DZIŚ JEST:   13   LISTOPADA   2019 r.

Świętych Braci Męczenników - Benedykta, Jana, Izaaka
 
 
 
 

Skandal z „latającą hostią”. Jest reakcja biskupa na profanację w brazylijskiej parafii

Skandal z „latającą hostią”. Jest reakcja biskupa na profanację w brazylijskiej parafii
fot. dominusvobis.blogspot.com

„Liturgia Kościoła umiera... A wraz z nią samo życie Kościoła, gdyż to liturgia stanowi o tożsamości Kościoła” – napisał na facebookowym profilu biskup Henrique Soares da Costa, ordynariusz diecezji Palmares, w której znajduje się parafia, gdzie zorganizowaną szokującą „procesję” przy użyciu drona.

 

Kościół São Geraldo Magela w archidiecezji Sorocaba był miejscem wyjątkowo gorszącego zdarzenia. Na filmie zamieszczonym w sieci widzimy, jak podczas liturgii monstrancja z Ciałem Pańskim została umocowana na dronie, który przeniósł Najświętszy Sakrament w stronę ołtarza. Tam przejął go kapłan i postawił na ołtarzu.

 

Wpis hierarchy, o którym donosi portal deon.pl, rozpoczyna się wymowny słowem „ból”, po czym biskup w zdecydowanie krytycznych słowach określa szokujące zachowania do jakich doszło podczas Wielkiego Tygodnia mianem „pajacowania, szukania innowacji i petardy w liturgii”.

 

W jego opinii „mają one swoje źródło w dwóch nieszczęściach: nieznajomości tego, czym jest liturgia oraz błędnie pojętej kreatywności w życiu liturgicznym Kościoła”.

 

Jak podkreśla brazylijski hierarcha „do różnego rodzaju nadużyć i zachowań prostackich, odbiegających od zasad i obcych naturze liturgii” prowadzą „nieznajomość spójnej teologii liturgii i tego, w co Kościół wierzy, jak również odejście od wielkiej Tradycji, przypomnianej przez Sacrosanctum Concilium”.

 

 Biskup Henrique Soares da Costa odniósł się także do reakcji zgromadzonych w świątyni, pisząc: „natomiast wierni w świętej niewiedzy, prowadzeni przez niewiernych lub po prostu nieświadomych i niekompetentnych duszpasterzy, oklaskują... W ten sposób wiara katolicka się degeneruje. Tyle tylko jak długo?!”

 

„Obawiam się, że teraz chrześcijanie wschodni – zjednoczeni ze Stolicą Rzymską lub nie – nie uważają nas już za Kościół Chrystusowy” – puentuje hierarcha swój wpis.

 

 

Źródło: deon.pl

luk

 

   


DATA: 2018-04-09 12:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pasterz to opiekun, obrońca...to ten co służy ,to ten co żyje z i dla swoich owiec...Aby tak było musi być ODWAŻNY... MĘŻNY pasterz nie biadoli i nie utyskuje TYLKO DZIAŁA....na wzór Pana Jezusa biczami chłosta to diabelskie tałatajstwo.... z hukiem wywala z Kościoła tych co Dom Ojca zamieniają w cyrk pełen błaznów i klakierów...
ponad 1 rok temu / Megi
 
Od dawna mam wrażenie, że większość wiernych nie rozumie czym jest Msza Święta. Do niedawna mi się wydawało, że to wina i zaniedbanie kapłanów, którzy bardzo mało na ten temat mówią. A teraz się okazuje, że już nawet część kapłanów tego nie rozumie...
ponad 1 rok temu / abc
 
"showmenów" i w polskim Kościele nie brakuje. Zrobią wszystko by świecidełkami i akcjami napędzić ludzi do Kościoła.
ponad 1 rok temu / prezbiter
 
"...błędnie pojętej kreatywności w życiu liturgicznym Kościoła" - w liturgii nie ma miejsca na ŻADNĄ kreatywność szanowny biskupie. Liturgia jest oprawą dla Najświętszych Tajemnic i dlatego właśnie, żeby uniknąć takiej profanacji i żenady, zachować wzniosły charakter celebracji i wzbudzić szacunek u wiernych są jasno określone przepisy liturgiczne (tzn. kiedyś przepisy nie dopuszczały kreatywności, nie wiem jak dziś). A co do kościołów wschodnich, to one i tak nas nie uważają za Kościół Chrystusowy. Teraz po prostu mogą się głębiej w tym przekonaniu utwierdzić. Ale Kościoły wschodnie toczy zupełnie inny rak, który może nie przejawia się w psuciu liturgii, ale jest nie mniej destrukcyjny. Przede wszystkim jest on skutkiem odrzucenia prymatu papieża.
ponad 1 rok temu / Iw
 
A Argentyna bliziutko
ponad 1 rok temu / Ceterum censeo
 
Pasterz widzi swoje owce idące prosto w paszcze wilka i mówi "nie podoba mi się to nie macie racji demoralizuje cię nasze stado co będzie jak inne obce pójdą za wami..." A powinien wziąć swojego pasterskiego kija i zagonić owce do zagrody...
ponad 1 rok temu / IzajaszGB
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.