DZIŚ JEST:   28   MAJA   2020 r.

Bł. Lanfranka z Bec
 
 
 
 

Skutki lekceważenia katolickiej dyscypliny – homoseksualizm w dwóch brazylijskich seminariach

Skutki lekceważenia katolickiej dyscypliny – homoseksualizm w dwóch brazylijskich seminariach
Fot. pixabay.com

Przeprowadzone w dwóch brazylijskich seminariach badania przyniosły wstrząsające rezultaty. Chodzi o kwestie rozpowszechnionego wśród duchownych homoseksualizmu. Jest to skutek odejścia od tradycyjnej dyscypliny Kościoła, w tym watykańskiej instrukcji z 2005 roku.

 

Zdaniem watykanisty Sandro Magistra kwestia homoseksualizmu w Kościele stanowiła w ostatnich kilku miesiącach temat tabu. Podczas watykańskiego szczytu poświęconego nadużyciom trwającego w Watykanie w dniach 21-24 lutego zakazywano nawet – jak twierdzi – poruszać ten temat.

 

Wcześniej było inaczej, o czym świadczy choćby opublikowana w 2005 roku instrukcja Kongregacji Wychowania Katolickiego. Określała ona akty homoseksualne jako poważne grzechy. Jednocześnie zaś uznaje  tendencje homoseksualne za „obiektywnie nieuporządkowane”.

 

Watykanista Sandro Magister omawia rezultaty badania dotyczącego nadużyć seksualnych wśród duchowieństwa opublikowanych wiosną 2017 roku w języku portugalskim na łamach „Revista Eclesiástica Brasileira”, a następnie po włosku w „Il Regno Documenti”. Badania dotyczą kwestii homoseksualistów wśród duchownych.

 

Autorzy omawianego badania przeprowadzili pogłębione wywiady z 50 studentami teologii w dwóch seminariach w Brazylii. Ich zdaniem homoseksualizm jest tam rozpowszechniony. Część z kleryków - zdaniem ankietowanych - wstępuje do seminariów właśnie w celu poszukiwania partnerów seksualnych.

 

Badacze piszą również o tym, że znaczna część seminarzystów popiera homoseksualizm. Co więcej, twierdzą oni, że nie ma w tym nic złego, o ile homoseksualiści darzą się miłością. Nadmiernie liberalną postawę wykazują także przełożeni. W efekcie homoseksualiści w tych seminariach są dopuszczani do święceń. Wszystko dzieje się w duchu "akceptacji człowieka wraz z jego wadami".

 

Jak zauważa Sandro Magister, oznacza to, że istnieje rozdźwięk między tymi postawami a watykańską instrukcją z 2005 roku. Watykanista pisze także o „głosie wołającego na puszczy” – Benedykcie XVI.

 

Choć sytuacja w innych krajach nie musi być aż tak poważna, jak w Brazylii, to jednak nie należy udawać,  że problem homoseksualizmu wśród duchownych nie istnieje. Tego typu informacje są dla wiernych wstrząsające. Jednocześnie jednak trzeba pamiętać, że homoseksualizm i inne nadużycia wynikają z niestosowania się do nauki i dyscypliny Kościoła. Remedium nie znajduje się zatem w antyklerykalizmie (w świeckich środowiskach też dochodzi do nadużyć), lecz w powrocie do katolickiej doktryny i Ewangelii.

 

W obliczu kryzysu wzmóżmy modlitwę za Kościół i duchownych. Przede wszystkim zaś zaufajmy Panu Jezusowi, który mówił, że przyjdą zgorszenia, lecz jednocześnie zapewnił, że bramy piekielne nie zdołają pokonać Kościoła.

 

Źródła: magister.blogautore.espresso.repubblica.it / komentarz własny pch24.pl

mjend


DATA: 2019-05-14 12:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Pytanie Już nie raz były takie osoby wybierane. Proszę poczytać o Janie XII na przykład. Nie odnosi się to stricte do homoseksualizmu.
ponad 1 rok temu / ollek
 
Jakie instrukcje o czym oni piszą? Otwórz Biblię człowieku i jest napisane : Stary Testament za współżycie mężczyzn że sobą - kara śmierci. Nowy Testament : mężczyźni współżyjący że sobą NIGDY nie trafia do Królestwa Niebieskiego. Jak można obrażać Boga Ojca i Jezusa wyświęcaniem takich ludzi na kapłanów?
ponad 1 rok temu / Lol
 
Kto pyta nie błądzi, więc nawet gdyby tam na tronie zasiadł sam książe strącony,co się teatralnie dokonało, nic to nie zmieni, tak jak Judasz w niczym nie zaszkodził Zbawicielowi, lecz był tragicznym ogniwem na drodze odkupienia Człowieka z tego Łez Padołu! Problem polega na tym: Kto ; Jak ; w imię czego - to przyjmie! Czy Matka Boża zaakceptowała Mękę Swego Boskiego Syna?! Tak i my czyńmy z bękartami judaszowymi! Mówię wam, padalce, NIE! - i tyle . . .
ponad 1 rok temu / Andrzej BR
 
No i jak może być dobrze na tym świecie, jak oni pogrążeni w grzechach ciężkich sprawują Świętą Liturgię, czy nie słyszeli o czymś takim co się nazywa bojaźń Boża? Szczerze mówiąc to ja się dziwię, że Pan Bóg zachowuje taki spokój. Zaprawdę Bóg jest bardzo cierpliwy, ale do czasu.
ponad 1 rok temu / marco
 
@andrzej a gdyby następnym papieżem został wybrany jawny homoseksualista też byś uważał zw bramy piekielne Kościoła nie przemogly? Ta perspektywa wcale nie jest taka nierealistyczna.
ponad 1 rok temu / Pytanie
 
Miłosierdzie Boże nie wyklucza sprawiedliwości. Biada wszystkim, którzy zuchwale niszczą Świątynię Pana, bo czas zapłaty jest bliski!
ponad 1 rok temu / Karol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.