DZIŚ JEST:   21   MAJA   2019 r.

Św. Krzysztofa Magallanesa
Św. Jana Nepomucena
 
 
 
 

Sławomir Skiba w TVP: brońmy fundamentów małżeństwa i rodziny

Sławomir Skiba w TVP: brońmy fundamentów małżeństwa i rodziny
Źródło: TVP

Instytucja małżeństwa i rodziny pojmowana w tradycyjnym znaczeniu jest zagrożona. Wszystko za sprawą pojawiających liberalnych interpretacji adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia. - Dlatego prosimy, by księża biskupi zechcieli zdecydowanie odeprzeć te ataki na fundamenty małżeństwa i rodziny, ale również dwóch sakramentów: Eucharystii i Spowiedzi świętej – powiedział na antenie TVP Info Sławomir Skiba, wiceprezes Instytutu im. Ks. Piotra Skargi i redaktor naczelny magazynu „Polonia Christiana”, relacjonując akcję Polonia Semper Fidelis.

 

Jak przypomniał gość programu „Minęła 8”, po opublikowaniu adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia mamy do czynienia z zamieszaniem interpretacyjnym, ale nie można zapomnieć, że problem się ujawnił już wcześniej, w czasie dwóch sesji synodu poświęconego rodzinie. - Wówczas polscy biskupi, nasi pasterze zdecydowanie stanęli w obronie nauczania Kościoła w tych kwestiach, jak widać przez wielu hierarchów Kościoła na świecie podważanego. Owocem prac synodu miała być adhortacja, ona powstała i po jej publikacji czterech kardynałów zwróciło się do papieża o jej wyjaśnienie – mówił Sławomir Skiba.

 

Jak przypomniał, kardynałowie nie uzyskali odpowiedzi. W międzyczasie episkopat niemiecki i argentyński przyjęły skrajnie liberalną interpretację papieskiego dokumentu, dopuszczając do Komunii św. de facto osoby żyjące w grzechu ciężkim, w grzechu cudzołóstwa – w podwójnych związkach. Taka praktyka jest wyraźnie sprzeczna z nauką Kościoła, potwierdzoną chociażby w adhortacji Familiaris consortio św. Jana Pawła II.

 

- W obliczu tych wątpliwości i niekatolickich – można powiedzieć – wykładni niektórych episkopatów, jako wierni świeccy Kościoła katolickiego zwracamy się do naszych pasterzy, aby potwierdzili to tradycyjne nauczanie Kościoła. Zwłaszcza, że kwestie poruszane w adhortacji i cały ten problem żywo nas dotyczą, jako świeckich żyjących w związkach małżeńskich, wychowujących dzieci, pragnących je wychowywać tak jak tego zostaliśmy nauczeni – podkreślił.

 

Sławomir Skiba pytany czy można tego typu liberalne interpretacje tłumaczyć wymogiem czasów, postępującym postmodernizmem i idącą za tym liberalizacją doktryny, zauważył, że taka praktyka prowadzi na manowce. - Problem w tym czy jest to wciąż doktryna Kościoła katolickiego i tu stanowisko kardynałów, autorów dubiów jasno te wątpliwości wyrażało. Zdecydowanie wypowiedzieli się tu także biskupi Kazachstanu, którzy wskazali, że w doktrynie katolickiej nie sposób pomieścić - tak naprawdę - bigamii – dodał.

 

Dlatego właśnie powstała akcja Polonia Semper Fidelis, w ramach której zebranych zostało ponad 145 tys. podpisów wiernych świeckich Kościoła katolickiego, którzy proszą biskupów o stanięcie w obronie tradycyjnego nauczania Kościoła dotyczącego nierozerwalności małżeństwa. - Prosimy, by księża biskupi zechcieli zdecydowanie odeprzeć ataki na fundamenty małżeństwa i rodziny, ale również dwóch sakramentów: Eucharystii i Spowiedzi świętej – podkreślił Sławomir Skiba.

 

MA


DATA: 2018-03-09 15:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wyjaśnię. Mój wpis nie oznacza, że jestem optymistą (bo nie jestem!). Przedstawiam tylko pewną szansę, przed którą stoi dziś Episkopat Polski. Jeśli ją wykorzysta (patrz punkt 4.), wówczas dopiero pojawi się optymizm. Poczekajmy - dowiemy się, czy nasi biskupi są zdolni do podyktowania przyszłej historii Kościoła. To jest ich "5 minut", nie odbierajmy im tej szansy. Tylko oni sami mogą ją żałośnie zmarnować.
ponad 1 rok temu / Ireneusz
 
Też podpisałem petycje ale co do ,,hura" optymizmu jestem ostrożny.Ciekaw jestem z jakimi radami duszpasterskimi do naszego Episkopatu wybiera się delegacja Episkopatu Niemiec .Wszyscy nam jakoś dziwnie doradzają , niekiedy radami z piekła rodem .Jeżeli zaś chodzi o stanowczość KEP to przypomnę nieśmiało jego stanowisko z uprzedniej batalii dot.ochrony życia poczętego.W świat poszedł jasny i stanowczy przekaz ,,nie jesteśmy za karaniem więżieniem kobiet dokonujących aborcję ". Przekaz tak stanowczy ,że aż ciarki po skórze chodzą .Czyżby za tą stanowczość i bezkompromisowość dwa dni póżniej Abp.Gądecki wybrany został na V-ce Przewodniczącego Episkopatu KK w Brukseli.
ponad 1 rok temu / Kazimierz
 
A gdzie ta stanowcza postawa, bo jak na razie to nie zauważyłem?
ponad 1 rok temu / DNA
 
Tak jest! Stanowcza postawa Episkopatu Polski wraz z wiernymi (ponad 140 tys. podisów!!!) spowoduje, że nikt nie złamie wtedy Polskich biskupów! Módlmy się o taką stanowczą, wierną Ewangelii i jasną deklarację polskich biskupów! Świat katolicki patrzy na Polskę! Jeśli "staniemy jak ojce, by służyć Mu znów" zwyciężymy! Wodzem nam Jezus w Hostii ukryty oraz Maryja Królowa!
ponad 1 rok temu / Stan
 
Dobrze przedstawił problem pan Sławomir. Zadanie przed biskupami zostało nakreślone dostatecznie jasno. Teraz tylko czekać, jaką decyzję podejmą biskupi:1. Czekać w nieskończoność. 2. Ugiąć się i powielić dokument niemiecki czy argentyński. 3. Uchylić się od jasnej postawy i przyjąć dokument gloryfikujący AL, pełny terminologii i nowomowy AL, ale sprawę komunii pozostawić w niejasnym zawieszeniu (wicie, rozumicie...). 4. Wykorzystać moment historyczny i nawiązać do naszych najwybitniejszych postaci, stworzyć własną, mocną i jednoznaczną deklarację dając sygnał całemu katolickiemu światu i tym samym stając się bastionem i początkiem katolickiej odnowy. Jeszcze raz przypomnę - Franciszek nie przebiera w środkach, ale oporu polskigo Kościoła nie przełamie (i myślę, że tylko w Nim jest nadzieja konserwatystów).
ponad 1 rok temu / Ireneusz
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "58826"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.