DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Chrystusa Króla Wszechświata
Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Skandaliczny wpis Hartmana dotyczący wojny z bolszewikami. „To Polacy napadli na Rosję”

Skandaliczny wpis Hartmana dotyczący wojny z bolszewikami. „To Polacy napadli na Rosję”
Sebastian Kocon/FORUM

Lewicowy filozof prof. Jan Hartman jest zdania, że Bitwa Warszawska 1920 roku jest konsekwencją napadu Polaków na Rosję. Skandaliczny wpis filozofa, obarczający Polaków winą za wojnę z bolszewikami, spotkał się ze zdecydowaną reakcją historyków i internautów.

 

„W sprawie wojny z bolszewicką Rosją w 1920 r. to tylko chciałem nieśmiało przypomnieć, że to Polacy napadli na Rosję, a nie odwrotnie. Mieliśmy niezbyt mądry obyczaj rajdów na wschód, a potem się oburzaliśmy, że zabory, że inwazje. Trza w domu siedzieć” – napisał na Twitterze prof. Jan Hartman. Prywatna interpretacja historyczna lewicowego filozofa to aberracja, która wywołała falę komentarzy internautów, zarzucających prof. Hartmanowi fałszowanie historii.

 

Głos w sprawie zabrał również prof. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego. Zaapelował on, aby wszystkie media, ponad podziałami, zaprzestały cytowania prof. Hartmana i zapraszania go do programów. „Apeluję to wszystkich mediów - w tym internetowych, o porozumienie ponad podziałami by bojkotować, nie zapraszać i nie cytować Jana Hartmana po tym co napisał dziś o agresji sowieckiej na Polskę i wojnie 1920 r. Proszę Was zróbcie to ze względu na ofiarę życia obrońców Ojczyzny” – napisał historyk.

 

W podobnym, krytycznym tonie wypowiadali się również internauci, który podkreślali, że Bitwa Warszawska 1920 roku była w istocie efektem ataku sowieckiej Rosji na Rzeczpospolitą. Podkreślano, że była to 18 najważniejsza bitwa w dziejach świata, która uniemożliwiła rozprzestrzenienie się komunistycznej ideologii na całą Europę, a Polacy wykazali się w niej wielkim bohaterstwem.

 

Co jednak ciekawe, niektórzy lewicowi sympatycy prof. Hartmana wspierali go i w irracjonalny sposób próbowali bronić jego wypowiedzi. Przykładem może być absurdalny wpis użytkownika „[email protected]!ej Kieli$z(zyk”, który stwierdził: „ja tylko dodam, ze gdyby Armia Czerwona doszła wtedy do Berlina to nie byłoby Hitlera i innych prawicowych dyktatur w Europie i nie byłoby Holocaustu gdyby Stalin zajął Berlin i Warszawę w 1920 r. Tak więc nie wiem co tu świętować” – napisał.

 

 

Źródło: Twitter, dorzeczy.pl

WMa

 


DATA: 2019-08-15 19:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

do KK Niby wchodząc w sojusz z Petlurą staliśmy się agresorem w stosunku do Rosji ? sojusz zawarto w sierpniu 1919 r to w jakim charakterze Ruscy wkraczali na kresy obecna Białoruś w luty-sierpień 1919 ? Kiedy to atakowali!!! znajdujące się tam oddziały polskie, i jaki charakter miały ich walki z samoobroną polską w grudniu i styczniu na Wileńszczyźnie ? co kolejny marsz wyzwoleńczy ?
ponad 1 rok temu / slawkus
 
Niby profesor nauk a jednak jakiś nieuk
ponad 1 rok temu / !
 
Prof. Hartman otwarcie stwierdził, jak sprawa początku wojny między Polską a Rosją Radziecką prezentuje się faktycznie, bez pseudopatriotycznej otoczki. Po wejściu w sojusz z Petlurą Polska automatycznie zrobiła sobie wroga z Rosji Radzieckiej i wkroczyła na jej terytorium. Ergo, to II RP była agresorem.
ponad 1 rok temu / KK
 
Powinien dostać order Orła białego tak jak Gross i Szewach Weiss.
ponad 1 rok temu / zwyczajowo
 
Nalezaloby odebrac mu tytul profesora. PROWOKANT i nic wiecej.
ponad 1 rok temu / CH
 
Pan prof Hartman korzysta z przywileju późnego urodzenia. Skąd wiecie, czy oczyma wyobraźnię nie widzi się w budionnóce, z Mosinem wykrzykując "na Warszawu!". Oj by nas przyuczał do słusznego ustroju, oj by nas uczył tolerancji ! Może nawet okupant by go zrobił profesorem od marksizmu stosowanego....a nie, zaraz...
ponad 1 rok temu / Józef z Tallin
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.