pseudosztuce Oliviera Frljica protestowało blisko 200 osób, którzy modlili się na różańcu i wznosili hasła podkreślające destrukcyjny charakter „Klątwy”. Manifestujący podkreślali również, że ich obowiązkiem jest obrona wiary i kultury, która jest w dzisiejszych czasach bardzo zagrożona. „Klątwa to upolityczniony antypolski spektakl. Klątwa to bluźnierstwo i obraza osób wierzących. Klątwa to okazanie pogardy przez chorwackiego reżysera względem symboli i wartości wyznawanych przez większość Polaków.” – podnoszą organizatorzy pikiety. Wśród demonstrantów byli m.in. przedstawiciele środowisk narodowych: Młodzieży Wszechpolskiej, ONR oraz Ruchu Narodowego, a także Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę.


– Obowiązkiem katolików jest obrona wiary. Jesteśmy organizacją, która krzewi kulturę, która jest dziś zagrożona. Poprzez różne działania próbuje się wmawiać opinii publicznej, że w kulturze nie ma granic wolności. My chcemy podkreślić, że istnieją dwa zjawiska: kultura i antykultura, która niszczy więzi, rodzinę, społeczeństwo – mówił dla PCh24.pl Mariusz Piotrowski ze Śląskiego Centrum Kultury, główny organizator protestów. Rozmówca podkreślił, że „Klątwa” jest przykładem tego drugiego, negatywnego zjawiska.

Piotrowski zwracał również uwagę, że odpowiedzialni za sprowadzenie „Klątwy” do Chorzowa są władze „Teatru Rozrywki” oraz przedstawiciele samorządu. – Chcieliśmy pokazać kto jest odpowiedzialny za to co się wydarzyło w Chorzowie. Udział w tym miała Rada Programowa Teatru Rozrywki i jego dyrektor, a także miejscowe władze reprezentujące Platformę Obywatelską i Ruch Autonomii Śląska. Ci ludzie powinni ponieść konsekwencje polityczne – podkreślał.


Warto przypomnieć, że przeciwko bluźnierczej „Klątwie” w Chorzowie protestowali internauci, którzy skierowali do marszałka województwa apel o odwołanie przedsięwzięcia. W ciągu kilku dni, protest podpisało ponad 20 tys. osób. Krytycznie wobec pseudosztuki w wydaniu Oliviera Frljica wypowiadał się również abp Wiktor Skworc, który zarządził w związku z tą sprawą modlitwę, post i ekspiacje.


„Wobec zaistniałej sytuacji wzywamy wszystkich wiernych i duszpasterzy chorzowskich parafii do podjęcia dzieł ekspiacji, postu i modlitwy. Niech dzień świadomie zaplanowanej prowokacji będzie dla wiernych miasta Chorzów i dla wiernych całej archidiecezji katowickiej dniem pokuty, modlitwy i ekspiacji – wynagrodzenia Panu Bogu. Musimy też wezwać możnego wstawiennictwa św. Floriana, który z woli mieszkańców i samorządu miasta Chorzów stał się ich patronem przed Bogiem, aby ochronił miasto i jego mieszkańców przed zamętem i skutkami złego posiewu spektaklu „Klątwa”. „Święty Boże, święty mocny, święty i nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami...” – czytamy w oświadczeniu hierarchy.

 

 

Źródło: PCh24.pl, sck.edu.pl

WMa

 

 


DATA: 2017-08-04 08:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do Ola. Cały zachód nie reagował na tego typu "sztukę" i co jest jej mniej? Te reakcje są bardzo pozytywne zmuszając ludzi do myślenia jakie są ich wartości Piszesz że piekło wybrukowane jest dobrymi chęciami i masz rację, tylko zastanów się co to powiedzenie znaczy. Jeszcze dodam że dla Boga, który bada nasze serca najważnie są nasze intencje Nie ważne czy nam się uda czy nie lub jaki to efekt przyniesie. Z efektami Pan Bóg sobie poradzi :-)
ponad 1 rok temu / Qwerty
 
Gratuluję tym mlodym ludziom że mają odwagę stanąć w obronie wiary wszyscy powinnismy tacy być. Ciesze sie ze mimo zła jest dobro i dobra jest wiecej.
ponad 1 rok temu / Beata
 
Tylko tak ci się wydaje że Bóg cię nie lubi za idiotyzm. To że jesteś zmanipulowana i nienawidzisz katolików łatwowiernie realizując plan szatana, nie oznacza że nie masz szans na zbawienie. Dopóki żyjesz, masz możliwość się nawrócić.
ponad 1 rok temu / do Ola
 
Dodam jeszcze jak damy się więcej spodlić w bezczynności najpierw pod wpływem niemieckiego szczekania wmawiano ze Jan Paweł II się ślini więc powinien abdykować potem Urban i Siwiec z SlD drwili parodiując Papieża potem unia wolności jej ludzie wymyślili meteoryt zgniatający Papieża następnie bractwo kurkowe w Krakowie uczynilo sobie tarcze strzelniczą z głowy Papieża a teraz to bydło wiesza Go na szubienicy a cały wymiar sprawiedliwości jest bezsilny.To wszystko obciąża wina cały naród.
ponad 1 rok temu / Zbigniew
 
Bog nie lubi tez idiotow, ktorzy zmanipulowani nakrecaja zjawisko zdecydowanie niekorzystne dla katolikow. Ludzka nienawisc i latwowiernosc latwo ukierunkowac. W tym.momencie realizujecie plan tworcy spektaklu. Gratulacje! Musi wam podziekowac, bo bez was by mu sie nie udalo.
ponad 1 rok temu / Ola
 
Do Ola. Czy masz 7 lat ? Gdyby nie było protestów, to byś miała "Klątwę" graną w każdej wiosce i w każdym mieście na okrągło. A na Sądzie Ostatecznym z pewnością Pan Bóg Cię spyta : Co zrobiłaś, jak Mnie "Klątwą" poniżano ?
ponad 1 rok temu / ad rem
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.