DZIŚ JEST:   06   SIERPNIA   2020 r.

Przemienienie Pańskie
Św. Hormizdasa, papieża
Bł. Oktawiana, biskupa
 
 
 
 

Siostry Benedyktynki w dramatycznej sytuacji. Ich los zależy od wsparcia dobroczyńców

Siostry Benedyktynki w dramatycznej sytuacji. Ich los zależy od wsparcia dobroczyńców
Fot. printscreen www.ratujmystaniatki.pl

Liczne ograniczenia związane z pandemią koronawirusa sprawiły, że Siostry Benedyktynki z klasztoru w Staniątkach znalazły się w niezwykle trudnej sytuacji. Siostry z dnia na dzień utraciły swoje wszystkie źródła dochodu i wkrótce może im zabraknąć środków do życia. Apelują o wsparcie finansowe dobroczyńców.

 

Pod koniec marca media obiegła informacja o bardzo trudnej sytuacji Sióstr Norbertanek z Imbramowic, które wystosowały do internautów prośbę o potrzebne im wsparcie finansowe. Ich sytuacja była na tyle dramatyczna, że groził im najczarniejszy scenariusz. Powodzenie akcji ośmieliło także Siostry Benedyktynki z klasztoru w Staniątkach, które z powodu pandemii koronawirusa, z dnia na dzień utraciły wszelkie źródła dochodu. Ich los zależy teraz od hojności darczyńców i ich otwartości serc.

 

„W tej ogólnie złej sytuacji nie jest łatwo prosić o pomoc. Mimo to pukam do ludzkich serc, bo wiem, że są one otwarte i wrażliwe na potrzeby innych. Wierzę, że znajdą się osoby, które zechcą wesprzeć nasze opactwo w tej ciężkiej chwili” – pisze w liście Matka Stefania Polkowska OSB, Ksieni Opactwa. Wsparcia Siostrom można udzielić za pośrednictwem strony internetowej www.ratujmystaniatki.pl.

 

Siostry Benedyktynki to siostry klauzurowe, spędzające swoje życie na pracy i modlitwie, w myśl zasady „Ora et labora”. Mniszki na co dzień wykonują prace ogrodnicze, obsługują ule, oborę i kurnik. Aby móc się utrzymać pieką chleb i produkują pocztówki. Niestety ich skromne życie wkrótce może przerodzić się w dramat. Dlatego zwróciły się z prośbą o wsparcie darczyńców. Zbiórkę środków koordynuje Fundacja Centrum Życia i Rodziny, z którą Siostry Benedyktynki od kilku lat utrzymują regularny kontakt i wspierają ją modlitwą.

 

Wchodząc na stronę www.ratujmystaniatki.pl można przeczytać list Matki Stefanii Polkowskiej OSB, Ksieni Opactwa, która opowiada o niezwykle trudnej sytuacji mniszek. „Aktualnie za sprawą koronawirusa sytuacja naszego opactwa staje się z dnia na dzień coraz bardziej dramatyczna. Zamiast rzeszy wiernych w kościele, tylko pojedyncze osoby nawiedzające świątynie, a co za tym idzie brak ofiar z tacy, zamknięty dom dla gości oraz nasz sklepik w opactwie w Tyńcu, w którym sprzedawane były przetwory i wypieki, nie pozwalają nam pozyskiwać funduszy na utrzymanie kościoła i klasztoru” – pisze w liście Matka Stefania Polkowska OSB.

 

„Wielka historia, duchowość i Sacrum, a w ich cieniu ludzkie zabieganie i troski. Bo trzeba ogrzać klasztor i kościół, zapłacić rachunki za energię elektryczną, gaz i wodę, kupić węgiel na zimę, gdyż do ogrzania blisko ośmiu tysięcy kubatury zabudowań klasztornych i kościelnych potrzeba około 70 ton węgla. Do tego opieka medyczna i lekarstwa dla starszych sióstr. Nie mówiąc o czymś do garnka i na stół” – wskazuje na trudności Ksieni Opactwa, liczącego sobie blisko 800 lat.

 

 

Źródło: czir.org, ratujmystaniatki.pl

WMa

 

Czytaj także:
DATA: 2020-04-05 22:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
20
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

konto jest fundacji w warszawie a inne konto mają siostry benedyktynki w staniątkach
3 miesiące temu / prawda
 
Niech Biskup miejsca sprzeda samochód i pomoże Siostrom.Trzeba okazać MIłosierdzie biednym.I jaki dobry przyklad będzie?
3 miesiące temu / marysia
 
A co na to biskup miejsca? Spokojnie siedzi w swoim pałacu?
4 miesiące temu / ?
 
Panie błogosław im
4 miesiące temu / qwe
 
Wpłacam!
4 miesiące temu / Janeku
 
Popieram całym sercem!
4 miesiące temu / Kamila
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.