DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Skutki imigracji w Niemczech. Co piąty przedszkolak nie mówi w domu po niemiecku

Skutki imigracji w Niemczech. Co piąty przedszkolak nie mówi w domu po niemiecku
fot. flickr.com

20 proc. przedszkolaków w Niemczech mówi w domu w innym języku, niż niemiecki. W niektórych landach odsetek jest jeszcze wyższy i sięga 1/3.

 

Jak podało niemieckie ministerstwo rodziny odpowiadając na zapytanie liberalnej partii FDP, w skali całego kraju aż 20 proc. przedszkolaków nie mówi w domu po niemiecku.

 

W wielu landach odsetek ten jest jeszcze wyższy. Rekord padł w Bremie, gdzie w innym języku niż niemiecki mówi w domu aż 36 proc. przedszkolaków. Druga w rankingu jest Hesja z wynikiem 32 proc., a trzeci – Berlin, gdzie w obcym języku mówi 31 proc. przedszkolaków. Powyżej krajowej średniej plasują się też Nadrenia Północna-Westfalia i Hamburg (po 27 proc.) oraz Badenia-Wirtembergia (25 proc.).

 

Nieco lepiej jest w Nadrenii-Palatynacie i Kraju Saary (22 i 20 proc.), Bawarii (18 proc.), Dolnej Saksonii (16 proc.) i Szlezwiku-Holsztynie (15 proc.). Najmniej obcojęzycznych przedszkolaków jest w Brandenburgii, Saksonii-Anhalcie, Meklemburgii-Pomorzu Przednim (po 5 proc.) oraz w Saksonii i Turyngii (po 6 proc.).

 

Powyższe dane nie oznaczają, że dokładnie tyle jest w Niemczech imigranckich przedszkolaków; część dzieci, choć wywodzi się z rodzin obcokrajowców, mówi po niemiecku także w domu. Brakuje jednak odpowiedniej statystyki.

 

Jak skomentowała te dane przewodnicząca frakcji FDP w Bundestagu, Katja Suding, Niemcy mają bardzo poważny problem z integracją; część dzieci, które w domu mówią w języku innym niż niemiecki, z trudnością uczy się narodowej mowy Niemców, a to oznacza, że niełatwo będzie im znaleźć w przyszłości dobrą pracę.

 

Politycy AfD oraz część przedstawicieli CDU i CSU opowiada się za ostrzejszą niż obecnie polityką edukacyjną; kilka miesięcy temu szef frakcji CDU/CSU w Bundestagu, Carsten Linnemann, zaproponował usuwanie ze szkół dzieci nieznających niemieckiego i odsyłanie ich na kursy języka. Pomysł spotkał się jednak z powszechną krytyką.

 

Źródła: pch24.pl, jungefreiheit.de

Pach


DATA: 2019-11-13 09:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

cieszę się że dzieci moich rodaków za granicą mówią po polsku i czują się Polakami. modle się żebyście wrócili ze swoimi pociechami do Polski i pracowali dla rozwoju i bogactwa naszej Ojczyzny :- uważam że emigracja każdego Polaka to wielka strata dla naszej Ojczyzny.
8 miesięcy temu / mezus
 
Prościej jest odsyłać imigrantów a nie szykanować dzieci.
8 miesięcy temu / Lolek
 
Dzieci mojego brata zawsze mówiły w domu po polsku teraz jako dorosłe osoby biegle, bez akcentu mówią po niemiecku i po polsku, córka brata myśli o studiach w Polsce... Dzieci mojej siostry która również mieszka w Niemczech nie były w ten sposób wychowywane i teraz praktycznie nie mowia po polsku..co lepsze?
8 miesięcy temu / Ccc
 
Artykul pokazuje zjawisko w negatywnym swietle. Przeciez te dziecmi beda bilingualne. Od kiedy znajomosc jezykow to negatywne zjawisko?
8 miesięcy temu / Apa
 
Niemcy same godzą się na te praktyki. Dostałem na święto sw,Marcina list ze szkoły w języku niemieckim i tureckim .
8 miesięcy temu / TDI
 
Początek końca tego fałszywego narodu. Nie ma co im współczuć
8 miesięcy temu / Ryszard
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.