DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 

Siostra Łucja dos Santos błogosławioną? Beatyfikacja coraz bliżej

Siostra Łucja dos Santos błogosławioną? Beatyfikacja coraz bliżej
siostra Łucja dos Santos - jedna z trojga pastuszków fatimskich

W Portugalii pomyślnie zakończono lokalną fazę procesu wynoszenia na ołtarze siostry Łucji dos Santos – jednej z trojga pastuszków, którym Matka Boża objawiła się wielokrotnie w Fatimie w 1917 roku. Uroczystość kończąca etap diecezjalny i zarazem zapowiadająca rozstrzygnięcie sprawy beatyfikacji w Watykanie odbyła się w klasztorze świętej Teresy w portugalskiej Coimbrze.

 

Do Stolicy Apostolskiej przekazane zostały potężne akta procesu beatyfikacyjnego - ponad 15 000 stron świadectw i dokumentów o życiu portugalskiej karmelitanki. Oficjalne zamknięcie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego siostry Łucji miało miejsce w klasztorze, w którym 13 lutego 2005 r. zmarła 98-letnia siostra. W obiekcie tym, gdzie znajduje się muzeum poświęcone wizjonerce, spędziła ona większość swojego życia zakonnego.

 

Jak oznajmiła w poniedziałek 13 lutego 2017 r. siostra Ana Sofia z klasztoru w Coimbrze, znaczna część z przekazanego do Watykanu materiału jest związana z korespondencją siostry Łucji, prowadzoną z tysiącami ludzi z całego świata.

 

“Korespondencja ta zachowała się w ponad 70 walizkach. Treść żadnego ze znajdujących się tam listów nie była podawana w wątpliwość i nie stanowiła problemu dla rozwoju procesu beatyfikacyjnego w naszej diecezji” – ujawniła przedstawicielka klasztoru św. Teresy.

 

Portugalska diecezja, na terenie której zmarła siostra Łucja dos Santos, otworzyła proces beatyfikacyjny w roku 2008, czyli w trzy lata po śmierci wizjonerki. W czasie tego postępowania przeanalizowano 11 tys. listów napisanych przez najdłużej pozostającą przy życiu spośród trojga pastuszków oraz zebrano 61 świadectw od osób, które ją znały.

 

Jak wyjaśniła siostra Angela Coelho, wicepostulatorka procesu beatyfikacyjnego portugalskiej karmelitanki, diecezjalna faza przedłużyła się, ponieważ bogate zbiory dokumentacji dotyczącej siostry Łucji były skrupulatnie czytane i analizowane.

 

Niektóre portugalskie media spekulują, że przekazanie do Watykanu dokumentacji dotyczącej siostry Łucji może przyspieszyć jej beatyfikację, która mogłaby dojść do skutku już w tym roku i zarazem stać się elementem uświetniającym zaplanowaną na 12 i 13 maja wizytę papieża Franciszka w Fatimie. Obecny Ojciec Święty mocno sprzyja procesowi beatyfikacyjnemu – to dzięki jego decyzji, skróceniu uległ okres 5 lat przerwy od śmierci kandydata na ołtarze, stosowany przy tego typu postępowaniach.

 

Więcej informacji na temat beatyfikacji siostry Łucji dos Santos oraz jubileuszu 100 lat objawień Matki Bożej w Fatimie można odnaleźć w serwisie Fatima.pl.

 

 

Tom

 


DATA: 2017-02-14 14:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

ad Stonka Ziemniaczana) Też widziałem ten dokument i trudno uwierzyć, że ta na zdjęciu to ta sama siostra Łucja ponieważ ma zupełnie inna twarz.
ponad 2 lata temu / Aguirre
 
Chciałbym zadać pytanie osobom postulującym beatyfikację siostry Łucji. Czy są na 100% pewni, że kobieta na zdjęciu jest siostrą Łucją? Wg mojego rozeznania tzw. teoria dwóch sióstr jest bardzo dobrze udokumentowana i stanowi przeszkodę w poważnym rozważaniu tej kandydatury. Może badania DNA? Sprawa jest naprawdę niezwykle poważna. Dla mniej znających temat, proszę wpisać w wyszukiwarkę "dwie siostry Łucje".
ponad 2 lata temu / Stonka Ziemniaczana
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.