DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

Sikorski – mitoman? Nagle zmienia zdanie

Sikorski – mitoman? Nagle zmienia zdanie
fot. Krystian Maj/FORUM
#POLSKA    #DYMISJA    #KACZYŃSKI    #UKRAINA    #PIS    #SIKORSKI    #PUTIN    #SEJM    #ROSJA    #POLITYKA    #TUSK    #ROZBIÓR

Radosław Sikorski już nie twierdzi, że Putin w 2008 r. oferował Donaldowi Tuskowi udział w rozbiorze Ukrainy. Marszałek Sejmu tym razem wyznał, że "zawiodła go pamięć". Opozycja żąda zaś jego dymisji.


- Zdarza się człowiekowi zagalopować, tak było w tym przypadku, jest mi szczególnie przykro, że w niezręcznej sytuacji postawiłem zarówno przewodniczącego-elekta Rady Europejskiej Donalda Tuska, jak i moją poprzedniczkę (na stanowisku marszałka Sejmu) Ewę Kopacz - stwierdził Sikorski.


Jak ocenił, w nieautoryzowanej wypowiedzi dla portalu Politico nastąpiła nadinterpretacja. - Zawiodła mnie też pamięć, bo po sprawdzeniu okazało się, że w Moskwie nie było spotkania dwustronnego premier Tusk - prezydent Putin - mówił marszałek Sejmu.

 

Marszałek pytany, od kogo usłyszał relację z rozmowy premiera Donalda Tuska z Władimirem Putinem, o której mówił dla portalu Politico, odparł, że przyjął "mocne postanowienie mówić już tylko to, co sam na własne uszy słyszał".

 

Nie sposób ustalić, czy Sikorski teraz mówi prawdę, bo nagle przypomniało mu się jak było w rzeczywistości, czy też coś, lub ktoś, wpłynęło na nagłą zmianę jego stanowiska. 

 

Prawo i Sprawiedliwość - jeszcze przed zmianą zdania dokonaną przez marszałka, domagało się jego dymisji. O wniosku klubu PiS w tej sprawie poinformował na konferencji prasowej Jarosław Kaczyński. Według szefa PiS nie można brać odpowiedzialności za udział w polskim życiu publiczności i to na tak wysokim stanowisku człowieka, który wykazuje się całkowitą nieodpowiedzialnością.

 

Według Jarosława Kaczyńskiego ktoś, kto usłyszał i dowiedział się o planach rozbiorowych w stosunku do istniejącego i uznawanego państwa, powinien podjąć odpowiednie działania zarówno w sferze informacyjnej – tu wewnątrz Polski. Powinien poinformować prezydenta Polski – a Lech Kaczyński nie został o tym poinformowany i powinien podjąć akcję międzynarodową.


Sikorski zwołał we wtorek konferencję prasową, na której przyznał, że nie brał udziału w rozmowie Tuska z Putinem, o której informował amerykański portal. Zapowiedział publikacje oświadczenia.

 

Marszałek Sikorski udzielił też wywiadu „Gazecie Wyborczej”. Stwierdził w nim np., że nie mówił na przykład, że Tusk mógł być nagrywany na Kremlu, bo nie miał takiej wiedzy. - Nie byłem świadkiem tej rozmowy, ale dotarła do mnie taka relacja. Słowo "propozycja" jest nadinterpretacją. Miały paść słowa, które wtedy można było wziąć za aluzję historyczną albo ponury żart. Zresztą Prezydent Putin podobnym językiem rozmawia z wieloma przywódcami Europy i świata np. kiedy powiedział ostatnio przewodniczącemu Barosso, że w dwa tygodnie może być w Kijowie – uznał.

 

Były szef MSZ przyznał też, że - wtedy - w 2008 roku - ta relacja brzmiała surrealistycznie. Opozycja zarzuca jednak Sikorskiemu, że skoro w 2008 roku znał zamiary Putina, to polityka polskiego rządu wobec Rosji była zbyt uległa. Sikorski odpowiedział, że  według niego to niedorzeczne. - Zawsze realizowaliśmy polskie interesy w relacjach z Moskwą. Tak jak mówiła w poniedziałek wieczorem pani premier Kopacz, Polska nigdy nie będzie brała udział u w aneksjach innych krajów. Mamy własne doświadczenie rozbiorów, a po drugie - wtedy kiedy to zrobiliśmy wkraczając w 1938 r. na Zaolzie - okazało się to dramatycznym błędem i wyciągnęliśmy z tego wnioski – stwierdził.

 

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przypomniał też o polityce rządu Tuska względem Rosji po wydarzeniach smoleńskich. - Reakcją na to, co powiedział Putin była polityka resetu i ocieplenia stosunków z Rosją, i to nawet po Smoleńsku, po śmierci prezydenta i 95 innych obywateli. (…) Ktoś, kto działa w ten sposób, naraża się na najdalej idące zarzuty, powstaje pytanie – czym się kierował? Prezydent nie chciał powołać go na stanowisko ministra spraw zagranicznych. I miał ku temu powody, jako były premier znałem te powody. I to są bardzo poważne powody – działalność Sikorskiego to weryfikuje – twierdzi szef Prawa i Sprawiedliwości.


Premier Ewa Kopacz, poproszona o komentarz w programie "Tomasz Lis. Na żywo" TVP2, powiedziała, że nie słyszała wcześniej o rozmowie, w której miały paść słowa Władimira Putina o podziale Ukrainy. Podkreśliła, że "gdyby rzeczywiście taka rozmowa miała miejsce i gdyby taka propozycja padła ze strony Putina, to jest skandaliczne". Dodała, że gwarantuje, iż „ani poprzedni premierzy, ani obecny premier, ani następny premier (...) żaden polski premier nie będzie uczestniczył w takim haniebnym działaniu, jak rozbiór innego państwa”.

 

 

Źródło: wPolityce.pl, „Gazeta Wyborcza”

Malk


DATA: 2014-10-22 07:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czyżby kolejny przedwyborczy temat zastępczy?
ponad 5 lat temu / Rozczarowany
 
Prawda o naszych elitach rządzących coraz bardziej jest widoczna. Do braku moralności i etyki dochodzi teraz kompletny brak profesjonalizmu. To dlatego w ciągu ostatnich lat jesteśmy ogrywani przez dyplomacje innych krajów. Byłoby to śmieszne, ale milionom Polaków w kraju jest nie do śmiechu. Ci wszyscy młodzi, którzy wyjechali upewniają się tylko, że podjęli słuszną decyzję. Chcielibyśmy wierzyć, że To jest wolny kraj
ponad 5 lat temu / Leon
 
Sam fakt złożenia mu takiej propozycji przez Putina w niczym nie kompromituje Donalda Tuska. Jaki on ma wpływ na to jakie propozycje składają mu przywódcy innych państw? On może je tylko przyjmować lub odrzucać. Swoją drogą taki rozbiór wygenerowałby więcej problemów niż to warte.
ponad 5 lat temu / Santus Faustus I
 
Im bardziej chce zaistnieć i zagrać , tym bardziej go nie ma i tym bardziej fałszuje.
ponad 5 lat temu / Leo
 
On jeno rozkazy wykonuje...
ponad 5 lat temu / John Galt
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.