DZIŚ JEST:   27   MAJA   2020 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Ks. Paweł Korupka

Cykl PCh24.pl: Dlaczego Trydent?

Skarbiec Tradycji przyciąga do Chrystusa

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


najstarszy przekład Ewangelii na łacinę (tzw. Itala) pochodzi z okolic roku 200 AD. Przekład Św. Hieronima zw. Vulgatą zatwierdzony przez Sobór Trydencki to rok 400 AD. Czasy poapostolskie.
ponad 4 lata temu / WAWA
 
---> Bożenka +
ponad 4 lata temu / Leo
 
Kilka słów o "Katolickim głosie w twoim domu" i przemilczaniu Mszy Trydenckiej. Byłam wierną słuchaczką tej rozgłośni(19 lat), sądząc, że jestem doskonale poinformowana przez ojców prowadzących o wszystkich ważnych wydarzeniach katolickich. Jakież było moje zdziwienie, gdy dowiedziałam się, że 8 lat temu Papież Benedykt XVI wydał Summorum Pontyficum i odprawiana jest Msza św. bez konieczności indultu. Dzwoniłam w tej sprawie na antenę i zostałam... "zbyta". Innym razem zamieściłam na stronie RM grzeczny komentarz z zapytaniem o milczenie w sprawie Mszy Trydenckiej i ... komentarz nie został dopuszczony. O co chodzi???? Czy to jest aby z pewnością katolicki głos w naszych domach???? Na Mszę Trydencką uczęszczam w każdą niedzielę w Bielsku-Białej. To zaszczyt i wielka radość. Odnalazłam skarb zakryty przede mną. Bogu niech będą dzięki.
ponad 4 lata temu / Bożenka
 
@ Hospes Od trzech lat raz w miesiącu jadę na Mszę św. w rycie trydenckim. Najpierw śledziłam w mszaliku polskie tłumaczenie tego, co kapłan wypowiada po łacinie i po cichu. Wszystko głębokie przemyślane.Gdy pierwszy raz śledziłam słowa Kanonu Rzymskiego - łzy napłynęły mi do oczu. Tam jest wszystko,co jest w stanie człowiek powiedzieć w takim momencie przed obliczem Chrystusa. Dziś, poza Kanonem (nie mogę z tego zrezygnować) - nie śledzę słów wypowiadanych przez kapłana. Już wiem, "co jest grane" i oddaję się kontemplacji Ofiary. Co może wydać Ci się dziwne - na tej Mszy nie ulegam praktycznie rozproszeniom.Tej Mszy chyba nie da się sprawować i wysłuchać niegodnie. Sacrum, prawdziwe sacrum. Już tylko patrząc na uniżoność kapłana i ministrantów, nie sposób myśleć o byle czym. Msza Wszechczasów jest jak bijące źródło na pustyni. Jest trudem, do podjęcia którego gorąco namawiam.Jesienią odbędzie się 10 pielgrzymka tradycji katolickiej na Jasną Górę. Zapraszam.
ponad 4 lata temu / maja
 
Podczas Mszy w rycie trydenckim jest czas żeby się skupić w ciszy i POMODLIĆ. I to uważam za najważniejsze i przemawiające za wyższością tej Mszy. Msze nowoczesne są nadmiernie zaktywizowane, nie ma chwili czasu na modlitwę własną (chyba że ktoś się świadomie wyłączy), a nawet po Komunii swiętej trudno się skupić, bo nie ma chwili spokoju, gdyż trwają śpiewy i grają organy.
ponad 5 lat temu / kobieta
 
Tak czy inaczej to bardzo dobrze. Gratulacje i wielkie uznanie dla PCh24 za poświęcenie uwagi Mszy Wszechczasów. Skromnie dodam iż klasyczny ryt rzymski Najświętszej Ofiary Naszego Pana Jezusa Chrystusa cierpi obecnie "ocean przeciwności". Ocean przeciwności od zaprzysięgłych wrogów Mszy Świętej. Ocean przeciwności od osób starających się o jej sprawowanie i ocean przeciwności od sprawujących(sic) Najświętszą Ofiarę w klasycznym rycie rzymskim. Temat ważki i nie wpadający w przesadę. Zagadnienie prowadzące do modlitwy, nauki i pracy w trzech wymiarach. Wysiłek PCh24 jest imponujący w przeciwwadze dla tych hierarchów zdobywających kariery przy pomocy ośmieszania resztek Świętej Tradycji bądź jej bagatelizowani i przemilczaniu (sławny redemptorysta).
ponad 5 lat temu / Leo
 
@ zwykły "Szkoda, że w Szczecinie nie ma niedzielnej Tridentiny" Ależ jest
ponad 7 lat temu / Kamil
 
Re: Hospes W "Moim Niedzielnym mszaliku", Brooklyn 1940, stoi o tem właśnie dlaczego należy, za zachętą samego Ojca Świętego Piusa X, z mszalikiem w ręku co niedziela uczestniczyć. Co do skupienia na słowach, jest ono o niebo łatwiejsze podczas formy nadzwyczajnej niż podczas NOM, choćby z uwagi na brak momentów ciszy, choć akurat Jego Świątobliwość Benedykt XVI odprawia tak, że daje ją nam i to niesamowicie ubogaca, wiem po sobie. "Cisza może wydrążyć przestrzeń wewnętrzną w głębi nas samych, aby zamieszkał tam Bóg, aby Jego Słowo w nas trwało, aby miłość do Niego zakorzeniła się w naszym umyśle i sercu oraz ożywiała nasze życie? ? http://www.opusdei.pl/art.php?p=47994 No i kwestia logiki. Jest kilka spraw do poprawienia nie tylko w sposobie odprawiania NOM przez duchownych (proszę porównać jak różnią się msze wg nowego Mariniego od polskiej przeciętnej) np. Papież zaproponował przeniesienie \'znaku pokoju\' z części eucharystycznej. I pamiętajmy po co?: AMDG!
ponad 7 lat temu / PK
 
Kurcze, chciałabym żeby i w moim mieście był taki ksiądz, który celebruje i po staremu. Tak zwyczajnie, bo to wartościowe, bo tego potrzeba. Ks. Pawle, gratuluję i życzę wielu łask Bożych! Niech Pan Bóg prowadzi w posłudze!!!
ponad 7 lat temu / Zarzecka
 
Nie wiem, czy zdecydowałbym się na uczestnictwo w takiej mszy. Msza nowego rytu przyzwyczaiła mnie do skupiania się na słowach kapłana i śledzenia ich z pewną uwagą. W starej mszy, część modlitw wypowiadana jest po cichu. Wspomnianych przez ks. Korupkę pięknych słów o wiernych stróżach wiary katolickiej i apostolskiej, że w ogóle bym nie usłyszał, bo są to słowa z wypowiadanego szeptem Kanonu Rzymskiego. Co więcej, według opisu Adama Struga (Monodia Polska) w dawniejszych czasach wierni śpiewali przez większość mszy, jak rozumiem, zagłuszając kapłana całkowicie. Nie wiem, czy teraz jest podobnie, ale słowa o ciszy i skupieniu wydają mi się nieco na wyrost, może we mszach ?bez ludu?... Odnoszę wrażenie, że aby docenić piękno formy nadzwyczajnej, trzeba samemu być kapłanem. Mnie świeckiemu, z moimi nawykami posoborowymi pozostaje msza nowego rytu odprawiana po łacinie, tyłem do wiernych (tam, gdzie to możliwe), z Kanonem Rzymskim...
ponad 7 lat temu / Hospes
 
Od powrotu Tridentiny nie ma już odwrotu - starzy, młodzi doznawszy tych mistycznych przeżyć i piękna duchowego Mszy tego rytu już nie będą chcieli się modlić na NOM. Ta fala rozlewa się po kraju i modlitwą i czynnem zachęcając innych można pomóc. Deo gratias! Będzie Tridentina powszechna w tym kraju! Wytrwałości, męstwa w zwalczaniu przeciwieństw. Z pomocą Niepokalanej zwyciężymy!
ponad 7 lat temu / John Galt
 
"Ojciec święty uroczyście ogłosił w 2007 roku, że kościół łaciński ma odtąd dwie formy sprawowania najświętszej Ofiary ? formę zwyczajną i nadzwyczajną." Niemało wiernych, przecież członków Kościoła katolickiego w Polsce nurtuje pytanie, dlaczego tak wielu nie tylko proboszczów ale i hierarchów wykazuje de facto nieposłuszeństwo wobec Następcy Św. Piotra, który jest "pierwszym liturgiem Kościoła", jak to przypomina ks Korupka, odmawiając sprawowania Mszy św. także w rycie trydenckim? Jakie są tego prawdziwe przyczyny? Co my, wierni, możemy uczynić, by jednak dano nam należne prawo wyboru? Szczęść Boże - i Błogosławionych, radosnych Świąt Bożego narodzenia!
ponad 7 lat temu / Julia
 
Jeszcze 6 lat wstecz taka wypowiedź księdza skutkowałaby przeniesieniem go na "zadupie diecezji" :))) Żarna Boga mielą powoli ale skutecznie. W coraz większej ilości jest sprawowana Msza Święta w rycie klasycznym i oby ten trend się utrzymał. Młodzi księża mają zupełnie inne podejście do tych spraw niż starzy. A kto był choć raz na "takiej Mszy" ten wie za czym człowiek tęskni.....a ten krótki wywiad z księdzem P. Korupką jest uzupełnieniem do całości.
ponad 7 lat temu / Soplica
 
Może regulacja finansowa pomoże? Wystarczy chodzić na msze trydenckiei dawać hojne ofiary, a najoporniejsi księża zmiękną. Samo życie...
ponad 7 lat temu / WK
 
"Sądzę, że wzajemne ubogacanie się dwóch form rytu rzymskiego przyniesie na tym polu wiele korzyści." To tak szczerze, czy może to takie zaklęcie jak powołanie się na błogosławionego Jana Pawła Drugiego, bo inaczej powiedzą, że \'lefebrysta\' ? Czy sfabrykowany ryt (BXVI o NOMie) może cokolwiek ubogacić ?
ponad 7 lat temu / Hege
 
Byłem na Mszy Św. Trydenckiej jakieś dwa miesiące temu. Namówiła mnie mama abym zabrał jej znajoma bo nie ma z kim jechać. Do kościoła mieliśmy ok. 30km. U nas w parafii niestety ksiądz nie wyraża zgody. Mam nadzieję ze kiedyś się to zmieni. Bowiem byłem uczestniczyłem i cały czas tęsknię aby pojechać ponownie. Tak samo myśli moja żona. Pomimo braku rozumienia słów można "poczuć " obecność Boga. Wielkie misterium, pokorą kapłana. On zwrócony w stronę Boga a my z nim , jak za generałem który prowadzi nas do Boga. Chyba mi tego sacrum zaczyna brakować.
ponad 7 lat temu / Raf
 
Bogu dziekować,ze miszkam w Krakowie i mam dostęp do posługi księży z Bractwa św. Piotra !.
ponad 7 lat temu / RJCHK
 
módlmy się za o takich księży. potrzeba takich kapłanów mnóstwo: Panie, daj nam kapłanów. Panie, daj nam świętych kapłanów, Panie, daj nam wielu świętych kapłanów, Panie, daj nam wiele świętych powołań zakonnych. Św. Piusie X, módl się za nami!
ponad 7 lat temu / edek
 
To proszę zwrócić się w tej sprawie do Kurii Arcybiskupiej, a najlepiej do samego księdza arcybiskupa :)
ponad 7 lat temu / Edek
 
Na początku chciałbym podziękować PCH za to że poruszacie kwestie Tradycji, i jej miejsca w Kościele posoborowym. Wspaniale byłoby gdyby pod Waszym patronatem powstał jakiś "ruch", czy coś podobnego, który zajmował by się propagowaniem Mszy Św Trydenckiej we wszystkich województwach, miastach i miasteczkach Polski, by tak zorganizowany ruch dopominał się o przynajmniej 1 miejsce z 1 Mszą Trydencką na tydzień w każdym mieście. To musi być coś zorganizowanego, pojedyńcze osoby, nieliczne grupy, będą ignorowane, wyśmiewane, i pozostawione same sobie... Jestem z Częstochowy i u nas nie ma Mszy Trydenckiej nigdzie, nawet na Jasnej Górze - gdzie przecież są i sprzęty liturgiczne, i wykształceni kapłani. wspominałem księżom w parafii o tej Mszy, ale bez rezultatu, bez zainteresowania, kompletna lipa. Wygląda na to że im jest "dobrze" tak jak jest, i póki nie będzie mocnego sygnału z Watykanu, albo silnej grupy domagającej się tej Mszy, nic się nie zmieni. NOM niszczy wiarę
ponad 7 lat temu / piotr
 
Wspaniale, byłem na Mszy Trydenckiej sprawowanej właśnie przez księdza Pawła w parafii św. Józefa w Szczecinie. Niesamowita jest głębia tej liturgii i jej piękno. Szkoda, że w Szczecinie nie ma niedzielnej Tridentiny
ponad 7 lat temu / Zwykły
 
W Polsce nie ma zbyt wiele miejsca na duchownych tradycyjnych instytutów. Może tam, gdzie w diecezjach brakuje księży i powołań... zamiast tego, naprawdę potrzeba integracji duchownych diecezjalnych, organizowania dla nich warsztatów liturgicznych, kursów, spotkań. A jakoś tego nie widać...
ponad 7 lat temu / Edward
 
+
ponad 7 lat temu / Asia
 
Fotografia z ks. Korupką obrazuje po-soborowy upadek Kościoła. Tyle wspaniałych świątyń jest zamykanych (a nawet dewastowanych), a Mszę Wszechczasów sprawuje się na ołtarzyku w ubogiej kapliczce!!! *** Chryste, niech nadchodzące Boże Narodzenie narodzi cześć do Bożych Tajemnic. Spraw to, Panie!
ponad 7 lat temu / Babinicz
 
Msza Wszechczasów odwzorowuje Ofiarę Chrystusa Pana, a NOM Ostatnią Wieczerzę. Ale serce się kraje, że kapłani stoją tyłem do Chrystusa obecnego w tabernakulum. Natomiast zupełnie nie rozumiem kłaniania się pustemu ołtarzowi.
ponad 7 lat temu / Babinicz
 
Ja mieszkam pod Stargardem Szczecińskim, i ani u mnie , ani w Stargardzie księża nie chcą odprawiać mszy w rycie trydenckim ! Bronią się przed odprawianiem jej, jak diabeł święconej wody. Kiedy poprosiłem swojego księdza, aby odprawiał msze w rycie trydenckim w moim kościele,to ksiądz został przeniesiony do innej parafii !!!
ponad 7 lat temu / Robert
 

Skomentuj ten arytukuł
 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.