DZIŚ JEST:   22   SIERPNIA   2019 r.

NMP Królowej
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
 
 
 
 

Afera Amber Gold uderzy w przedsiębiorców

Afera Amber Gold uderzy w przedsiębiorców
fot. Zorro2212 / commons.wikimedia.org, licencja cc

Afera Amber Gold mocno podziałała na ambicje polskiego rządu. Premier gorączkowo rozgląda się za winnymi takiego stanu rzeczy, a minister finansów planuje rozszerzenie uprawnień kontrolerów skarbowych w firmach. Problem w tym, że nowe przepisy mogą jeszcze bardziej utrudnić przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej, co i tak w naszych warunkach nie jest zadaniem łatwym.

 

To tylko jedna z propozycji przedstawionych wczoraj w sejmie przez ministra finansów w odpowiedzi na aferę Amber Gold. Oprócz tego zamierza on powołać zespół koordynatorów ds. przestępstw finansowych, a także planuje zaostrzenie kar dla tych, którzy bezprawnie zajmują się działalnością bankową.

 

Najwięcej kontrowersji wzbudzają jednak plany poszerzenia uprawnień skarbówki. Przedstawiciele polskich organizacji zrzeszających przedsiębiorców są w tej sprawie wyjątkowo zgodni. Piotr Rogowiecki dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP ostrzega, że na skutek jednej sprawy ucierpią wszyscy przedsiębiorcy. Jego zdaniem państwo ma wystarczająco dużo narzędzi do weryfikowania tego, czy firmy działają zgodnie z prawem czy nie. To typowo polski model działania - jak coś się stało, od razu reagujemy, nie do końca zważając na konsekwencje – twierdzi Rogowiecki.

 

Podobnie uważa Jan Mazurek z Business Centre Club. Twierdzi on, że za problemy odpowiada głównie wymiar sprawiedliwości, który zlekceważył doniesienia KNF. Jego zdaniem nie ma bezpośredniej zależności między oszukańczym biznesem Amber Gold a tym, że państwo nieskutecznie egzekwowało obowiązek podatkowy spółki. Ta sprawa pokazuje słabość struktur państwa polskiego.

 

Również Jacek Adamski z PKPP Lewiatan uważa, że problemem nie jest brak rozwiązań tylko to, że prokuratura, sąd czy urzędy skarbowe nie potrafią skorzystać z tych przepisów, które już istnieją. Jeśli coś trzeba zaostrzyć, to kontrolę wewnętrzną w tych instytucjach – dodaje Adamski. Jego zdaniem KNF wypełnił swoje obowiązki dobrze niestety w ustawie o nadzorze nad rynkami finansowymi brak szczegółowej definicji ostrzeżenia publicznego. Na podstawie sprawy o tak niewielkiej skali nie można wnioskować o ograniczanie swobód gospodarczych przez zwiększenie uprawnień kontrolnych instytucji państwowych nad podmiotami gospodarczymi – twierdzi przedstawiciel Lewiatana.Iwona Sztąberek

Źródło: www.money.pl

 


DATA: 2012-08-31 12:20
AUTOR: IWONA SZTĄBEREK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Uważam, że każda firma powinna zatrudnić co najmniej jednego skarbowca, z pensją minimalną 100 tysięcy złotych miesięcznie. Wtedy wiedziałbym, że mam zamknąć swoją firmę i już.
ponad 6 lat temu / Wolny Katolik
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.