DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 51  >   EDYTORIAL

Sławomir Skiba

Skarga na miarę czasów

Skarga na miarę czasów
Fot. Ł. Korzeniowski

Bogu niech będą dzięki! Doczekaliśmy historycznej chwili – zakończenia procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego księdza Piotra Skargi SJ na szczeblu diecezjalnym! W ten sposób sprawa, która jeszcze kilka lat temu wydawała się nie do zrealizowania ze względu na skrajnie nieprzychylne „ideowe tendencje” wewnątrz Kościoła i Zakonu Świętego Ignacego, gwałtownie przyspieszyła.


I oto nieoczekiwanie stanęliśmy przed perspektywą możliwej, rychłej beatyfikacji Królewskiego Kaznodziei. Już samo rozpoczęcie procesu było sensacją! Skąd takie przyspieszenie? Okazało się, iż przez cztery wieki ksiądz Skarga pozostawał w żywej pamięci wiernych i refleksji Kościoła – jak stwierdził podczas uroczystej sesji zamykającej etap diecezjalny kardynał Stanisław Dziwisz.


Wszystkich, którym droga jest postać tego Kaznodziei Narodu, cieszy jeszcze jedna rzecz. Wreszcie po raz pierwszy w oficjalnej wypowiedzi Kościoła krakowskiego zdecydowanie odrzucono złośliwe plotki o rzekomym letargu.


– Bezprzedmiotowo rozpowszechniona, a odrzucona naukowo czarna legenda opowiadająca o rzekomej śmierci w letargu księdza Piotra nie może zaciemniać historycznej prawdy o naturalnym zejściu księdza Piotra z tego świata – orzekł podczas sesji postulator ojciec Krystian Biernacki SJ. A zatem – koniec czarnej legendy!


Ale w beczce miodu, jaką jest dla naszych serc tempo procesu beatyfikacyjnego, niestety znalazła się również łyżka dziegciu. Na drugi dzień po uroczystej sesji pojawił się bowiem w internecie wywiad, jakiego jezuickiemu portalowi udzielili dwaj duchowni, zatytułowany Piotr Skarga był rewolucjonistą wypaczający wizerunek Sługi Bożego. Ukazują go oni w taki sposób, by zaznaczyć wyłącznie jeden z aspektów jego powołania – mianowicie: dzieła miłosierdzia i to tylko te, które odwołują się do troski o ciało. Owszem, nie brak ich u Skargi, jakiego znamy od wieków. I nie byłoby w tym nic niezgodnego z faktami historycznymi, gdyby nie programowe odrzucenie przez rozmówców pozostałych aspektów działalności księdza Piotra, a nawet próba ich przedefiniowania i skrojenia na współczesną politpoprawną miarę. Bo jakże nie dostrzec u Piotra Skargi jego troski o zachowanie katolickiego porządku w państwie? Gdzie miejsce na jego walkę z wadami narodowymi, które do dzisiaj nam doskwierają? Zmarginalizować to wszystko znaczy zredukować Sługę Bożego do roli dobrodusznego filantropa.


– Jednym z celów procesu beatyfikacyjnego jest odarcie Piotra Skargi z politycznej szatystwierdził w wywiadzie ksiądz Andrzej Scąber, delegat Arcybiskupa Krakowskiego do spraw kanonizacyjnych. A notariusz pomocniczy Trybunału Metropolitalnego do spraw beatyfikacji księdza Piotra Skargi, ojciec Jacek Poznański SJ widzi w tym nadzieję, że proces zainspiruje nas, by spojrzeć na księdza Skargę jako na człowieka głęboko wierzącego.


I my, mimo wszystko, mamy taką nadzieję. Dlatego widzimy wyraźnie, że nie z czego innego, jak z głębokiej wiary w Jeden, Święty, Katolicki, Apostolski Kościół wynikało u księdza Skargi jego osobiste zaangażowanie w nawracanie i ratowanie dusz protestantów oraz wielka polemika z herezjami, jaką toczył za pośrednictwem swych pism i w całej aktywności wiernego syna świętego Ignacego Loyoli.


Ciekawe, że choć obaj rozmówcy chcą Skargę za wszelką cenę odseparować od polityki, to jednak sami ubierają go w buty rewolucjonisty społecznego.


– Myślę, że trzeba przyznać, że nie była to rewolucja zakończona sukcesem. Nie stworzyła niestety dużego ruchu społecznego – utyskuje ojciec Jacek Poznański.


– Skarga nie jest „szermierzem kontrreformacji”. Prędzej uznałbym Skargę za przedstawiciela ruchu ekumenicznego niż, jak to niektórzy głoszą, za „młot na heretyków” – wtóruje mu ksiądz Andrzej Scąber.


Na jaką więc miarę ma być skrojony nowy obraz Piotra Skargi? Czy ma być swoim historycznym zaprzeczeniem? Czy będzie to jeszcze ten sam Kaznodzieja Narodu, jakiego znali zawsze katoliccy badacze oraz ci, którzy go nadal czytają? Miejmy nadzieję, że on sam z Nieba będzie się przeciwstawiał takim okrojonym wizerunkom i powie w swoim stylu: A najszkodliwsi są katolicy bojaźliwi i małego serca, którzy się gniewem sprawiedliwym ku obronie czci Boga swego nie zapalająSławomir Skiba


 

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chwała Panu za bł. Piotra Skargę. Oby było więcej takich Skarg na Chwalebnych obrońców Wiary Katolickiej
ponad 4 lata temu / Damian Karol
 
 

Aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu lub przesłanki medycznej wskazującej na duże prawdopodobieństwo choroby dziecka jest niezgodna z konstytucją - orzekł 22 października Trybunał Konstytucyjny. Wniosek o zbadanie zgodności tej przesłanki z konstytucją złożyło w 2019 roku 119 posłów PiS, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji.

 
 

To wielki dzień dla tysięcy milczących, najsłabszych i pozbawionych podstawowych praw - powiedział prezes Ordo Iuris, mec. Jerzy Kwaśniewski komentując wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej.

 

Wyrażamy wielkie uznanie dla odwagi i rzetelności sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz ogromną wdzięczność dla inicjatorów i uczestników wielkiego ruchu społecznego, który stanął w obronie świętości każdego ludzkiego życia – to słowa księdza arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, wypowiedziane w Krakowie.

 

To dzisiejsze orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest m.in. efektem walki środowisk pro life, które przez lata zdecydowanie przeciwstawiały się każdej formie aborcji. I ta działalność zmieniała nastawienie opinii publicznej do kwestii aborcji i ochrony życia, a w ślad za tym zmieniała poglądy polityków i sędziów – mówi w rozmowie z PCh24.pl Mariusz Dzierżawski, prezes Fundacji PRO Prawo do życia.

 

Możemy powiedzieć, że teraz jesteśmy bardziej cywilizowani – w ten sposób historyczny werdykt Trybunału Konstytucyjnego skomentował ksiądz Tomasz Kancelarczyk, prezes Bractwa Małych Stópek.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.