DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

Sinizacja religii: będą nowe ograniczenia swobód religijnych w Chinach?

Sinizacja religii: będą nowe ograniczenia swobód religijnych w Chinach?
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Ogłoszone w tym tygodniu przez chińskie Ministerstwo Sprawiedliwości propozycje nowych przepisów stanowią wezwanie do ograniczenia swobód niektórych zagranicznych organizacji wyznaniowych. Chodzi o organizacje mogące działać w Chinach, lecz bez udziału obywateli Państwa Środka.  

 

Ograniczenia mają posłużyć walce z „ekstremizmem religijnym” oraz zapobiec używaniu wiary do podkopywania narodowej czy etnicznej spójności Chin. Jak zauważa CNN propozycje reform stanowią odpowiedź na wezwanie Xi Jinpinga do „sinizacji” religii.

 

Według obrońców praw człowieka w zachodnim regionie Xinijang 2 miliony Ujgurów trafiło do obozów reedukacyjnych. W Chinach istnieje 5 oficjalnych wyznań (chiński buddyzm, taoizm, katolicyzm, protestantyzm i islam) nadzorowanych przez oficjalne organizacje. Z kolei niektóre związki wyznaniowe mogą działać w Chinach pod warunkiem, że nie należą do nich obywatele Państwa Środka.

 

Przez długi czas Kościół katolicki w Chinach dzielił się na oficjalny (uznawany przez państwo, ale nie przez Watykan) i podziemny (nieuznawany przez władze, ale znajdujący się w jedności z papiestwem). Jednak w 2018 roku Watykan zawarł tymczasowe porozumienie z Chinami, dokonując pewnych ustępstw w kwestii oficjalnego Kościoła. Porozumienie to budziło kontrowersje konserwatywnych katolików. Krytykował je emerytowany arcybiskup Hongkongu kardynał Józef Zen.

 

W październiku porozumienie to przedłużono o kolejne 2 lata. Jak jednak zauważa CNN ostatnio pojawił się zgrzyt w relacji Watykan-Chiny. Otóż papież Franciszek w wydanej niedawno książce uznał żyjącą w Chinach mniejszość Ujgurów za prześladowaną. Spotkało się to ze zdecydowaną krytyką rzecznika chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

 

Źródło: edition.cnn.com

mjend


DATA: 2020-11-26 08:24
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kolejne opłakane skutki Franciszkowego paktowania z komunistami!
1 miesiąc temu / Jan
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.