DZIŚ JEST:   27   STYCZNIA   2021 r.

Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 16  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Juan Miguel Montes

Sieneńskie Quattrocento


Wspaniała wystawa dzieł szkoły sieneńskiej, którą można było wiosną i latem tego roku oglądać w Santa Maria della Scala ilustruje rozwój sztuki tamtej epoki, ukazując jej ścisłe powiązania z katolickim duchem średniowiecza.
 

Wczesny renesans sieneński (reprezentujący perspektywę, dzięki której może uchodzić za późny gotyk) pozwala odkryć doniosłość wyzwania, przed jakim stanęła włoska kultura tamtego okresu. Innymi słowy, odzwierciedla on rozdroże, na którym znalazł się człowiek początków XV wieku, kiedy na dobre zakończył się czas wytężonego wysiłku odbudowy świata po ogromnym spustoszeniu, do jakiego doszło w wyniku upadku Cesarstwa Rzymskiego i najazdów barbarzyńskich. U podstaw tego wielkiego dzieła odbudowy legła, ujęta w sposób syntetyczny, uniwersalna koncepcja obejmująca różnorakie dziedziny – od teologii po politykę, od handlu po sztukę i życie codzienne – której ukoronowaniem była sieneńska siedziba władzy świeckiej – Signoria dei Priori, zwłaszcza w okresie od drugiej połowy XIII wieku do końca wieku XIV.

Wystawa Sztuka sieneńska wczesnego renesansu sięga ku XIV wiekowi, czyli okresowi znaczonemu pędzlem m.in. Simone Martiniego, który, idąc śladem swego mistrza Duccia di Buoninsegna, stworzył wzór sztuki sakralnej obowiązujący w całej Europie przez ponad półtora stulecia, czy też Ambrogia Lorenzettiego, który przedstawiając na ścianach Palazzo dei Priori wybrane fragmenty Costituto, sieneńskiego statutu miejskiego z roku 1296, pozostawił nam jedno z najznamienitszych świadectw porządku społecznego tamtej epoki.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Amerykański przywódca – w przeciwieństwie do poprzedniej administracji – zakazał łączenia kryzysu i choroby COVID-19 z Chinami. Dlaczego? By przeciwdziałać „uprzedzeniom rasistowskim” w stosunku do Amerykanów pochodzenia azjatyckiego. W przestrzeni publicznej nie można mówić o „chińskim wirusie”, „wirusie z Wuhan” itp.

 
 

Na grzywnę w wysokości 4,3 tys. zł i zapłatę kosztów postępowania skazany został asesor komorniczy, który w październiku ubiegłego roku nawoływał do spalenia siedziby Ordo Iuris. Komisja Dyscyplinarna nakazała też mężczyźnie przeproszenie Instytutu i przekazanie przeprosin do Ministerstwa Sprawiedliwości i Krajowej Rady Komorniczej celem opublikowania na stronie internetowej KRK. Wpis jaki mężczyzna umieścił na Twitterze był komentarzem do nielegalnego protestu środowisk proaborcyjnych, jaki odbył się przed siedzibą Instytutu.

 

 

Posłowie Lewicy oraz aktywiści objęci patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich usiłują wprowadzić do polskiego systemu prawnego niechrześcijańskie pochówki ekologiczne. Chodzi na przykład o mieszanie prochów zmarłych z nasionami drzew. To modna na Zachodzie alternatywa dla chrześcijańskiego grzebania zmarłych.

 

Czterdziestu pięciu z pięćdziesięciu senatorów zasiadających w wyższej Izbie kongresu poparło wniosek, by nie poddawać byłego prezydenta Donalda Trumpa po raz kolejny procedurze impeachmentu. Chociaż inicjatywa nie powiodła się, komentatorzy wskazują, że to wyraźny znak, iż były szef Białego Domu nie zostanie skazany za domniemane podżeganie do szarży na Kapitol, w wyniku której śmierć poniosło pięć osób.

 

Czy Polak, leżący w szpitalu w Plymouth, musiał umrzeć? Dlaczego do tego doszło? I co mówi nam to o współczesnej cywilizacji? Dziennikarz i publicysta, Roman Motoła w rozmowie z Piotrem Relichem.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.