DZIŚ JEST:   02   LIPCA   2020 r.

NMP Kodeńskiej (diec. siedlecka)
NMP Licheńskiej (diec. włocławska)
Św. Bernardyna Realino
Bł. Eugenii Joubert
 
 
 
 

Sławomir Skiba na antenie wPolsce.pl o Polonia Semper Fidelis: wsparcie dla pasterzy Kościoła

Sławomir Skiba na antenie wPolsce.pl o Polonia Semper Fidelis: wsparcie dla pasterzy Kościoła
Sławomir Skiba i Jerzy Kwaśniewski. Fot. rzut ekranu wPolsce.pl

Już blisko 100 tys. polskich katolików podpisało apel skierowany do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ks. abp. Stanisława Gądeckiego z prośbą o zachowanie katolickiego nauczania w sprawie małżeństwa i rodziny. O akcji Polonia Semper Fidelis mówili na antenie telewizji wPolsce.pl Sławomir Skiba (wiceprezes Instytutu Ks. Piotra Skargi) oraz Jerzy Kwaśniewski (prezes Ordo Iuris).

 

Prowadzący audycję Grzegorz Górny zwrócił uwagę, że kilka lat temu w rozmowie z abp. Józefem Michalikiem hierarcha określił polski laikat jako „śpiącego olbrzyma”. Teraz, zdaniem dziennikarza, katolicy świeccy w naszym kraju budzą się. Widać to na przykładzie Wielkiej Pokuty, Różańca do Granic, a teraz akcji Polonia Semper Fidelis.

 

Jak wyjaśnił widzom telewizji wPolsce.pl Sławomir Skiba hasło akcji mającej na celu obronę katolickiego nauczania o małżeństwie i rodzinie nawiązuje do określenia stosowanego wobec naszej Ojczyzny przez papieży – Polska zawsze wierna.

 

Kampania ma być wsparciem dla polskich hierarchów, by w obliczu kryzysu wywołanego interpretacjami papieskiej adhortacji Amoris laetitia stanęli w obronie prawdziwego Magisterium – wynika ze słów wiceprezesa Instytutu Ks. Piotra Skargi.

 

Akcja wpisuje się również w kontekst kondycji Kościoła powszechnego. – Widzimy, że w niektórych krajach episkopaty zdecydowały się przyjąć skrajnie liberalną wykładnię tej adhortacji – zauważył Sławomir Skiba. W wyniku działań biskupów np. z Niemiec, Malty czy Argentyny do Komunii Świętej dopuszczono trwających w grzechu cudzołożników – osoby, które po rozwodzie wstąpiły w cywilny związek.

 

W obliczu takiego kryzysu Wiary w niektórych krajach oraz „zachęceni przez biskupów z Kazachstanu, Afryki oraz czterech kardynałów” – sygnatariuszy Dubiów, polscy katolicy zorganizowali petycję do swoich pasterzy. – Postanowiliśmy wesprzeć naszych pasterzy w Polsce – tłumaczy Sławomir Skiba dodając, że prośba skierowana do abp. Gądeckiego nawiązuje również do dotychczasowych wypowiedzi hierarchów Kościoła w Polsce, którzy zapowiadali, że polska interpretacja Amoris laetitia będzie nawiązywała do nauczania św. Jana Pawła II. Twórcom inicjatywy Polonia Semper Fidelis zależy, by to nauczanie zostało w Polsce potwierdzone.

 

Jak przypomniał w rozmowie z Grzegorzem Górnym wiceprezes Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi, w trakcie dwóch sesji synodu poświęconego rodzinie trwał nacisk  niektórych, szczególnie niemieckich hierarchów, domagających się zaakceptowania w całym Kościele praktyk, które – wbrew Magisterium – dopuszczali w swoich diecezjach. Ich presja nie pozostała bez wpływu na wydźwięk niektórych fragmentów Amoris laetitia, które za sprawą swojej nieprecyzyjności otworzyły drogę do nadużyć kilku episkopatów.

 

Zdaniem prezesa Instytutu Ordo Iuris trwająca w łonie Kościoła wewnętrzna dyskusja o małżeństwie i rodzinie dotyczy nie tylko samego katolicyzmu, ale i przekształceń wewnątrz kultury europejskiej. Małżeństwo – nierozerwalny związek mężczyzny i kobiety – to bowiem podstawa europejskiego państwa – zauważa mec. Jerzy Kwaśniewski.

 

Upadek tradycyjnej definicji małżeństwa otwiera drogę do uznania przez systemy prawne za „małżeństwo” układów homoseksualnych, z przywilejem homoadopcji włącznie. Efektem kryzysu jest również akceptacja społeczna związków jednopłciowych. Dlatego tak ważne jest, aby Kościół w Polsce sprzeciwił się postępującej rewolucji – zauważa prezes Ordo Iuris przypominając, że polska konstytucja (art. 18) wprost definiuje małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety, co nie pozostało bez wpływu na kształt ustrojowy innych krajów Europy Środkowej. Jeśli polski Kościół ulegnie naporom w sprawie liberalnej interpretacji Amoris laetitia, polska kultura ulegnie również w innych sprawach.

 

Odnosząc się do trwającej na Zachodzie homorewolucji Sławomir Skiba nie ukrywał swoich obaw odnośnie do zachowania Kościoła w Niemczech. Niedawno bp Franz-Josef Bode, a później kard. Marx wypowiedzieli się pozytywnie o pomyśle „błogosławienia” par homoseksualnych przez duchowieństwo. Wiceprezes Instytutu Ks. Piotra Skargi nie ma wątpliwości, że na wypowiedziach dotyczących homoseksualistów oraz liberalnej interpretacji Amoris laetitia nie skończy się rewolucyjny trend w Kościele niemieckim. Niewykluczone, że za naszą granicą duchowni zaczną błogosławić związki sprzeczne z naturą. – To proces swoistej autodestrukcji Kościoła – zauważa Sławomir Skiba w telewizji wPolsce.pl

 

A jak jest w Polsce? Niedawno abp Hoser stwierdził, że zdradziliśmy nauczanie św. Jana Pawła II. Zdaniem Sławomira Skiby to apel o przebudzenie Kościoła w naszym kraju. Jeśli Polska potwierdzi tradycyjne nauczanie o małżeństwie i rodzinie, będzie to również sygnał dla innych episkopatów, bowiem oczy katolickiego świata kierują się na nasz kraj – stwierdził Sławomir Skiba przypominając walkę abp. Gądeckiego o obronę tradycyjnego nauczania na temat rodziny w trakcie dwóch sesji synodu.

 

Nadzieje na katolicką interpretację Amoris laetitia w Polsce ma również mec. Kwaśniewski. Zwrócił on uwagę na społeczne traktowanie małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety. Widać to m.in. po zaangażowaniu wiernych w akcję Polonia Semper Fidelis oraz istnienie w całym kraju wspólnot Sychar, gdzie pozostawieni małżonkowie otrzymują wsparcie w trwaniu w swoich sakramentalnych ślubach.

 

Materiał można obejrzeć TUTAJ:

 

 

Źródło: wPolsce.pl

MWł

 

 

Aby podpisać apel Polonia Semper Fidelis należy kliknąć TUTAJ

  

  


DATA: 2018-02-07 15:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ sec Protestnat oskarza Kosciol o odejscie od nauczania Chrystusa? LOL, LOL x 10 patrzac na "nauczanie" zborow protestanckich w obecnej dobie:D
ponad 2 lata temu / robespier
 
Martwcie się aby spełnić wymagania Jezusa Chrystusa. Jeśli wybuchnie wojna światowa to przed kim padniecie na kolana? Na kogo czekacie? Kto wam obiecał Życie wieczne? Czy jest ktoś kto może spełnić swoje obietnice? Dlaczego pytam? Bo nauczanie Kościoła coraz bardziej odbiega od nauczania Jezusa Chrystusa. Po co wzorować się na ludziach, kiedy sam Bóg przemówił do nas. Jego imię to Słowo Boże.
ponad 2 lata temu / Sec
 
Kapitalny wywiad. Tak trzymać. :)
ponad 2 lata temu / Gość
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.