15 marca 2019

Rosja w sprawie Obławy Augustowskiej: w archiwach nie ma materiałów na ten temat

(Giby, lipiec 2017. Uroczystości ku czci ofiar Obławy Augustowskiej. Fot. A. Sidor/Forum)

Pół roku po skierowaniu przez IPN wniosku o pomoc prawną w sprawie zbadania sprawy Obławy Augustowskiej, strona rosyjska odpowiedziała, że w swoich zasobach nie posiada stosownych dokumentów. Prokuratura w Moskwie informuje, że w jej archiwach nie odnaleziono żadnych materiałów, które interesują stronę polską.

 

Śledztwo w sprawie Obławy Augustowskiej zostało zapoczątkowane przez prokuraturę IPN w Białymstoku już w 2001 roku. Organ wielokrotnie zwracał się do Rosjan z prośbą o pomoc prawną w tej sprawie, ale Moskwa jak dotychczas nigdy nie była zainteresowana udzieleniem wsparcia. Ostatni wniosek w tej sprawie został skierowany do Federacji Rosyjskiej w 2018 roku. Proszono wówczas o kopie dokumentów Smiersz, w których zawarte są informacje na temat organizacji i miejsca egzekucji ofiar obławy.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Historycy IPN oraz prokuratura wnioskowali również o udostępnienie kopii dokumentów dotyczących operacji wojskowych przeprowadzonych przez oddziały 50 Armii ZSSR w lipcu 1945 roku w rejonie Puszczy Augustowskiej. Jak wynika z badań, to właśnie ta formacja najprawdopodobniej odpowiada za smierć ofiar Obławy Augustowskiej.

 

Odpowiedź jaką otrzymało IPN od Rosji niestety nie różni się od poprzednich „W rosyjskich archiwach nie zostały znalezione materiały interesujące stronę polską” – podała Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej. Jak poinformowała PCh24.pl prokuratura IPN Białystok, ta odpowiedź nie składnia do tego, aby słać kolejne wnioski do Rosji i na Białoruś „W chwili obecnej nie jest planowane sporządzenie następnych wniosków o pomoc prawną do Rosji lub Białorusi” – podkreślono.

 

IPN przyjmuje, że najbardziej prawdopodobnym miejscem pochówku ofiar Obławy Augustowskiej jest uroczysko na terenie Puszczy Augustowskiej, na którym przed wojną stała leśniczówka Giedź. Miejsce to jest położone na terytorium Białorusi, niedaleko Kalet. W roku 2016 we wniosku o pomoc prawną białostocka prokuratura IPN zwracała się do strony białoruskiej o przeprowadzenie przez nią prac archeologicznych. Otrzymała jednak wówczas odpowiedź odmowną.

 

Obecnie prokuratura IPN Białystok w ramach śledztwa ws. obławy augustowskiej prowadzi pewne czynności. „Zwrócono się do historyków o ustalenie, czy dowódcy i żołnierzy 50 Armii Wojsk ZSRR w swoich publikowanych pamiętnikach zamieścili informacje związane z Obławą Augustowską.  Ponadto tłumaczone są na język polski dodatkowe, bardzo obszerne materiały z archiwów  w Podolsku zamieszczone na rosyjskich stronach internetowych. Trwają też czynności polegające na wyłączaniu do odrębnego postępowania wątków niezwiązanych z przedmiotem śledztwa” – napisano w odpowiedzi na zapytanie skierowane przez PCh24.pl.

 

Obława Augustowska to największa zbrodnia dokonana na mocy dyrektyw władz sowieckich na obywatelach Polski po zakończeniu II wojny światowej.  Zasadniczym celem obławy, przeprowadzonej przez Armię Czerwoną była likwidacja polskich organizacji niepodległościowych, a przede wszystkim oddziałów Armii Krajowej Obywatelskiej, operujących na ziemi suwalskiej, augustowskiej, sejneńskiej i sokólskiej.

 

Do dziś nie jest znana dokładna liczba ofiar tej ludobójczej akcji. Historycy szacują, że łączna liczba ofiar Armii Czerwonej w ramach Obławy Augustowskiej wynosi pomiędzy 592 a 2 tys.

 

 

AB/WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram