DZIŚ JEST:   29   LISTOPADA   2020 r.

I Niedziela Adwentu
Św. Franciszka Antoniego Fasaniego
Św. Saturnina, biskupa
 
 
 
 

Skarga na „aborcję eugeniczną” ponownie w Trybunale Konstytucyjnym. Czeka ją zamrażarka?

Skarga na „aborcję eugeniczną” ponownie w Trybunale Konstytucyjnym. Czeka ją zamrażarka?
Fot. RoM/PCh24.pl

Grupa 119 posłów reprezentowana przez Bartłomieja Wróblewskiego (PiS) i Piotra Uścińskiego (PiS) złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie zbadania zgodności z ustawą zasadniczą przepisów dotyczących tzw. aborcji eugenicznej. Podobny wniosek w poprzedniej kadencji Sejmu – pełniąc rolę usprawiedliwienia dla bezczynności partii rządzącej w zakresie zwiększenia ochrony życia – ostatecznie przepadł pozostając nierozpatrzonym.

 

O inicjatywie poselskiej poinformował portal wPolityce.pl. Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego jest inicjatywą ponadpartyjną, popartą przez 119 parlamentarzystów „z trzech różnych klubów poselskich i 8 partii politycznych i posłów bezpartyjnych”.

 

Wniosek, jak ujawnił poseł Bartłomiej Wróblewski, dotyczy zbadania przepisów ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 roku, dotyczących wyłącznie dopuszczalności prawnej tzw. aborcji eugenicznej (w przypadku podejrzenia choroby dziecka lub jego upośledzenia).

 

Wniosek „oparty jest wyłącznie o argumenty prawne natury konstytucyjnej” i nie odwołuje się do argumentów „politycznych, religijnych, moralnych, etycznych czy obyczajowych”. Rozstrzygnięcie TK ma zakończyć spór wokół debaty nad dopuszczalnością tzw. aborcji eugenicznej. W przypadku uznania zapisów za niekonstytucyjne, zostaną one uchylone. W ten sposób zrealizowane zostałyby założenia – wciąż czekającej na procedowanie w Sejmie – obywatelskiej inicjatywy „Zatrzymaj Aborcję”.

 

O ile aktywność posłów może cieszyć, to już doświadczenia ostatniej kadencji nie napawają optymizmem. Sejm bowiem zamroził w podkomisji obywatelski projekt, a skarga złożona w TK przez posłów (dotycząca zbadania konstytucyjności przepisów dotyczących aborcji eugenicznej) była wykorzystywana jako usprawiedliwienie dla bezczynności ekipy rządzącej w zakresie polepszenia prawnej ochrony życia poczętego. Czy tym razem obrona życia przegra z „bieżącą polityką”?

 

Źródło: wpolityce.pl

MA


DATA: 2019-12-23 13:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kampania wyborcza. Ilu z tych posłów w 2016r głosowało za wsparciem aborcji? Proszę przypomnieć listę z nazwiskami.
11 miesięcy temu / Xyz
 
jedyna informacja z naszego podwórka ,cały portal tylko o zagranicy
11 miesięcy temu / zdziwiony
 
Mają Nas za idiotów. Kto się da nabrac to naprawdę nim jest.
11 miesięcy temu / Man
 
żaden polityk nie zaryzykuje podpisania tego jak nie będzie jednoczesnych prac nad pomocą rodzinom z takimi dziećmi,czy znowu po narodzinach staja się niewidzialne? bo zespół Downa w pośród innych objętych tym projektem to najlżejsze upośledzenie
11 miesięcy temu / ewa
 
Świąteczny prezent dla najjaśniejszego Jarosława Kaczyńskiego nowa blokada ustawy zabraniającej aborcji.
11 miesięcy temu / Jaro "aborcja j
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.