DZIŚ JEST:   24   LIPCA   2019 r.

Św. Kingi, księżnej
Św. Krystyny z Bolsena
 
 
 
 

Skandaliczny apel niemieckich wpływowych katolików: nie patrzcie na Rzym, wyświęćcie żonatych!

Skandaliczny apel niemieckich wpływowych katolików: nie patrzcie na Rzym, wyświęćcie żonatych!
fot. PixaBay.com / CC0 Creative Commons / Senlay

Szef Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików (ZdK) prof. Thomas Sternberg domaga się wyświęcania żonatych mężczyzn na kapłanów. Ma to być właściwa odpowiedź na kryzys powołań. Sternberg ma poparcie niektórych biskupów.

 

- Wkrótce brak kapłanów będzie mieć wymiar na tyle katastrofalny, że nie będziemy mieć żadnego większego niż ten problemu – mówi szef ZdK Thomas Sternberg w rozmowie z „Welt am Sonntag”. Jak przypomina, w ubiegłym roku w dwóch niemieckich diecezjach nie wyświęcono żadnego księdza. Zdaniem tego aktywnego polityka CDU skala kryzysu powołań jest na tyle ogromna, że Kościół „będzie zmuszony do rozwiązań, o których jak dotąd nie ważyliśmy się niemal nawet myśleć”.

 

Według opublikowanego w ubiegłym tygodniu badania niemieckiej agencji informacyjnej KNA, w roku 2018 w 27 diecezjach łącznie wyświęconych zostanie zaledwie 61 kapłanów. To o 13 mniej, niż w roku ubiegłym. Wprawdzie jest nieco lepiej niż w rekordowo złym roku 2015, gdy Niemcom przybyło tylko 58 księży, ale w porównaniu z rokiem na przykład 1995, kiedy to święcenia uzyskało 186 mężczyzn, jest bardzo źle. Powyższe statystyki nie obejmują zakonników.

 

Zdaniem Sternberga jednym z pomocnych rozwiązań jest imigracja. - W Niemczech musimy rozwiązywać nawet 700-letnie klasztory z powodu braku nowych powołań, podczas gdy na przykład we Wietnamie nie da się praktycznie wybudować tylu nowych klasztorów, by móc pomieścić wszystkich mnichów i zakonnice. Trzeba zadać sobie pytanie, czy Kościół powszechny nie powinien myśleć bardziej międzynarodowo – zasugerował Sternberg.

 

Kluczowym rozwiązaniem ma być jednak według szefa ZdK wyświęcanie na kapłanów żonatych mężczyzn – tak zwanych viri probati. Sternberg uważa, że niemieccy biskupi powinni pójść w tej sprawie naprzód i nie czekać na pozwolenie Watykanu. - Gdyby znalazł się jakiś niemiecki biskup, który jako pierwszy wyświęciłby „viri probati” na księży, to nie spotkałby się z dużymi protestami ani w Rzymie, ani w Niemczech – zachwala to rozwiązanie rozmówca „Welt am Sonntag”. - Wszystko, czego nam jeszcze potrzeba, to odważny biskup, który zrobi pierwszy krok – dodaje.

 

Sternberg postulował też jeszcze większe niż dotąd zaangażowanie świeckich w życie Kościoła, wskazując, że popularne dziś za Odrą tworzenie olbrzymich parafii nie ma sensu przy małej liczbie kapłanów. W przyszłości konieczni będą „zdolni do czynu świeccy, którzy sami wezmą los swojej wspólnoty w ręce”, powiedział.

 

W obszarze niemieckojęzycznym nie brakuje gorliwych zwolenników wprowadzenia viri probati. Kilkanaście dni temu wiceprzewodniczący episkopatu Niemiec, bp Franz-Josef Bode z Osnabrück, opowiedział się wprost za święceniem żonatych mężczyzn. Jeżeli na zwołanym przez papieża do Watykanu tak zwanym synodzie amazońskim koncepcja viri probati dla Ameryki Południowej zostanie zaakceptowana, to należy zastanowić się nad wcieleniem jej w życie także w RFN, stwierdził. Nieco wcześniej za „otwartą debatą” w tej sprawie wypowiedział się szef episkopatu, arcybiskup Monachium i Fryzyngi kard. Reinhard Marx. Viri probati popiera też część biskupów austriackich – to między innymi zaufany współpracownik papieża kard. Christoph Schönbron z Wiednia czy bp Manfred Scheuer z Linzu i bp Hermann Glettler z Innsbrucku.

 

Nie może też dziwić poparcie niemieckiego ZdK. Komitet jest największą organizacją niemieckich świeckich, podległą episkopatowi i przezeń opłacaną. Jego działacze od lat występują jako zwolennicy otwarcia Kościoła katolickiego na idee rewolucji seksualnej 1968 roku. ZdK domagało się między innymi dopuszczenia do Komunii świętej rozwodników w nowych związkach, co też biskupi niemieccy uczynili. Komitet opowiada się też za relatywizacją homoseksualizmu, oczekując wprowadzenia kościelnych błogosławieństw związków jednopłciowych. I tu niemiecki episkopat wychodzi naprzeciw – powołano już specjalną komisję, a biskupi Marx i Bode sugerują możliwy przełom.

 

ZdK zdołał też kilka lat temu przeforsować zmianę kościelnego prawa pracy, która pozwoliła na zatrudnianie w katolickich placówkach rozwodników i homoseksualistów. Komitet postuluje ponadto progresywne zmiany na innych obszarach – domaga się między innymi diakonatu kobiet i popiera interkomunię z protestantami (sprawa w toku – Marx przygotował już dokument na „tak” i walczy o poparcie w episkopacie). Organizacja angażuje się też politycznie, nie kryjąc się z poparciem dla CDU i ostro zwalczając Alternatywę dla Niemiec.

 

Jej wyraziście progresywne stanowisko doprowadziło w roku 2000 do utworzenia alternatywnej organizacji świeckich, Forum Niemieckich Katolików (FDK), popieranego między innymi przez śp. kard. Joachima Meisnera czy kard. Gerharda Müllera.

 

ZdK organizuje zasadniczo co dwa lata Katholikentag, Dni Katolika, które są największym niemieckojęzycznym spotkaniem świeckich i od lat platformą propagacji progresywnej ideologii. W tym roku Katholikentag odbywa się w Monastyrze w dniach 9-13 maja.

 

Pach


DATA: 2018-05-12 08:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czego sie spodziewac po judeo-protestantach
ponad 1 rok temu / robespier
 
A co w tym skandalicznego? Taki był Kościół na początku.
ponad 1 rok temu / AM
 
@incuss. Dziękuję za Twoje odpowiedzi, choć nie zawierają informacji, jakie konkretnie problemy wiązały się z brakiem celibatu. Ściśle rzecz ujmując, bo np. papieże nie mieli żon, ale mieli kochanki, jak choćby wyjątkowo niesławny Rodrigo Borgia - Aleksander VI. Być może stąd wynikał nepotyzm i mafijne metody rządzenia Kościołem. Był to jednak nikolaizm, bo nawet Aleksander VI zachowywał celibat: z żadną z kochanek się nie ożenił. W ciągu wieków pojawiało się wiele zakazów dla duchownych, np. hazardu w IV wieku czy udziału w polityce w XX wieku, ale te grzechy nie wynikały z braku celibatu. Zamiast sakramentu małżeństwa wśród duchownych były konkubinaty, co rozeszło się dziś na zwykłych wiernych. Może są jakieś opracowania na temat, jaki problem spowodowały małżeństwa księży w dziejach Kościoła; ja nie znam takich publikacji.
ponad 1 rok temu / Hanka
 
Tak jak pasterz nie może być owcą tak owca nie może być pasterzm. Pasterzy powołuje właściciel owiec- Jezus Chrystus. Jeśli w Niemczech brakuje powołań to oznacza, że mało jest tam owiec.
ponad 1 rok temu / piotr
 
To chyba ten sam pan Thomas (szef jakiegoś związku "katolików"), który powiedział w wywiadzie, że nie zna nikogo kto chodziłby do spowiedzi? Dlaczego po prostu nie przyłączą się do lutrów - aborcja, antykoncepcja, rozwody, brak celibatu - wszystko jak na tacy... Ta propozycja to oczywiście tylko sprawa zalegalizowania stanu faktycznego - księża pracujący w rejonie niemieckojęzycznym wprost mówią o tym że już w seminariach zachęca się klerykow do związków z kobietami, bo "nie wytrzymają".
ponad 1 rok temu / Wojtek
 
Plakac sie chce na takie przekrety. Panie Boze bron nas od takich pomyslow.
ponad 1 rok temu / Pilch
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.