DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Skutki kryzysu imigracyjnego: „Niemcy i UE są obiektywnie zależne od Turcji”

Skutki kryzysu imigracyjnego: „Niemcy i UE są obiektywnie zależne od Turcji”
fot.Michael Kappeler/dpa/Forum

Dla funkcjonującego od marca porozumienia z Turcją w sprawie kryzysu imigracyjnego nie ma praktycznie alternatywy – piszą Rodothea Seralidou i Frank Capellan na łamach „Deutschlandfunk”. Ich zdaniem Europa jest od Turcji zależna i musi jej ustępować, unikając zbytniego napięcia stosunków grożącego zerwaniem umowy przez Ankarę. Bez Erdogana bowiem UE nie poradzi sobie z uchodźcami.

 

„Deutschlandfunk” cytuje przedstawiciela Komisji Europejskiej w Atenach, Panosa Karvounisa, według którego porozumienie z Turcją ma ogromne znaczenie. – Bez niego byłoby bardzo, bardzo trudno kontrolować napływ uchodźców – mówi.

 

Porozumienie to odebrało uchodźcom wszelką motywację, by pójść do przemytników i ryzykować życiem w celu dostania się do Grecji – dodaje Karvounis. Jego zdaniem uchodźcy wiedzą, że po schwytaniu powinni trafić z powrotem do Turcji, dlatego nie chcą podejmować podróży.

 

Publicyści portalu uważają, że skutki porozumienia z Turcją są obecnie bardziej psychologiczne, niż praktyczne. W istocie bowiem niewielu uchodźców jest zatrzymywanych na greckich wyspach i zawracanych do Turcji. Z drugiej strony, jak mówi cytowany wyżej Karvounis, UE nie ma żadnego planu B na wypadek zawalenia się porozumienia z Turcją. Jeżeli Ankara straci dobrą wolę, mogą pojawić się kłopoty.

 

Podobnego zdania jest rzecznik greckiego rządu Giorgos Kyritsis. Jak przekonuje w rozmowie z deutschlandfunk.de, Grecy nie są w stanie zatrzymać u siebie takich mas, jakie napływały w ubiegłym roku.

 

Mieliśmy 5 - 7 tys. osób dziennie. Zatrzymanie ich tu na miejscu nie było możliwe. Znaleźliby z pewnością jakąś drogę, by iść na północ – mówi polityk, dodając, że nie pomogą nawet płoty na granicach z Grecją, bo i te zostaną ominięte.

 

Konieczność utrzymania porozumienia z Turcją podkreśla też Rolf Mützenich, jeden z czołowych polityków ds. zagranicznych współrządzącej Niemcami SPD. W jego ocenie zamknięcie granic nie będzie skuteczne, bo potrzeba przede wszystkim stabilizacji Syrii i krajów z nią graniczących.

 

Z kolei jeden z najważniejszych polityków SPD, Thomas Oppermann, mówi wprost: Zależność od Turcji jest obiektywna . Dodaje, że mimo wszystko Niemcy nie powinni płaszczyć się przed Erdoganem i we wszystkim mu ustępować.

 

Jak jest naprawdę, pokazuje choćby sprawa rezolucji Bundestagu o ludobójstwie Ormian. Drugiego czerwca tego roku niemieccy deputowani niemal jednogłośnie uznali, że Turcy dopuścili się w latach 1914 – 1917 ludobójstwa. Rezolucja ta wywołała ogromną burzę w stosunkach niemiecko-tureckich, angażując bezpośrednio samego Erdogana i najważniejszych członków jego rządu. Choć władze RFN długo nie reagowały na oburzenie Turków, kilka dni temu rzecznik kanclerz Merkel wyraźnie zaznaczył, że rezolucja w żaden sposób nie zobowiązuje rządu. Nawet największe, przychylne władzy niemieckie media, powszechnie zinterpretowały to jako ewidentne ustępstwo wobec Erdogana.

 

Czy niemiecka zależność od Turcji przełoży się także na inne aspekty stosunków z Turcją, a zwłaszcza na ewentualną liberalizację polityki wizowej, okaże się dopiero za kilka miesięcy. Władze w Ankarze na październik wyznaczyły ostateczną datę zniesienia obowiązku wizowego dla Turków. Jeżeli wówczas UE się ugnie, przyszłości polityki imigracyjnej nie będzie to dobrze wróżyć.

 

 

Źródła: deutschlandfunk.de, pch24.pl

Pach
   


DATA: 2016-09-09 08:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie ma alternatywy? Kolejne niemieckie kłamstwo bo alternatywa jest oczywista - zamiast zwożenia emigrantów na kontynent całymi tysiącami należy po prostu zacząć pilnować granic. Niemcy znowu prowadzą swoje brudne gierki i jak zwykle udają przy tym strasznie pokrzywdzonych.
ponad 4 lata temu / abc
 
Jeśli zniosą wizy dla turków Polska zostaanie zalana muzułmanami. Będziemy mieli krwawy dżihad
ponad 4 lata temu / Jacek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.