DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Chrystusa Króla Wszechświata
Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Ślady trotylu, zamiana ciał ofiar katastrofy Tu-154M. Agencja Wywiadu ukrywała informacje

Ślady trotylu, zamiana ciał ofiar katastrofy Tu-154M. Agencja Wywiadu ukrywała informacje
fot. Komsomolskaya Pravda/Russian Look / FORUM

Tuż po katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem, Agencja Wywiadu otrzymała informacje, że w Rosji doszło do zamiany ciał ofiar. Jeszcze w 2010 roku służby wiedziały też o śladach trotylu na wraku. Informacje pozostały bez echa, bo ważniejsza była współpraca z Władimirem Putinem – ujawniła „Gazeta Polska Codziennie”.

 

Jak ustalili dziennikarze „GPC”, w przygotowanie wizyty prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego w Katyniu było bezpośrednio zaangażowanych czterech pracowników Agencji Wywiadu – oficjalnie występującymi jako pracownicy MSZ. Jeden z nich zginął w Smoleńsku.

 

„Po tragedii 10 kwietnia 2010 r. polskie służby specjalne, mimo że pozyskiwały bardzo istotne informacje, nie zrobiły z nich użytku. Teraz prokuratura bada, czy nie doszło do popełnienia przestępstwa. Śledztwo jest w całości tajne – poza nim są prowadzone także inne postępowania dotyczące katastrofy smoleńskiej” – informuje „GPC”.

 

Chodzi o informacje o zamianie ciał oraz odnalezieniu na wraku śladów trotylu. Milczenie służb łączy się z decyzjami polskich władz, które zgodziły się na to, by trumny zostały na terenie Rosji zalutowane i nie były otwierane w Polsce. Takie informacje rodzinom ofiar przekazywali zarówna Ewa Kopacz, ówczesna Minister Zdrowia, jak i Tomasz Arabski, szef kancelarii premiera Donalda Tuska.

 

Poszkodowane rodziny w rozmowie z „GPC” twierdzą, że nie wierzyli w to co słyszą, ale decyzji nie dało się zmienić. Jak przypominają, niektóre trumny były bardzo lekkie, inne bardzo ciężkie. To rodziło podejrzenia, że może w nich nie być szczątków ich bliskich.

 

Szerzej o sprawie pisze „Gazeta Polska”, która wskazuje, że dokumenty Agencji Wywiadu dotyczące katastrofy smoleńskiej zostały celowo ukryte. Odnaleziono je dopiero w czasie audytu, po przejęciu władzy przez PiS. Wśród nich była informacja – uzyskana już kilka dni po katastrofie – że na wraku tupolewa stwierdzono obecność śladów po materiałach wybuchowych. Tego rodzaju badania prokuratorzy wojskowi przeprowadzili dopiero w 2011 roku, a ich wyniki interpretowane były co najmniej niejednoznacznie.

 

Jak informuje „GP”, dziś wiadomo, że powodem milczenia służb były dobre relacje z Rosją. „Podejście polskiego rządu do Rosji i Putina było wyznacznikiem dla służb specjalnych i prokuratury” – pisze tygodnik.

 

Źródło: „Gazeta Polska”, „Gazeta Polska Codziennie”

MA


DATA: 2016-11-09 10:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.