DZIŚ JEST:   05   SIERPNIA   2020 r.

Matki Bożej Śnieżnej
Św. Oswalda, męczennika
 
 
 
 

Skąd się bierze ogromna popularność na całym świecie filmu o świętej Faustynie i jej dziele?

Skąd się bierze ogromna popularność na całym świecie filmu o świętej Faustynie i jej dziele?
Źródło: YouTube / KinoSwiatPL

„Miłość i Miłosierdzie” Michała Kondrata utrzymuje się na wysokiej pozycji wśród najpopularniejszych filmów sprzedawanych w wersji płytowej. Fabularyzowany dokument o dziejach kultu Bożego Miłosierdzia według objawień świętej siostry Faustyny Kowalskiej zbiera kolejne dowody uznania widzów.

 

Obraz zadebiutował w formacie DVD z początkiem listopada. Po dwóch tygodniach utrzymywał się w pierwszej trójce płyt najliczniej sprzedawanych przez Empik. Sześć tygodni po premierze w tym samym zestawieniu zajmuje wciąż wysoką, piątą lokatę.

 

Nie ma tu nic z przypadku. Po pierwsze, to nie jest film „jednorazowego użytku” i przypomina nieco pod tym względem sam „Dzienniczek” świętej Faustyny. Widz, który obejrzał go w kinie, ma ochotę do niego co pewien czas powrócić. Opowieść o tym, w jaki sposób przesłanie Pana Jezusa przekazane za pośrednictwem polskiej zakonnicy najpierw powoli zyskiwało aprobatę Kościoła, a potem rozchodziło się na cały świat, jest niezwykła i frapująca. W dodatku – wielowarstwowa, aż gęsta od treści wartych refleksji i „przegryzienia”.

 

Film dostępny w katolickiej księgarni internetowej

 

„Miłość i Miłosierdzie” jest jak dobra wiadomość, którą każdy ma ochotę podzielić się z innymi. Stanowi adekwatną odpowiedź na potrzebę wzbogacenia katolickiej oferty artystów kamery dla masowego widza.

 

Obraz Michała Kondrata to jednak nie kolejna filmowa biografia autorki najpopularniejszej w świecie polskiej książki. Owszem, najpierw podążamy jej śladami – od wczesnej młodości, gdy powołanie do Bożej służby zakiełkowało w sercu Heleny (Faustyny) Kowalskiej, aż do jej śmierci na łożu boleści. Potem jednak wędrujemy po drogach życia księdza Michała Sopocki i drugiego, mniej znanego propagatora kultu Bożego Miłosierdzia, czyli marianina, ks. Józefa Jarzębowskiego. Kluczową postacią, która przyczyniła się do przełomu w postrzeganiu przesłania siostry Faustyny przez Stolicę Apostolską, jest jednak kardynał Karol Wojtyła, późniejszy papież.

 

Zbawienie nie jest „za darmo”

Popularne są dzisiaj dwa skrajne rozumienia Bożego Miłosierdzia. Pierwsze każe widzieć w naszym Ojcu kogoś skrajnie pobłażliwego, kto tak „kocha” ludzi, że jest zdolny przymknąć oko na niemal każdą grzeszną słabość i prawie wszystko usprawiedliwi.

 

Piewcy drugiego obrazu upatrują w Panu Bogu okrutnego sadysty, który z satysfakcją zsyła na ludzkość rozmaite straszne nieszczęścia i katastrofy.

 

Oczywiście to paskudnie zafałszowane wizje. Kościół uczy, że nasz Stwórca jest nie tylko najlepszym Ojcem, ale i „Sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za zło każe”. Równocześnie jednak nie przestaje okazywać miłosierdzia skruszonym duszom, co znakomicie ukazuje choćby ewangeliczna opowieść o faryzeuszu i celniku bądź także opis rozmowy Pana Jezusa z dobrym łotrem na krótko przed śmiercią na Krzyżu.

 

„Miłość i Miłosierdzie”, w ślad za świętą Faustyną ukazuje nam katolicką „ekonomię usprawiedliwienia” we właściwym świetle. To bardzo ważna lekcja w czasach gdy z jednej strony Kościół, a nawet sam Pan Bóg są przez świat nieustannie oskarżani za obecne pośród ludzi zło, a z drugiej gdy lansowana jest – na zielonoświątkową modłę – skrajnie optymistyczna wizja zbawienia „za darmo” i prawie bez wysiłku.

 

Życie pokornej zakonnicy, autorki „Dzienniczka”, przypomina nam, że każda łaska, każda dusza uratowana z diabelskiej niewoli, okupiona jest ogromnym cierpieniem, gorliwą modlitwą i ochotną ofiarą. Losy zaś duchowego opiekuna świętej Faustyny, a więc błogosławionego księdza Michała Sopoćki, dowodzą, iż możemy nie doczekać w ziemskim życiu owoców swoich starań podejmowanych w Bożej sprawie. Mogą one objawić się w pełni nawet długo po naszym odejściu.

 

Głęboko poruszają zawarte w filmie świadectwa osób, które uwierzyły orędziu siostry Faustyny i w rozmaitych skrajnych sytuacjach swego życia postawiły wszystko na zawierzenie Bożemu Miłosierdziu. Wersja płytowa jest bogatsza od kinowej właśnie między innymi o kolejne relacje nawrócenia i cudownych uzdrowień. Katecheci mogą zaś skorzystać z konspektów lekcji religii dołączonych do DVD. Atutem tej edycji jest też pięć wersji językowych oraz opcja dla niesłyszących.

 

Film zdobywa nowych widzów

W październiku „Miłość i miłosierdzie” wyświetlane było jednorazowo w około 800 kinach na terenie Stanów Zjednoczonych. Znakomita frekwencja zapewniła filmowi drugie miejsce w krajowym box-office, tuż za szlagierowym „Jokerem”. W grudniu film prezentowany był w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii.

 

W listopadzie dzieło Kondrata triumfowało podczas XIV Festiwalu Polonijnego „Losy Polaków 2019”, organizowanego w ramach wieloletniego Programu „Niepodległa”. Rywalizowało tam nie tylko z innymi dziełami kinowymi, lecz także z programami telewizyjnymi, radiowymi, multimedialnymi oraz portalami ukazującymi życie naszych rodaków w 19 krajach świata.

 

RoM

 

„Miłość i Miłosierdzie”, reż. Michal Kondrat, wyk. Kamila Kamińska, Maciej Małysa, Janusz Chabior. Muzyka Szymon Kusior. Napisy: polskie, angielskie, hiszpańskie, włoskie, litewskie, angielsko-polskie. Fundacja Filmowa im. Św. Maksymiliana Kolbe, Telewizja Polska, S. A., Kondrat Media.

 

Film dostępny w katolickiej księgarni internetowej

 

 


DATA: 2019-12-17 07:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
20
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kupiłem właśnie DVD Miłość i Miłosierdzie dla swojej chrzestnej. Piękny film, bardzo wzruszający i z wieloma świadectwami.
7 miesięcy temu / Marek
 
Ja przegapiłem projekcję tego filmu w kinie, a potem kupiłem go jako dodatek do "Do Rzeczy" - z tego źródła chyba nie zaszkodzi obejrzeć, co?
7 miesięcy temu / Zbyszek
 
empik - po tym co robił bojkotuję...
7 miesięcy temu / pytanie
 
@ot co. Ja nawet nie o dystrybucji, ale o przekazie. A swoją drogą powierzenie dystrybucji empikowi, też wiele mówi. Teraz kolej na IKEĘ
7 miesięcy temu / ena
 
@ena. Zgoda, ale EMPIK na tym zarabia, a mogła to rozprowadzić inna sieć handlowa.
7 miesięcy temu / ot co
 
To tylko film.
7 miesięcy temu / ena
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.