DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 2  >   Korzenie polskości

Mariusz Affek

Skradzione regalia


Większość europejskich narodów pieczołowicie przechowuje insygnia władzy swoich monarchów – jako symbole dawnej potęgi i świetności czy bohaterskich dziejów. Austria, choć jest dziś niewielką republiką, pilnie strzeże w wiedeńskim Hofburgu korony Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Węgrzy szczycą się swą koroną św. Stefana, od 2000 r. eksponowaną w budynku Parlamentu. Nawet Szkoci, których kraj stanowi jedynie część Zjednoczonego Królestwa, z dumą pokazują na zamku w Edynburgu swoje regalia. Tymczasem Polska została ze swych najważniejszych regaliów brutalnie ograbiona.

Pod pojęciem „regaliów” rozumiemy insygnia władzy królewskiej, a więc przede wszystkim: koronę, berło, jabłko i miecz, ale niekiedy także i inne przedmioty służące do dopełnienia ceremonii koronacji, jak np.: chorągiew, szaty koronacyjne, Ewangelię, pierścień, klucze itp. Wszystkie używane do koronacji insygnia symbolizowały sakralny charakter całej uroczystości i trudno było sobie wyobrazić, aby mogła ona się odbywać poza świątynią (najczęściej katedrą – dla podkreślenia wielkiej doniosłości wymienionego aktu). Używano nawet określenia „sakra koronacyjna” w celu zaznaczenia, że wówczas namaszczało się nowego monarchę na króla Olejami Świętymi na wzór namaszczania kolejnych królów Izraela przez proroków Starego Testamentu. Oznaczało to, iż tacy władcy – podobnie jak i w czasach biblijnych – podlegali jedynie Bogu, bo to od Niego otrzymali swoje królestwa. W sferze politycznej koronacja połączona z namaszczeniem dawała więc całkowitą suwerenność monarsze i jego państwu oraz pozwalała oddalać roszczenia cesarzy rzymskich narodu niemieckiego, którzy przez wiele stuleci pretendowali do zwierzchnictwa nad wszystkimi państwami świata chrześcijańskiego.
 
 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie  
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1951 – władze komunistyczne aresztowały biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka. Torturowany i szykanowany w areszcie śledczym Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na warszawskim Mokotowie przyznał się do zarzucanych mu czynów. 22 września 1953 roku został skazany na 12 lat więzienia.

 
 

Według portalu należącego do Radio France, w Europie zarejestrowanych zostało już 71 zgonów osób, które przyjęły szczepionkę przeciwko COVID-19.

 

Doktor Włodzimierz Bodnar, który za pomocą amantadyny wyleczył już z Covid-19 ponad tysiąc osób, niebawem opublikuje za granicą pracę naukową na temat skuteczności tej terapii. W kraju napotyka na ciągłe utrudnienia ze strony gremiów, które teoretycznie powinny być żywotnie zainteresowane wdrożeniem skutecznego sposobu leczenia chorych.

 

Amerykańscy katolicy uczestniczyć będą pomiędzy 21 a 29 stycznia w nowennie w intencji obrony życia. Odbywać się ona będzie pod hasłem „9 dni dla życia”.

 

Social media i Big Tech zaczęły ograniczać swobodę ludzi w wyrażaniu swoich przekonań. Jeszcze bardziej podniosło to poziom społecznego napięcia. Po wybuchu protestów ruchu Black Lives Matter ludzie zauważyli stosowanie wobec nich podwójnych standardów. Jeszcze szybciej zaczęli tracić zaufanie do instytucji państwowych. Według ponad połowy Amerykanów prezydent Biden nie został legalnie wybrany – opowiadał o sytuacji w USA Gualberto Garcia Jones, publicysta katolickiego portalu z Kanady – Life Site News.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.