DZIŚ JEST:   07   CZERWCA   2020 r.

Trójcy Przenajświętszej
Św. Antoniego Maria Gianellego
 
 
 
 

Siedzisz w domu i oglądasz Netflixa? Uważaj na „Bandersnatcha” [SPOILERY]

Siedzisz w domu i oglądasz Netflixa? Uważaj na „Bandersnatcha” [SPOILERY]
fot. materiały filmowe

Jakiś czas temu furorę w internecie robił „Bandersnatch”, jeden z odcinków popularnego, dystopijnego serialu „Czarne lustro” dostępnego na Netflixie. Jego wyjątkowość polegała na możliwości decyzji jak zachowa się bohater w poszczególnych scenach. Nad jedną  - kluczową - kwestią jednak wyboru nie mamy. A dotyka ona jednej z podstawowych prawd; zabawa z demonami zawsze kończy się źle.

 

Z racji, że panująca sytuacja zachęca do korzystania z platformy streamingowej z filmami i serialami, wiele osób „nadrabia zaległości” i zanurza się w odmęty netflixowej „fabryki beznadziei”. Szczególną uwagę zwraca nowa forma rozrywki; serial interaktywny, gdzie widz otrzymuje możliwość wyboru jak zachowa się bohater w następnej scenie. Pionierski  pod tym względem okazał się „Bandersnatch” (2018), gdzie decydujemy o losach młodego programisty, który spędza całe dnie nad stworzeniem gry przygodowej na podstawie fikcyjnej książki o tym samym tytule.

 

Zaczyna się niewinnie

Do czynienia mamy z pewnego rodzaju incepcją; gra polega na wyborze podczas każdego kolejnego spotkania jednej z dwóch opcji. Dzięki decyzjom gracza fabuła się rozwija, a na końcu czeka jedno z wielu zakończeń. Tak samo i my, sterując poczynaniami jej twórcy, Stefana Butlera pod kolejnymi scenami otrzymujemy możliwość zdecydowania, jak postąpi główny bohater. Wybory dotyczą zarówno tak błahych czynności jak wybór płatków śniadaniowych czy muzyki do walkmana (akcja rozgrywa się w 1984 r.) jak i bardzo poważnych, mających ogromne znaczenie dla fabuły.

Z niepokojem obserwujemy jak młody, nieco ekscentryczny programista-artysta zaczyna cierpieć na zburzenia psychiczne, tworzenie gry pochłania go tak bardzo, że zamyka się w pokoju, uczęszcza jedynie na sesje do psychoterapeutki, zaczyna mieć objawy schizofrenii, a na końcu…cóż. Jak w każdym thrillerze ktoś ginie.

 

I – mimo dość dużej swobody wyboru - spośród kilkunastu przygotowanych przez twórców zakończeń, ostatecznie zawsze ktoś ginie. I tu moglibyśmy się zatrzymać, gdyby nie jeden szczegół będący kluczem do rozwikłania zagadki „Bandersnatcha”. Cała opowieść ma wymiar metafizyczny, którego wyjaśnienia na próżno szukać w polskich lub anglojęzycznych recenzjach, opisach czy artykułach.

 

Kim jest PAX?

„Bandersnatch” to tytuł fikcyjnej książki (stworzonej na potrzeby serialu). Jej fabuła dotyka systemu totalnej kontroli, teorii wieloświatów, a jej autor – również postać fikcyjna – Jerome F. Davies – w końcu odszedł od zmysłów i w przypływie szaleństwa zamordował żonę twierdząc, że potajemnie truje go narkotykami, a on sam jest przedmiotem nieustannego rządowego eksperymentu, gdzie cała rzeczywistość wokół niego została sztucznie stworzona.

 

Identyczna sytuacja dotyczy naszego głównego bohatera. Zafascynowany książką Stefan idzie dosłownie w ślady jej autora, popełniając – w zależności od naszych wyborów – przynajmniej jedno morderstwo. Uwagę zwraca jednak jedna szczególna postać – lwiopodobny demon znany jako PAX, będący bohaterem zarówno książki jak i gry. Wszystkie kłopoty programisty zaczynają się jednak w momencie zawarcia z nim paktu. W jednej z pierwszych scen filmu, kiedy Stefan prezentuje demonstracyjną wersję swojego produktu, w grze dochodzi do zdarzenia; pojawia się omawiany demon a gracz otrzymuje dwie opcje: „oddaj mu cześć”, albo „odrzuć go”. Szef firmy, której Stefan prezentuje swój produkt bez zastanowienia wydziera mu z ręki joystick i wybiera pierwszą opcję. My, jako widz akurat w tym momencie nie mamy możliwości innego wyboru. Konsekwencją w nieodległej przyszłości jest czyjaś śmierć.

 

Zaginiony świat

W niezliczonych recenzjach czy opiniach na temat filmu kwestia demona przedstawiana jest jako wytwór wyobraźni Stefana, efekt jego choroby psychicznej, pewna metafora lub efekt przeżytej traumy – matka bohatera zginęła, gdy miał on pięć lat. Nie spotkałem się z opinią traktującą PAXa jako konkretne zagrożenie, osobowe zło. A w serialu wyraźnie dostrzegamy tę zależność – pakt z demonem, niczym biblijnym Asmodeuszem (Tob 3, 8; 6, 14) zawsze prowadzi do czyjejś śmierci.

Zdumiewa brak dostrzeżenia tej perspektywy wśród fanów współczesnej rozrywki. Twórcy filmu – świadomie lub nie – zostawili widzom niezwykle cenne przesłanie. Człowiek Zachodu tracąc wiarę w rzeczywistość nadprzyrodzoną, nie odsunął od siebie związanych z nią zagrożeń, lecz po prostu pozbawił się odpowiedniej ochrony. Bo kiedy osoba cierpiąca nawet na bardzo ciężkie zaburzenia psychiczne decyduje się na morderstwo, w całej sytuacji przecież obecne jest konkretne, osobowe Zło.

 

Oczywiście nieuzasadnione jest przypisywanie każdego zaburzenia opętaniu czy złym mocom. Jednak należy pamiętać, że wszelka choroba jest dowodem potęgi szatana nad człowiekiem (Łk 13, 11) oraz efektem grzechu pierworodnego, który sprowadził na nas śmierć (Rdz 3, 17-19). Współczesna, postmodernistyczna chęć opisania świata skutecznie odziera go z niewidzialnej, lecz nie mniej realnej rzeczywistości duchowej. Patrząc na rosnące statystyki pandemii chorób psychicznych, ale i nie mniej groźne – liczby opętań, coraz bardziej wątpimy czy nauka jest w stanie poradzić sobie z każdym problemem.

 

W rzeczywistości – tak jak w przypadku „Bandersnatcha” – opisanie problemu jedynie w kategoriach psycho-fizycznych nie rozwiązuje wszystkiego. Całości obrazu może dopełnić jedynie uznanie jego duchowego wymiaru.

 

Piotr Relich

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

  

Czytaj także:
DATA: 2020-03-28 14:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Święty Maksymilian Kolbe ubolewał nad tym, że polscy katolicy łożą na utrzymanie złych mediów.
2 miesiące temu / Murem
 
obecnie można zauważyć że zrezygnowano z odniesienia człowieka do do Boga ale zostawiono sobie świat duchowy do zabawy i manipulowania no i takie efekty.
2 miesiące temu / Ewelina
 
Może to filmy i książki fikcyjne i to zabawa dla tych którzy korzystają z tego. Rację mają jednak autor tego newsa lub z racja jest z chrześcijańskiego punktu widzenia żeby ostrzegac przed takimi rzeczami. Nie można się godzić na wpadanie w sidła załóżmy że docelowo wszystkich bo będzie tak jak chce ten szatan. Trzeba wyrywać z tych sidel tych co w nie wpadają.
2 miesiące temu / 3
 
@Cenzura Masz wolną wolę. Czego jeszcze Ci potrzeba?
2 miesiące temu / PK
 
Ciekawe.
2 miesiące temu / PK
 
mam wrażenie że "zakazany owoc" kusi ,skąd tu tylu znawców i widzów filmów o narkotykach i przemocy? przecież najpierw sprawdza się na Filmweb choc trochę o czym jest i się rezygnuje ,a na Netfixsie są tez wartościowe filmy ,mądrze wybierajcie
2 miesiące temu / janka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.