DZIŚ JEST:   07   GRUDNIA   2019 r.

Pierwsza Sobota
Św. Ambrożego, Doktora Kościoła
Św. Marii Józefy Rosello
 
 
 
 

Skutki socjalizmu w Wenezueli – inflacja dojdzie do miliona procent?

Skutki socjalizmu w Wenezueli – inflacja dojdzie do miliona procent?
Nicolas Maduro. FOT.REUTERS/Marco Bello/FORUM

Szaleje inflacja w Wenezueli. Według Alejandro Wernera, szefa działu półkuli zachodniej w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, w 2018 roku może ona dojść nawet do miliona procent w skali roku. Tym samym stanie się jedną z najwyższych lub najwyższą w dziejach świata.

 

Jak twierdzi na blogu Alejandro Werner, rząd będzie kontynuował zwiększanie ilości pieniędzy w obiegu, by pokryć niedostatek funduszy. Na dłuższą metę pogorszy to jednak sytuację. Zgodnie z prognozami PKB kraju spadnie o 18 procent rocznie. Oznacza to 3 rok znaczących spadków z rzędu. Wynika to także ze spadku produkcji ropy naftowej w Wenezueli.

 

Ekonomista zauważa, że hiperinflacja w południowoamerykańskim państwie idzie w parze ze spadkiem aktywności gospodarczej, ograniczeniem w dostępie do wody, transportu, ochrony zdrowia i bezpieczeństwa. Wenezuelczycy uciekają z kraju, wskutek czego kryzys rozlewa się na sąsiednie państwa.

 

Obecny poziom wzrostu cen w Wenezueli jest trudny do zmierzenia. Według profesora ekonomii Steve'a Hanke'a Uniwersytetu Johna Hopkinkgsa od początku roku wzrosła ona o 46 tysięcy procent. Z kolei zdaniem agencji Bloomberg przez ostatnie 12 miesięcy ceny wzrosły o 60 tysięcy procent.

 

Jak podają wenezuelskie uniwersytety, 90 procent mieszkańców tego południowoamerykańskiego kraju żyje w biedzie. Kryzys ekonomiczny doprowadził do spadku wagi mieszkańców o średnio 11 kilogramów.  Według lewicowego prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro winę za ten stan rzeczy ponosi mafia finansowa, opozycja. Oskarżył również rząd Stanów Zjednoczonych o pogarszanie sytuacji przez sankcje i ekonomiczną wojnę z Wenezuelą. 

 

Jedną z największych hiperinflacji w dziejach była ta w Republice Weimarskiej w 1923 roku. Stała się ona jedną z przyczyn dojścia do władzy Adolfa Hitlera.

 

Źródła: rp.pl / blogs.imf.org / ft.com

 

mjend

 


DATA: 2018-07-25 13:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Oczywiście ze USA sporo de tego do kładła ze ten kraj został zniszczony. USA zawsze nakłada sankcje jak ktoś nie chce grac według nich. A jak sankcje nie wystarcza to wojna. Co myślicie, ze po co w Polsce wojska amerykańskie? żeby nas krótko przytrzymać, gdy się nie zgodzimy na 447. USA to cywilizacja turańska.
ponad 1 rok temu / Nongrata
 
Na ropie siedzą i nawet papieru toaletowego nie mają.Skąd my to znamy?Utopia wg której tam rządzą doprowadziła do tego,że ludzie zwiewają za granicę.Na piechotę,samochodem,autobusem,czym się tylko da.Niedługo zostanie tam sam rząd.
ponad 1 rok temu / wm
 
Pinochet to rządził w Chile. Rozprawił się z komuchami i po kilku latach mieli cud gospodarczy.
ponad 1 rok temu / Leaf427
 
Niedługo go przyjmą do UE.
ponad 1 rok temu / DNA
 
Komuniści zrujnowali kraj, a winę zwalają jak zwykle na USA. Skąd my to znamy. Nie jeden dzisiaj będzie płakał za generałem Augusto José Ramónem Pinochetem i przeklinał, jaki do głupi był stawając przeciwko władzy!
ponad 1 rok temu / Janusz z Kolonii
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.