DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 

Skandaliczny styl, zmanipulowana okładka. Tak „Tygodnik Powszechny” rozmawia z prymasem

Skandaliczny styl, zmanipulowana okładka. Tak „Tygodnik Powszechny” rozmawia z prymasem
Źródło: tygodnikpowszechny.pl

Jeśli ja usłyszę, że w Gnieźnie odbywa się jakaś manifestacja antyuchodźcza, i że na to wybierają się moi księża, to mówię krótko: każdy, który tam pójdzie, będzie suspendowany – mówi w rozmowie z „Tygodnikiem Powszechnym” ks. abp Wojciech Polak, prymas Polski. Uwagę zwracają nie tylko słowa prymasa, ale też sposób w jakim dziennikarz tygodnika rozmawiał z hierarchą.

 

Zamieszczona na okładce „Tygodnika Powszechnego” zapowiedź wywiadu Błażeja Strzelczyka z księdzem arcybiskupem Wojciechem Polakiem nie pozostawia czytelnikom żadnych wątpliwości co do jego wydźwięku. Oto z tytułowej strony przemawia do nas prymas Wojciech Polak: Mój Kościół nie miesza się do polityki.

 

Manipulacja

Ogromne poruszenie wśród internautów wywołał pojawiający się na okładce w odniesieniu do Kościoła zaimek dzierżawczy „mój”. Komentatorzy zwracali uwagę, że nie ma czegoś takiego jak prywatny Kościół, nawet w odniesieniu do prymasa. Sęk tkwi jednak w tym, że w wypowiedzi prymasa sformułowanie „mój Kościół” w ogóle nie pada! Mamy więc do czynienia z manipulacją „Tygodnika Powszechnego”!

 

„No więc panu wyraźnie tłumaczę: jeśli ja usłyszę, że w Gnieźnie odbywa się jakaś manifestacja antyuchodźcza, i że na to wybierają się  moi księża, to mówię krótko: każdy, kto tam pójdzie będzie suspendowany” – mówi co prawda ksiądz prymas, ale słowa o „moim Kościele” nie padają. A „moi księża” i „mój Kościół” to przecież znacząca różnica. Trudno nie przypuszczać, aby „TP” nie wiedział jak bardzo wymowne będzie posłużenie się takim właśnie „skrótem myślowym” na okładce…

 

Styl

Dość zaskakujący jest również ton, w jakim przeprowadzona została rozmowa z księdzem prymasem. Jest on w niektórych momentach wręcz napastliwy. Można odnieść wrażenie, iż prowadzący rozmowę Błażej Strzelczyk, co chwila atakujący prymasa za cudze wypowiedzi, chce wymusić na duchownym krytyczne wypowiedzi na temat Polski, rządu i… Kościoła.

 

Swoistym kuriozum jest puenta padająca z ust redaktora Strzelczyka po jednej z wypowiedzi księdza prymasa. Nie godzi się bowiem chyba określać – zwłaszcza na łamach gazety pretendującej do roli arbitra językowej elegancji – wypowiedzi tak ważnego hierarchy mianem… „mowy-trawy”!

 

Suspendowanie

Silne emocje wśród internautów wywołały też słowa księdza prymasa o suspendowaniu kapłanów za ewentualny udział w manifestacjach. „Co do suspens, to najpierw trzeba zacząć od homo. Do tej pory niewiele w tej kwestii uczyniono” – napisał na FB ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. „Szkoda też, że Wasza Ekscelencja swoim wywiadem uwiarygadnia nie-katolicki Tygodnik Powszechny, z którego redakcji jeszcze w 1991 roku śp. ks. kard. Franciszek Macharski, prawdziwy Książę Kościoła, odwołał asystenta kościelnego” – przypomniał duchowny.

 

luk, kra

 

 Przeczytaj również

 

 


DATA: 2017-10-18 21:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Skandalem to jest, że prymas Polak udziela wywiadu heretykom i schizmatykom z TP. Zamiast tego, oczekiwałbym raczej odebrania TP dodatku "katolicki" w nazwie i przywołania do porządku "sług kłamstwa"
ponad 3 lata temu / @
 
Kto za zamknięciem redakcji Tygodnika Powszechnego łapki w górę? A może ksiądz Prymas się dołączy, chyba, że zgodził się na druk w takiej formie? Ale przecież to niemożliwe,aby być tak obłudnym
ponad 3 lata temu / Mała Mi
 
Manipulacja manipulacją Tylko po co Jego Ekscelencja - Prymas!!! udziela obszernego wywiadu środowisku wrogiemu Kosciołowi
ponad 3 lata temu / IWO
 
Same umawianie sie na wywiad z takim tygodnikiem o czymś świadczy.
ponad 3 lata temu / to tyle
 
Wątpliwe, by ks. Prymas nie autoryzował tego wywiadu.
ponad 3 lata temu / Wielkopolanin
 
Nie jest dobrze. Strach się bać.
ponad 3 lata temu / Jagna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.