21 czerwca 2012

„Śmieciowe” przedsiębiorstwo obok cmentarza ofiar komunizmu? Krzesimów protestuje

Mieszkańcy Krzesimowa (woj. lubelskie) dowiedzieli się o zamiarach Starostwa Świdnickiego, które to sprzedając firmie Remondis działkę przylegającą do cmentarza wojennego, pragnie zrobić świetny „śmieciowy interes”. Na cmentarzu znajdują się m.in. zbiorowe groby wymordowanych w latach 1944-46 setek więźniów komunistycznego Obozu Pracy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Plany te wywołały zdecydowany sprzeciw mieszkańców Krzesimowa i okolic.


Firma ta dokonała zakupu działki 1 ha sąsiadującej bezpośrednio z cmentarzem na którym pochowani są żołnierze z I i II wojny światowej, ale również żołnierze wyklęci i Polacy skazani na przymusowe roboty przez władze PRL-u. Jest bardzo prawdopodobne, że szczątki pomordowanych patriotów znajdują się również na działce zakupionej przez Remondis.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Budynek sortowni śmieci ma sąsiadować bezpośrednio z cmentarzem, jednak najbardziej szokujące jest to, że na przyszłym placu budowy mogą znajdować się masowe mogiły pomordowanych w tym obozie więźniów.

 

Starosta jak i przedstawiciel firmy zaprzeczają jakoby miało tam powstać wysypisko, bądź sortownia, ale stało się to pod wpływem uprzednich protestów i niezręcznej dla władzy sytuacji. Samorządowcy próbowali zasłaniać się brakiem planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, a później twierdzili, że nigdy nie mieli zamiaru tam lokalizować wysypiska, lub sortowni tzw. frakcji suchej. Co okazało sie nieprawdą.

 

Mieszkańcy dowiedzieli się o inwestycji i działaniach władz lokalnych z prasy. Wszystko było prawdopodobnie przed nimi ukrywane. Obawy mieszkańców wzbudza również możliwy spadek wartości nieruchomości po zainstalowaniu się u nich tego rodzaju działalności.

 

Gdyby nie część mediów – przebieg manifestacji był bowiem na żywo relacjonowany przez TV Trwam – władza każdego szczebla mogła by się czuć zupełnie bezkarnie. Także dzięki zaangażowaniu obywatelskiemu, omnipotencja władzy jest chociaż częściowo ograniczana. Trzeba mieć jednak świadomość, że choć jest to wygrana bitwa, to do pełnego zwycięstwa droga jest daleka.

 

Obóz w Krzesimowie (woj. lubelskie) utworzony został 11 października 1944 r. przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, a 25 kwietnia 1945 r. przekształcono go w Centralny Obóz Pracy. Na przełomie maja i czerwca 1945 r. został zamieniony na kolonię rolną więzienia na Zamku w Lublinie. W kwietniu tego roku powstały jeszcze trzy podobne obozy – w Warszawie, Jaworznie i Potulicach pod Bydgoszczą. W założeniu miały służyć przetrzymywaniu osób podejrzanych o kolaborację z Niemcami. Tymczasem trafiali tu głównie więźniowie polityczni i członkowie polskiego podziemia. Przywożono ich z aresztów NKWD i UB z Lublina, Zamościa i Chełma.

Stanisław Brzozowski

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 285 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram