DZIŚ JEST:   04   GRUDNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Barbary, męczennicy
Św. Jana Damasceńskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Skrzydlna: świątynia odzyskuje blask. To jeden z najstarszych drewnianych zabytków w regionie

Skrzydlna: świątynia odzyskuje blask. To jeden z najstarszych drewnianych zabytków w regionie
For. Jan Bereza

Od kilku lat prowadzone są prace konserwatorskie w drewniano – murowanym kościele pw. Św. Mikołaja Biskupa w Skrzydlnej koło Dobrej na Limanowszczyźnie. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że świątynia jest jednym z najstarszych drewnianych zabytków w Małopolsce.

 

Kościół w Skrzydlnej jest świątynią murowano-drewnianą, jednonawową, z drewnianą nawą o konstrukcji zrębowej. Najcenniejszymi elementami wystroju i wyposażenia wnętrza są kamienna podstawa mensy ołtarzowej wraz z reliktami najstarszej posadzki (sięgające  XIV wieku), odsłonięte w ostatnich latach ścienne dekoracje malarskie i pozostałości polichromii stropów (XVI-XVIII wiek), kamienne polichromowane sakrarium z pocz. XVI wieku, renesansowy nagrobek Prokopa Pieniążka z 1567 roku oraz krucyfiks na belce tęczowej (XIV wiek).

 

Nawę kościelną przykrywa jednokalenicowy dach z wieżyczką na sygnaturkę, a najwyższą częścią budynku jest drewniana wieża z nadwieszoną iglicą i barokowym hełmem. Przebudowywana kilkukrotnie świątynia po wybudowaniu w 1993 roku w sąsiedztwie nowego kościoła stała się kościołem pomocniczym. Obecnie, ze względu na prowadzone prace konserwatorskie, kościół nie jest dostępny dla wiernych.

 

Zanim wykonano specjalistyczne badania zapraw i drewna wskazywano, że kościół w Skrzydlnej powstał w XVI wieku, a przebudowany  w stylu barokowym został w XVII wieku. Jednak dzięki badaniom przeprowadzonym m.in. metodą datowania radiowęglowego okazało się, że murowane prezbiterium świątyni oraz kamienna podstawa mensy ołtarzowej  pochodzą prawdopodobnie z końca XIV wieku. W środku mensy wykonane jest kwadratowe zagłębienie (sepulcrum), w jakich umieszczano relikwie męczenników Kościoła.

 

- Badania dendrochronologiczne drewnianej części kościoła potwierdziły jednoznacznie, że drewniana nawa, łącząca się z kamiennym prezbiterium, powstała w okresie lokacji miasta Skrzydlna, co czyni skrzydlański kościół jednym z najstarszych drewnianych zabytków w województwie małopolskim. Nieprecyzyjny jest niestety, zapis Jana Długosza w „Księdze uposażeń diecezji krakowskiej” z lat 1470-80, który kościół w Skrzydlnej opisał jako drewniany, pomijając murowane prezbiterium – mówi dr Anna Forczek – Sajdak, konserwator dzieł sztuki kierująca od kilku lat pracami renowacyjnymi w kościele – W latach 1999 – 2002 miała miejsce seria kradzieży w starym kościele, w wyniku których utracono większość obrazów, rzeźb i wiele ruchomych elementów wyposażenia świątyni. Prowadzone od kilku lat prace pozwoliły nam pogłębić i zweryfikować wiedzę o tym niezwykle cennym zabytku.

 

Prace konserwatorskie są dofinansowywane z budżetów samorządowych powiatu limanowskiego, województwa małopolskiego oraz z środków Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

 

Sama miejscowość wzmiankowana jest po raz pierwszy w spisie dziesięcin papieskich w 1326 roku. Według tradycji to przez Skrzydlną w końcu X wieku szedł do Prus św. Wojciech, biskup praski, misjonarz i patron Polski. Obecny kształt murowano – drewnianego kościoła datowany jest na ok. 1424 rok, w którym król Władysław Jagiełło zezwolił na lokację miasta Skrzydlna na prawie niemieckim.

 

- Dzieje Skrzydlnej należy rozpatrywać w kontekście bliskości Szczyrzyca, który stał się miastem w 1416 roku, a więc kilka lat przed Skrzydlną. Związki Skrzydlnej i Szczyrzyca, znanego z założonego w 1243 roku opactwa cystersów są naturalne. W czasie podróży po Małopolsce warto odwiedzić te dwie miejscowości, by poznać bogatą historię ziemi limanowskiej – uważa Benedykt Węgrzyn, wójt gminy Dobra.

 

Jan Bereza

 


DATA: 2020-08-03 07:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.