DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Skoro nie można kopcić polskim węglem, to spalimy gorszy z importu! Szokująca polityka jakościowa

Skoro nie można kopcić polskim węglem, to spalimy gorszy z importu! Szokująca polityka jakościowa
Fot. Filip Blazejowski / Gazeta Polska / FORUM

Zaprojektowane w Ministerstwie Gospodarki rozporządzenia dotyczące jakości paliw stałych czekają na podpis szefa resortu. Problem w tym, że z troski o jakość polskiego węgla spalanego w gospodarstwach domowych zrodziły się przepisy de facto eliminujące go z tego rynku. W efekcie droższy, bo lepszej jakości polski węgiel dopuszczony do spalania w gospodarstwach domowych zostanie na hałdach, a kominy będą dymić nadal, bo do pieców trafi importowany, choćby z Czech, tańszy węgiel, nie podlegający tak restrykcyjnym regulacjom.

 

Na dyskryminujące polski węgiel przepisy uwagę zwróciła górnicza „Solidarność”, która zaapelowała do ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego o niepodpisywanie przygotowanych projektów rozporządzeń dotyczących jakości paliw stałych.

 

W ocenie górników przyjęcie zaproponowanych rozwiązań obejmujących takie zagadnienia jak normy jakościowe paliw stałych i metody badania jakości tych paliw wcale nie przyczyni się do poprawy jakości opału spalanego w ogrzewnictwie indywidualnym, a za to skutecznie wyeliminuje polski węgiel z tego rynku. Wszystko to za sprawą jednostronnej regulacji, która niby śrubuje normy, ale tylko na pochodzący z Polski węgiel. Paliwa stałe nabywane wewnątrzwspólnotowo, z innych krajów UE, regulacja omija.

 

- Oznacza to, że w przydomowych piecach będzie można palić na przykład węglem z Czech, bez względu na jego jakość, ale węglem z polskich kopalń już nie. Zamiast zmniejszyć nadmierny import węgla do naszego kraju, nowe przepisy jeszcze go powiększą - ocenił Jarosław Grzesik, szef Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”.

 

Projekt regulacji ma też inne mankamenty, bo obostrzenia odnoszą się właściwie tylko do węgla kamiennego, a pomijają kwestię spalania węgla brunatnego, bardziej szkodliwego dla środowiska. A to paliwo jest również wykorzystywane w domowych piecach – także jako mieszanka z węglem kamiennym.

 

„Na polskim rynku występuje praktyka wykorzystywania (nawet w indywidualnych instalacjach grzewczych) węgla brunatnego, ewentualnie zmieszanego z węglem kamiennym. Taka praktyka jest niekorzystna z punktu widzenia regulacji środowiskowych, tymczasem obecny projekt w żaden sposób jej nie ogranicza” – napisali związkowcy w piśmie do ministra gospodarki.

 

Projekty rozporządzeń nie uwzględniają też możliwości produkcyjnych i sprzedażowych krajowych producentów węgla kamiennego. Jak oceniła „S”, przyjęcie zaproponowanych rozwiązań oznaczać będzie spadek sprzedaży węgla z polskich kopalń o ponad 2 mln ton rocznie. Indywidualni odbiorcy będą bowiem wybierali pomiędzy droższym, lepszej jakości paliwem z polskich kopalń, a tańszym, importowanym węglem.

 

Marcin Austyn
DATA: 2015-11-02 08:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ależ zgredzie!Mylisz się! Nikt nie broni prezesom zarządu Holdingu, Kompanii Węglowej czy JSW sprzedawac wegla komukolwiek Rzecz w tym, że państwowe elektrownie i inne państwowe zakłady energetyczne składają zamówienia na dostawy węgla nie do kopalń a do prywatnych spółek pośredniczących w takim handlu pomiędzy dwoma państwowymi przedsiębiorstwami. Całość zorganizowana została i jest nadzorowana przez agentów mafii zainstalowanych w ministerstwie gospodarki. A CHZ Węglokoks? To byłe biuro MGiE do sprzedaży węgla na zachód. Agent bezpieki na agencie bezpieki no i sie chłopaki dorobili! Oczywiście za cichą aprobatą Wałęsy, Kwacha, Kaczora nieboszczyka i Bronka Gajowego. Teraz nad tym wszystkim jest Duda. Zobaczymy czy się kapnie , czy też będzie udawał głupiego.
ponad 5 lat temu / Skarbnik
 
Skarbnik, a nie wie, że w Polsce kopalnie nie mogą sprzedawać węgla, tylko dilerzy! Dlaczego Węglokoks, który nic nie robi tylko przekłada papiery ma kupę kasy i miał "kupować" kopalnie, a kopalnie, które węgiel wydobywają, plajtują?
ponad 5 lat temu / zgred
 
do abc!! Zajrzyj tutaj http://gornictwo.wnp.pl/notowania/ceny_wegla_khw/ a zobaczysz cenę za tonę kostki 613,47 złotego. Dolicz do tego 23% Vatu i powinno ci wyjść 754 złote. Co za cymbalstwa wypisujesz, że "z pewnych względów" nie możesz podać nazwy kopalni i nazwy wybranego pośrednika? Tu jesteś anonimowy a Redakcja pch24 to nie kapusie. Gwarantuję ci, że gdy podasz o którą kopalnię chodzi - to ja wystąpię do prokuratora. Chociaż wiem jak działa mafia węglowa i wiem, że prokuratorzy (niektórzy) są jej ludźmi. Coś siroto żeś słyszał jak baba w maglu i nawijasz. Czym się różni "węgiel" 18/30 od węgla 30/05?
ponad 5 lat temu / skarbnik
 
@Skarbnik: Gdzie taka cudowna kopalnia co "na bramie" sprzedaje po 700? Informacja z tego roku - pewna kopalnia, nazwy z wiadomych względów nie mogę podać, dostała odgórny nakaz sprzedaży "na bramie" po... 200. Oczywiście nie ludziom tylko wybranemu pośrednikowi. Tak właśnie działa mafia, a kopalnie są wykańczane.
ponad 5 lat temu / abc
 
Ta,zwalaj winę na rusków.
ponad 5 lat temu / Alek
 
Kopacz dostała zadanie likwidacji polskich kopalń i tak to planowała załatwić, przy okazji oczywiście kłamiąc i mydląc oczy cały czas. To cud, że to zaprzańskie i załgane towarzystwo udało się odsunąć od władzy.
ponad 5 lat temu / abc
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.