DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

„Skrajnie prawicowy terroryzm” większym zagrożeniem dla Zachodu niż… Państwo Islamskie

„Skrajnie prawicowy terroryzm” większym zagrożeniem dla Zachodu niż… Państwo Islamskie
Fot. ZUMA/Forum

„Skrajnie prawicowy terroryzm” większym zagrożeniem dla Zachodu niż… Państwo Islamskie

„Skrajnie prawicowi terroryści” stanowią dla Zachodu większe zagrożenie niż Państwo Islamskie – tak twierdzi think tank Institute for Economics & Peace (IEP), który wraz z uniwersytetem w Maryland przygotował raport pt. „Global Terrorism Index 2020”.

 

Institute for Economics & Peace oficjalnie wyjaśnia, że powstał po to, by przekonywać, że pokój jest pozytywną, osiągalną i namacalną miarę ludzkiego dobrobytu oraz postępu. Swoje cele osiąga opracowując nowe ramy koncepcyjne definiujące pokój. Ustala m.in. mierniki pokoju, jak powinny wyglądać relacje między biznesem, pokojem i dobrobytem, jaką rolę powinna i pełni kultura, czynniki polityczne i ekonomiczne w jego osiąganiu. Chociaż siedziba IEP mieści się w Sydney, to biura znajdują się w Nowym Jorku, Hadze, Meksyku, Brukseli i Harare.

 

Zgodnie z raportem, liczba ofiar spowodowanych na świecie terroryzmem spadła piąty rok z rzędu. Obecnie – wg IEP – główne zagrożenie dla świata zachodniego stanowią przedstawiciele „skrajnej prawicy,” a nie członkowie Państwa Islamskiego, czy jakiejkolwiek innej islamskiej organizacji terrorystycznej. Autorzy „Global Terrorism Index 2020” sugerują, że liczba ataków „skrajnej prawicy” wzrosła na całym świecie o 250 proc., do poziomu niespotykanego w ciągu ostatnich 50 lat, a sytuacja ta się jeszcze pogorszy wskutek obostrzeń przeciwepidemicznych.

 

Autorzy raportu wskazują na globalne trendy terroryzmu i klasyfikują w danym roku kraje według najbardziej poszkodowanych, tak pod względem liczby ofiar, jak i kosztów ekonomicznych. Z analizy wynika, że znacznie poprawiła się sytuacja na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Drugi rok z rzędu odnotowano najmniejszą liczbę ofiar od 2003 r., na co miało mieć wpływ pokonanie Państwa Islamskiego i deeskalacja konfliktów na Bliskim Wschodzie. Od roku 2014 o 250 proc miała za to wzrosnąć liczba „skrajnie prawicowych aktów terrorystycznych”. W 2019 r. ofiarami „skrajnie prawicowych terrorystów” miało być 89 osób. Twórcy raportu przekonują, że obecnie dochodzi do większej liczby prawicowych ataków niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 50 lat. Autorzy raportu stwierdzają, że miejsce miało 13 „zamachów terrorystycznych skrajnie prawicowych”, w wyniku których śmierć poniosło 10 osób. Jest to zestawiane z 24 atakami islamistycznymi i trzema powiązanymi z innymi ideologiami.

 

- Na początku nowej dekady widzimy nowe zagrożenia terrorystyczne. Wzrost prawicowego ekstremizmu na Zachodzie i pogorszenie sytuacji w Sahelu to najlepsze przykłady - ocenił dyrektor wykonawczy Instytutu Steve Killelea. Jednocześnie zauważył on, że wciąż jest wiele mniejszych organizacji czy grup sympatyzujących z Państwem Islamskim, o czym świadczą ostatnie zamachy we Francji i w Austrii. Raport sugeruje, że sytuacja poprawiła się w 103 krajach, a w 35 uległa pogorszeniu. Największą poprawę odnotowano w Afganistanie, w którym odnotowano 1654 zgony mniej niż w 2018 roku i o 22,4 procent mniej niż rok wcześniej. Jednak Afganistan pozostaje krajem najbardziej dotkniętym terroryzmem. Drugim krajem, w którym sytuacja miała się znacznie polepszyć, jest Nigeria. Odnotowano tam drugi co do wielkości spadek liczby zgonów z powodu terroryzmu (z 2043 zgonów dwa lata temu do 1245 w tym roku). W państwie tym wciąż najbardziej niebezpieczną grupą pozostaje Boko Haram.

 

Dziesięć krajów, najsilniej doświadczających skutków terroryzmu, jest równocześnie zaangażowanych w co najmniej jeden konflikt zbrojny. W 2019 roku do aktów terroryzmu miało dojść w 63 krajach. W 17 z nich zginęło z tego powodu co najmniej 100 osób. Jednak tylko Afganistan i Nigeria odnotowały ponad 1000 zgonów. Spada znaczenie ISIS, chociaż w 27 krajach osoby sympatyzujące lub powiązanie z tą organizacją dokonały zamachów. Wyraźna ekspansja grupy jest widoczna w Afryce Subsaharyjskiej. Obecnie ISIS działa w Burkina Faso, Mozambiku, Demokratycznej Republice Konga (DRK), Mali, Nigrze, Kamerunie i Etiopii. Poza Państwem Islamskim operują Jamaat Nusrat al-Islam wal Muslimin (JNIM) i oddział Ansar al.-Islam. Znacznie wzrosła liczba zamachów w Sri Lance, gdzie atakowani są przede wszystkim chrześcijanie. Azja Południowa pozostaje regionem najbardziej dotkniętym terroryzmem w 2019 roku, pomimo poprawy sytuacji w Afganistanie, Pakistanie i Indiach.

 

Terroryzm wiąże się z dużymi kosztami finansowymi. W 2019 r. akty terroryzmu przyniosły straty szacowane na 16,4 mld dol. Jednym z bardziej niepokojących trendów ostatnich pięciu lat jest rzekomy wzrost „skrajnie prawicowego terroryzmu politycznego”, chociaż liczba „skrajnie prawicowych ataków” pozostaje niska w porównaniu z innymi formami terroryzmu w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej oraz Oceanii. W raporcie jednak podkreślono, że „terroryzm skrajnie prawicowy” jest bardziej śmiercionośny niż skrajnie lewicowy, ale nie tak zabójczy jak islamistyczny terroryzm na Zachodzie. Specjaliści IEP przekonują, że w przypadku „terroryzmu skrajnie prawicowego” zamachy popełniają osoby niepowiązane z określoną grupą terrorystyczną. Dalej sugeruje się, że jest akceptacja dla przemocy politycznej, która przyczynia się do większej polaryzacji społeczeństwa. Ta ma się wyrażać w agresywnych demonstracjach. A do pogorszenia sytuacji, która może zaowocować aktami terroryzmu, prowadzą m.in. wysoki poziom niezadowolenia społecznego, słaba praworządność, pozbawianie praw wyborczych i wykluczenie, spory religijne, pęknięcia etniczne i korupcja.

 

Co ciekawe, chociaż twórcy raportu przyznają, że nie ma uniwersalnej definicji terroryzmu, oni za potencjalnie groźne osoby (potencjalnych terrorystów) uznają przeciwników wszelkich nurtów lewicowych. Potencjalni „skrajnie prawicowi terroryści” to osoby, które są krytyczne wobec radykalnych postulatów feministek i szeroko pojętych mniejszości seksualnych (ruch LGBT+), sprzeciwiają się masowej migracji, krytykują islam, skrajny liberalizm, są antysemitami, nacjonalistami itp. Analityk IEP, Thomas Morgan, sugeruje, że często istniało „błędne przekonanie”, iż terroryzm występuje głównie w krajach zachodnich. Terroryzm jednak towarzyszy konfliktom np. w Afganistanie, Syrii, Nigerii, Somalii czy Jemenie, a domniemana pandemia ma docelowo pogorszyć sytuację.  Morgan wskazuje na skutki ekonomiczne lockdownu, które – w jego przekonaniu – zaowocują wzrostem aktów terrorystycznych w nadchodzących latach i w konsekwencji przyczynią się do niestabilności politycznej. Pogarszająca się sytuacja społeczno-ekonomiczna, wywołana obostrzeniami wprowadzanymi w związku z pandemią, przyniesie większą radykalizację i alienację. Więcej ludzi poczuje się dyskryminowanych i może ulec wpływom rekruterów radykalnych organizacji…

 

Think tank postuluje, by w związku z tymi zagrożeniami ograniczyć wolność słowa w sieci i rozbijać różne grupy. „Aby przełamać te wpływy, potrzebne są trzy główne inicjatywy: przerwać ich relacje w mediach i internetowych sieciach społecznościowych, zakłócić finansowanie oraz zmniejszyć liczbę sympatyków”. Należy także zrewidować sposób budowania społeczeństwa i przeciwdziałanie frustracji prowadzącej do alienacji, czemu służyć ma polityka spójności i integracji. Eksperci Instytutu sugerują także, że ekstremiści pozornie prezentują powszechnie akceptowalny przekaz. Pewne informacje mogą służyć do zwabienia osób po to, by później sączyć ekstremistyczne treści. Dodają, że np. Państwo Islamskie przejmuje konta antyszczepionkowców czy osób kwestionujących politykę państw wobec pandemii Covid-19, chcąc dzięki nim upowszechniać swoje ekstremistyczne treści. W połowie listopada ministrowie spraw wewnętrznych UE zgodzili się skoordynować do końca roku działania w celu rozprawienia się z „ekstremizmem” i szybszego usuwania „treści terrorystycznych” z internetu.

 

 

Źródło: euractiv.com / visionofhumanity.org

AS

 

 


DATA: 2020-11-26 12:06
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@neron - nacjonalizm to dzieło oświeceniowców, którzy ideę narodu przeciwstawili idei christianitas aby obalić porządek świata, który im nie odpowiadał. Naród był też specyficznie rozumiany, ale to właśnie spod pióra inspiratorów rewolucji francuskiej wyszedł ten bubel. Ani konserwatysta ani katolik nie stawia narodu czy nacji ponad godność osoby ludzkiej - czym innym jest szanowanie ojczyzny i swoich narodowych tradycji a czym innym jest nacjonalistyczna zakrętka na ich gloryfikowanie i uwznioślanie. Bo czymże niby miałby być nacjonalizm i po co takie pojęcie, skoro miałby oznaczać tylko poszanowanie ojczyzny, narodu jako wspólnoty, lecz bez wywyższania jej oraz jego tradycji? Przecież to wszystko jest zawarte w zwyczajnym patriotyzmie, który znany jest od starożytności i porządny katolik czy konserwatysta też szanuje wartości narodowe, bez konieczności dodawania kolejnego pojęcia.
1 miesiąc temu / Akwin
 
Lewactwo jest zaczadzone syndromem sztokholmskim. Tu już nie ma miejsca na obiektywne fakty. To już jest tylko równia pochyła na której dnie jest prawo szariatu i III świat w Europie
1 miesiąc temu / Mickey
 
@Akwin Nie masz racji. Nacjonalizm nie jet autonomiczną ideologią czy jakimś monolitem. Nie jest ideą wyłącznie lewicową. Są różne jego nurty. Np. narodowy konserwatyzm, narodowy radykalizm, narodowy katolicyzm itd. Gdzie ty tu lewactwo widzisz ?
1 miesiąc temu / neron
 
Skoro to takie globalne opracowanie tematu to sporo racji muszą mieć. Nie chodzi tylko o zagrożenia ale i powody terroryzmu. Gdyby badania dotyczyły tylko UE to za terroryzm byłyby uważane wszelkie dążenia niepodleglosciowe tak samo jak było w czasie komunizmu. Bo tam chodziło o zniewolenie krajów pod jeden zarząd a teraz mamy podobne prądy. Terroryzm islamski nie taki groźny bo Europa jest powoli zdobywana przez islam. Teraz więcej jest innych przestępstw niż terrorystyczne bo była to tylko jakaś większa fala terroru wcześniej.
1 miesiąc temu / o
 
Nie istnieje coś takiego, jak prawicowy terroryzm. To jest sprzeczność taka, jak niewierzący teista. Nazizm, faszyzm czy nacjonalizm to są idee lewicowe a nie prawicowe. Prawicowy to jest konserwatyzm. To mieszanie pojęć jest naprawdę żenujące i świadczy jak najgorzej o stanie edukacji.
1 miesiąc temu / Akwin
 
@ Andrzej nie mieszajmy pojęć, kanclerz niemiecki hitler był przywódcą ,,niemieckiej narodowo SOCJALISTYCZNEJ partii robotniczej,, nsdap czyli nazistą
1 miesiąc temu / szpulas11
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.