DZIŚ JEST:   19   LIPCA   2019 r.

Św. Symmacha, papieża
Św. Jana Plessingtona
 
 
 
 

Skrajna lewica i organizacje laickie chcą wycofania religii z hiszpańskich szkół

Skrajna lewica i organizacje laickie chcą wycofania religii z hiszpańskich szkół
EFE/Carlos Diaz /FORUM

Trzy skrajnie lewicowe partie zasiadające w hiszpańskim parlamencie wystosowały apel do rządu w Madrycie, domagając się wycofania religii ze szkół publicznych. Do apelu przyłączyło się 60 organizacji laickich i związkowych. „Szkoła wolna od indoktrynacji religijnej” – czytamy w postulatach lewicy.

 

Apel partii Unidas Podemos, Zjednoczonej Lewicy i ERC podpisało także kilkadziesiąt organizacji laickich. Sygnatariusze domagają się wycofania lekcji religii ze szkół publicznych oraz prywatnych współfinansowanych z budżetu państwa. Część ekspertów tłumaczy, że postulat wymierzony w lekcje religii stanowi element kampanii związanej ze zbliżającymi się 28 kwietnia wyborami parlamentarnymi.

 

Lewica postuluje wolność od „religijnej indoktrynacji” motywowaną troską o wykształcenie młodego pokolenia. Ponadto, postulowane jest wycofanie się Hiszpanii z umów zawartych z Watykanem w 1977 roku. Wystosowanie apelu jest odczytywane w kontekście politycznym. Skrajna lewica notuje ostatnio odpływ wyborców w stronę Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Ludowej (PSOE).

 

W Hiszpanii pracuje ok. 20 tys. nauczycieli religii. Sam przedmiot jest nieobowiązkowy, chociaż końcowa ocena wlicza się do średniej na świadectwie. Nauczycieli do szkół wyznaczają diecezje, jednak są oni opłacani z budżetu państwa.

 

Źródło: tvp.info

PR  

 


DATA: 2019-04-12 08:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Karol Jak sam Pan przyznał, było to prawie 60 lat temu. Czasy się zmieniły. Teraz salki katechetyczne przypominały by pewnie zwykle klasy, być może tylko trochę mniejsze. Więc niczym by się to nie różniło.
3 miesiące temu / ollek
 
@ Hubert: A co Ty możesz wiedzieć na ten temat?! Ja uczęszczałem na katechizacje w takich salkach przykościelnych, a było to w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku. Warunki były więcej niż trudne: ciasnota pomieszczeń i brak zwykłych szkolnych ławek. Aby rozpocząć lekcję trzeba było dojść do owej salki, około 2 km. Często już po zmroku i w błocie. Na lekcjach notatki robiło się na kolanie w brudnopisie i dopiero w domu przepisać je do zeszytu. Ten zeszyt był obowiązkowo sprawdzany przez księdza, w czasie odwiedzin kolędowych. Trzeba więc było zadbać o jego estetyczną formę!
3 miesiące temu / Karol
 
Proszę się zastanowić czy chodzi o to gdzie odbywa się katecheza czy o wojnę cywilizacji.
3 miesiące temu / Cava
 
W czym religia odbywająca się w salkach katechetycznych przy kościele jest gorsza od tej w szkole ?
3 miesiące temu / Hubert
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.