DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2019 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? Wstrząsający raport o stanie polskiej armii

Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? Wstrząsający raport o stanie polskiej armii
Wojsko Polskie w Kijowie, 24 sierpnia 2017. FOT.REUTERS/Gleb Garanich/FORUM

„Polska flota wojenna powoli tonie, co trzeci samolot bojowy pamięta PRL, a z tysiąca czołgów spora część nadaje się raczej na parady i do muzeum. Z drugiej strony polska zbrojeniówka ma swoje hity” – wynika z raportu przygotowanego przez dziennikarzy „Rzeczpospolitej” opublikowanego na stronie internetowej dziennika.

 

Według autorów „Polska jest pancerną potęgą”, ale… tylko w ujęciu statystycznym. Okazuje się bowiem, że stan wielu polskich czołgów jest, mówiąc najdelikatniej, nie najlepszy i gdyby doszło do konfliktu zbrojnego, w którym polska armia musiałaby użyć broni pancernej, to skończyłoby się to dla nas katastrofą. „Setki niezmodernizowanych czołgów, włączając w to przygotowywane dopiero do unowocześnienia maszyny Leopard przejęte od Bundeswehry i od lat czekające na nowoczesną amunicję, nadają się raczej do muzeum”, napisano w raporcie.

 

Zła kondycja sił pancernych polskiej armii to jednak nie jedyna bolączka, z jaką oficerowie i urzędnicy MON muszą przezwyciężyć. Ogromne problemy widać również w Marynarce Wojennej oraz w Lotnictwie. W pierwszym przypadku sytuacja jest na tyle zła, że w ocenie ekspertów za 2-3 lata może dojść do sytuacji, że nasze wojska nie będą w stanie nawet „odstraszyć” obcych okrętów zbliżających się drogą morską do polskich granic. Pomimo prób wzmocnienia Marynarki Wojennej podejmowanych przez MON sytuacja z każdym dniem się pogarsza i wątpliwym jest, że naprawi ją zakup australijskich fregat planowany przez resort obrony.

 

Z kolei, jeśli chodzi o polskie lotnictwo, to oprócz odpowiednio dozbrojonych 48 amerykańskie F-16 zakupionych przez rząd SLD-PSL kilkanaście lat temu, ponad połowę polskich samolotów bojowych stanowią co najmniej 35-letnie posowieckie Su-22  oraz 30-letnie MiGi-29. „Za kilka lat takie statki powietrzne trafią do muzeów”, podkreślają autorzy raportu.

 

Jeszcze gorzej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o wyposażenie szeregowego żołnierza. Nie dość, że w polskiej armii brakuje odpowiedniej broni do jego uzbrojenia, to w ostatnim czasie pojawiły się problemy nawet z… mundurami. Obecnie problem braku „wojskowego ubioru” ma dotyczyć ponad 20 tys. polskich żołnierzy.

 

„Krajowa zbrojeniówka, zdecydowanie słabsza od zachodnich koncernów, choć wciąż nie dotrzymuje terminów dostaw zamówionego sprzętu, bywa na bakier z jakością i zwykle ma kłopot z posprzedażnym serwisem, w dziedzinie wojskowych technologii próbuje ścigać świat. Radiolokacja, cyfrowa łączność, transportery Rosomak i sprzęt optoelektroniczny, broń artyleryjska ze Stalowej Woli i przeciwlotnicze zestawy Grom/Piorun z Meska (mimo ostatniej wpadki z rakietowymi silnikami i kadrowymi turbulencjami w skarżyskich zakładach) to dziś hity zbrojeniówki”, podsumowują dziennikarze „Rzeczpospolitej”.

 

Źródło: rp.pl

TK


DATA: 2018-07-21 09:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Polaku obroń się sam. I tak bronić się musimy w dziedzinie liturgii,filozofii, teologii, produkcji rakiet do 500 km, czołgów , samolotów a nawet niskopodłogowych dronów artyleryjskich z wahliwym w pionie zawieszeniem. Polska kiedyś będzie krajem wielkich możliwości.
11 miesięcy temu / Leo
 
@TZ. Obrona Polski powinna opierać się na powszechnym dostępie do broni. Na nasze nieszczęście samozwańczy ?patrioci? z PiS-u wolą ściągać jankeskich żołnierzy (niczym radzieckich za PRL-u) niż dać broń własnemu narodowi.
11 miesięcy temu / czytelnik
 
Po co nam australijskie fregaty? Zostaną zatopione, podobnie jak inne duże okręty, w czasie pierwszej godziny po wybuchu wojny. Obrona polskiego wybrzeża powinna opierać się na dużej liczbie małych, bardzo szybkich kutrów rakietowych, mobilnej artylerii naziemnej i lotnictwie.
11 miesięcy temu / TZ.
 
Za to ukraińcom USA da 200 000 000 $ na zbrojenia. Takie skutki żydowskich rządów. Dopóki to się nie zmieni nic innego się nie zmieni.
11 miesięcy temu / Jacek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.