DZIŚ JEST:   22   KWIETNIA   2019 r.

Poniedziałek Wielkanocny
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 26  >   CYWILIZACJA

Jarosław Szarek

Skąd my to znamy?


Propaganda „zielonej wyspy”

Lata komunizmu i jego okrągłostołowych mutacji wydają właśnie zatrute owoce. Jesienią 1977 roku pisarz i publicysta Stefan Kisielewski pytał w swych Dziennikach: Czy my wszyscy nie jesteśmy przypadkiem zdegenerowani? Przecież, jeśli od trzydziestu lat akceptuje się, żyjąc w nim, stan rzeczy, że na białe mówi się czarne, dyktaturę nazywa się demokracją, gwałt przyjaźnią etc., to muszą z tego wyniknąć jakieś konsekwencje psychiczne.

Zbyt płytko przeorały społeczną świadomość solidarnościowe uniesienia i papieskie nauczanie. Nie starczyło sił, aby po roku 1989 konsekwentnie zerwać z komunizmem. Rząd dusz przejęli zwolennicy „porozumienia” z „konstruktywnej opozycji”, którzy urządzili nam III RP. Dlatego w roku 2012 w całej okazałości doświadczamy konsekwencji psychicznych nie tylko lat PRL u, ale również jego fatalnej kontynuacji, której zwieńczeniem stały się pięcioletnie rządy Platformy Obywatelskiej.

Dyktatura wykształceńców
Pierwszy sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Lublinie Władysław Kruk pisał na początku stycznia 1980 roku w „Trybunie Ludu”: Partia nasza podjęła w latach siedemdziesiątych rozwiązywanie szeregu problemów o historycznym znaczeniu dla narodu. We wszystkich dziedzinach osiągnęliśmy postęp znaczący, a w wielu wręcz decydujący dla dalszego rozwoju Polski. Kilka miesięcy później, w połowie lipca, Lublin został sparaliżowany strajkiem powszechnym. Był to wstęp do Sierpnia’80, kiedy świat pracy upomniał się nie tylko o kwestie materialne, ale przede wszystkim o godność i prawdę. Propagandowy obraz postępu znaczącego zderzył się z największą w historii PRL falą robotniczych protestów wywołanych narastającym od lat kryzysem gospodarczym. Obnażona została skala kryzysu, w jakim znalazła się PRL. Jeszcze kilka miesięcy wcześniej rządzący krajem upajali się propagandową wizją dziesiątej potęgi gospodarczej świata, ignorując rzeczywistość, w jakiej żył naród...

Minęło kilkadziesiąt lat – w tym czasie przeżyliśmy papieskie pielgrzymki bł. Jana Pawła II, „Solidarność”, nadzieje związane z upadkiem sowieckiego imperium – a dzisiaj znów codzienne dopada nas kłamstwo rządzących i wspierających je największych mediów. Kłamstwo to, wyjątkowo bezczelne, gdyż rozzuchwalone potęgą – parafrazując słowa wspomnianego już Stefana Kisielewskiego – dyktatury wykształceńców, wydaje się nie mieć już żadnych zahamowań...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Rektor-archiprezbiter katedry Notre-Dame w Paryżu ksiądz prałat Patrick Chauvet powiedział w poniedziałek w rozgłośni franceinfo, że ma zamiar „złożyć skargę” w związku z „nieumyślnym zniszczeniem” świątyni.

 
 

Dzień zamachów na Sri Lance został doskonale wybrany. Zamachowcy-samobójcy weszli do kościołów w najważniejszym dla chrześcijan dniu, gdy świątynie były wypełnione po brzegi. Tak niedzielne zamachy, w których zginęło co najmniej 290 osób, a 500 zostało rannych, komentuje arcybiskup Kolombo. Kardynał Malcom Ranjith podkreśla, że w mieście panuje strach. Ludzie nie czują się bezpieczni.

 

Po tragicznym pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu, głos zabierają kolejni duchowni i opiekunowie paryskich kościołów, którzy alarmują o niedostatecznej pomocy ze strony władz miasta i braku dostatecznej opieki nad zabytkowymi świątyniami.

 

W Kolombo doszło do kolejnego wybuchu. Podczas rozbrajania eksplodowała zaparkowana w pobliżu kościoła św. Antoniego ciężarówka-pułapka z materiałami wybuchowymi w środku. Nikomu nic się nie stało.

 

„Radykalna lokalna islamska organizacja o nazwie National Thowheeth Jama’ath (NTJ) jest odpowiedzialna za niedzielną serię ataków na kościoły i hotele na Sri Lance” – poinformował w poniedziałek minister zdrowia tego kraju Rajitha Senaratne.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.