DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 2  >   Korzenie polskości

Mariusz Affek

Skradzione regalia


Większość europejskich narodów pieczołowicie przechowuje insygnia władzy swoich monarchów – jako symbole dawnej potęgi i świetności czy bohaterskich dziejów. Austria, choć jest dziś niewielką republiką, pilnie strzeże w wiedeńskim Hofburgu korony Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Węgrzy szczycą się swą koroną św. Stefana, od 2000 r. eksponowaną w budynku Parlamentu. Nawet Szkoci, których kraj stanowi jedynie część Zjednoczonego Królestwa, z dumą pokazują na zamku w Edynburgu swoje regalia. Tymczasem Polska została ze swych najważniejszych regaliów brutalnie ograbiona.

Pod pojęciem „regaliów” rozumiemy insygnia władzy królewskiej, a więc przede wszystkim: koronę, berło, jabłko i miecz, ale niekiedy także i inne przedmioty służące do dopełnienia ceremonii koronacji, jak np.: chorągiew, szaty koronacyjne, Ewangelię, pierścień, klucze itp. Wszystkie używane do koronacji insygnia symbolizowały sakralny charakter całej uroczystości i trudno było sobie wyobrazić, aby mogła ona się odbywać poza świątynią (najczęściej katedrą – dla podkreślenia wielkiej doniosłości wymienionego aktu). Używano nawet określenia „sakra koronacyjna” w celu zaznaczenia, że wówczas namaszczało się nowego monarchę na króla Olejami Świętymi na wzór namaszczania kolejnych królów Izraela przez proroków Starego Testamentu. Oznaczało to, iż tacy władcy – podobnie jak i w czasach biblijnych – podlegali jedynie Bogu, bo to od Niego otrzymali swoje królestwa. W sferze politycznej koronacja połączona z namaszczeniem dawała więc całkowitą suwerenność monarsze i jego państwu oraz pozwalała oddalać roszczenia cesarzy rzymskich narodu niemieckiego, którzy przez wiele stuleci pretendowali do zwierzchnictwa nad wszystkimi państwami świata chrześcijańskiego.
 
 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Po lockdownie „odkryliśmy nową eklezjologię, może nawet nową teologię i nową posługę” – oznajmił biskup Mario Grech, od niedawna sekretarz generalny Synodu Biskupów.

 
 

Brzmienie projektu ustawy zakazującej terapii reparatywnej w przypadku osób, które walczą z niechcianym pociągiem seksualnym do osób tej samej płci, nie pozostawia miejsca na wolność religijną – ostrzegają kanadyjscy biskupi. Tamtejszy episkopat zwrócił uwagę, że w świetle nowego projektu prawa przestępstwem mogą się stać prywatne rozmowy między rodzicami i ich dziećmi nt. ludzkiej seksualności. 

 

Włosi ponownie wyszyli na ulicę, aby zaprotestować przeciwko projektowi prawa o tzw. homotransfobii. Szykowane przez rząd przepisy przewidują surowe kary za szeroko rozumianą „dyskryminację” osób LGBT.

 

Polityka zagraniczna Stanów Zjednoczonych musi się zmienić. Są inne priorytety. Nie będzie więcej środków na rozbudowę floty lotniskowców ani dodatkowych środków na kosztowne stare systemy. USA muszą przygotować się na asymetryczne zagrożenia ze strony Chin czy Rosji – sugeruje była sekretarz stanu Hillary Clinton, która, jak się spekuluje, mogłaby powrócić na wysokie stanowisko w administracji prezydenckiej, gdyby wybory wygrał Joe Biden.

 

Na skutek spadku liczby zakażeń koronawirusem premier Australii Daniel Andrews zmniejsza restrykcje dotyczących wspólnych zgromadzeń. Restauracje, biblioteki i puby mogą wznowić swoją działalność w znacznie szerszym zakresie niż kościoły.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.