DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Ślady pisma na Całunie

Ślady pisma na Całunie

Najnowsza publikacja dr Barbary Frale, badaczki watykańskich archiwów jest rzeczowym, barwnym, doskonałym w lekturze zapisem dochodzenia do prawdy o Całunie.

 

Autorka „Całunu Jezusa Nazarejczyka” zastrzega, że chociaż jest katoliczką, nie porusza zagadnień o charakterze religijnym, jak na przykład kwestii autentyczności całunu w relacji do misterium zmartwychwstania Chrystusa, gdyż jako historyk nie czuje się do tego upoważniona. Doktor Barbara Frale zabiera czytelnika w fascynującą, stricte naukową podróż w poszukiwaniu prawdy o Całunie Turyńskim. Autorka poddaje dogłębnej analizie ślady pisma w języku greckim, łacińskim i aramejskim, jakie odkryto niedawno na płótnie i uznano za akt zgonu Chrystusa. Na początku jednak zastrzega, że omawiane odkrycie nie jest bynajmniej jej dziełem. „Nie dokonałam nic innego poza zestawieniem poglądów wielu poważnych i znakomitych naukowców” – wyjaśnia w przedmowie. „Mój wkład polega tylko na tym, że usiłowałam zrozumieć, jakie jest dokładnie znaczenie tych słów, które [badacze] zidentyfikowali i zaprezentowali w swych publikacjach” – dodaje.

 

Dr Frale przypomina, że pierwszy raz na napisy dotyczące Jezusa Nazarejczyka zwrócono uwagę już w 1978 roku, jednak późniejsze badania wieku Całunu izotopem węgla radioaktywnego, których wyniki datowały jego powstanie na okres średniowiecza, na lata unicestwiły prace nad owymi inskrypcjami.

Strona po stronie autorka dowodzi, że choć liter nie widać gołym okiem, to jednak ich forma pozwala sądzić, że powstały w okresie I-III w. po n. Chr. Zdaniem dr Frale, akt zgonu naszego Pana najprawdopodobniej nie był wypisany na tkaninie, lecz na papierze, z którego litery odbiły się na płótnie.

 

Doktor Frale dokonuje w swojej pracy zestawienia śladów pisma znalezionych na Całunie z tym, co udało jej się znaleźć w zbiorach Watykańskiej Biblioteki Apostolskiej, w Tajnym Archiwum Watykanu i ze znaleziskami w epoki grecko-rzymskiej znajdującymi się w Galeriach Muzeów Watykańskich. „Na podstawie porównań przeprowadzonych do tej pory dzisiaj jestem przekonana, że ślady pisma zlokalizowane na lnianym płótnie całunu mogą należeć do tekstu pochodzącego bezpośrednio albo pośrednio z oryginalnych dokumentów, które zostały sporządzone z racji pogrzebu Yeshua Ben Yosef Nazarani, lepiej znanego jako Jezus z Nazaretu zwany Chrystusem” – zapewnia autorka. Pozostawia jednak otwartą furtkę dla wszystkich gotowych kontynuować prace naukowe, twierdząc, że „kilka lat badań nie wystarczy dla tak złożonego zagadnienia”.

 

Kościół katolicki nie zajął dotąd jednoznacznego stanowiska w sprawie autentyczności Całunu, przyzwalając jednocześnie na prowadzenie szeroko zakrojonych badań płótna. Mimo to w opinii publicznej uchodzi ono za najsłynniejszą relikwię chrześcijaństwa.

 

Renata Ziomek

 

Barbara Frale, Całun Jezusa Nazarejczyka, WAM, Kraków 2012.

 


DATA: 2013-10-17 12:18
AUTOR: RENATA ZIOMEK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

do @Rys. No tak. Wiemy o tym. Ponadto z życiorysu wynika, że w ludzkiej postaci pochodził z królewskiej/ważnej rodziny i że namawiano go aby walczył z bronią i został królem ale nie był tym zainteresowany.
ponad 7 lat temu / lea
 
Całun liczy 436 cm na 111 cm, czyli 8 na 2 łokcie syryjskie. Był wielokrotnie reperowany. Jest utkany z lnu. Metoda utkania i pyłki roślin świadczą, że było to bardzo cenne płótno, utkane w Palestynie za panowania rzymskiego. Tkanina nie zawiera nawet śladowych domieszek wełny ? najpopularniejszego surowca na tkaniny. Świadczy to o tym, że warsztat tkacki przeznaczony był tylko do produkcji tylko koszernej luksusowej tkaniny. Materiał lniany z całunu był wykonywany tylko dla świątyni Jerozolimskiej. Szyto z niego szaty rytualne dla kapłana. Pochowanie Jezusa w takiej tkaninie świadczy, że jego zwolennicy uznawali go za arcykapłana (ma to bardzo głęboki sens teologiczny i świadczy ze już w chwili śmierci Jezusa jego uczniowie uważali, że Jezus oddał swoje życie w ofierze za grzechy ludzi), byli przy tym zamożni i wpływowi co było niezbędne dla zdobycia z skarbca świątyni takiej tkaniny. O taki pochówek Jezusa zadbał Józef z Arymatei, członek Sanhedrynu.
ponad 7 lat temu / Rys
 
Dawniej tak. Ale obecnie Pan Jezus jako człowiek nie chodzi wśród nas. Wstąpił do nieba.
ponad 7 lat temu / x
 
Nie jest prawdą, że: "Chcę zaznaczyć, że nasza religia/filozofia jest idealistyczna i nie musi mieć poparcia w dowodach materialnych." Religia katolicka jestb realistyczna, i duch i ciało: Pan Jezus przyjął Ciało z Maryi Dziewicy.
ponad 7 lat temu / Rys
 
Widać, jak dobrze udokumetowane jest Wyzananie Wiary. Czyatmy niemal jak w Credo: "W 16 roku panowania cesarza Tyberiusza, Jezus Nazareński zdjęty wczesnym wieczorem po skazaniu na śmierć przez rzymskiego sędziego ponieważ został znaleziony winnym przez włdze hebrajskie, jest w ten sposób przekazany na pogrzebanie ze zobowiązaniem nie przekazania rodzinie przed upływem pełnego roku. Wykonałem"
ponad 7 lat temu / Rys
 
A po co całun udostępniono i poddawano badaniom. Mamy go i już.
ponad 7 lat temu / olo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.