DZIŚ JEST:   21   SIERPNIA   2018 r.

Św. Piusa X, papieża
Św. Apolinariusza
 
 
 
 

Siedem lat w jeden dzień. Trudna sytuacja polskich uczniów na Litwie

Siedem lat w jeden dzień. Trudna sytuacja polskich uczniów na Litwie
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Daniel Dmitriew / FORUM

Po zmianach w prawie oświatowym uczniowie z polskich rodzin znaleźli się bardzo trudnej sytuacji. Dzieci są bowiem oceniane ze znajomości języka litewskiego, tak jak uczniowie litewskich szkół.

 

Ujednolicony system nauczania języka państwowego obowiązuje na Litwie od września 2017 roku. Tak właśnie dzieci w szkołach mniejszości narodowych zostały zmuszone do nauki języka litewskiego na poziomie niedostosowanym do ich możliwości.

 

W rozmowie z TV Trwam Renata Cytacka, prezes Forum Rodziców Szkół Polskich Rejonu Solecznickiego zauważyła, że rodzi to spore trudności, bo dzieci w pierwszej klasie „muszą nadrobić sześć, siedem lat życia w jeden dzień”. - Nasze dzieci są pod wielką presją psychiczną, już mamy interwencje do psychologów, dzieci bojkotują, mówią, że my nie chcemy uczyć się tego języka, na tej zasadzie, że one nie rozumieją – dodała.

 

Także nauczyciele zauważają, że program wymaga od polskich uczniów zbyt wiele. A to powoduje trudności nie tylko u uczniów, ale i u nauczycieli. Okazuje się bowiem, ze do szkół trafiają dzieci, które wcześniej nie mówiły po litewsku, a w praktyce szkolnej muszą się już tym językiem posługiwać.

 

Polscy rodzice nie negują przy tym faktu, że nauka języka litewskiego jest potrzebna, ale nie zgadzają się z obecną praktyką, zniechęcającą do nauki.

 

Źródło: radiomaryja.pl

MA


DATA: 2018-01-22 07:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ktoś kto mieszka w obcym kraju i nie zna tubylczego języka po prostu sam z siebie robi kalekę. Owszem trzeba walczyć o Polaków (nie tylko na Litwie) ale nie można bezkrytycznie podchodzić do odmowy przyjęcia faktów do wiadomości.
6 miesięcy temu / One
 
To są skutki polityki polityków rządzących Polską, którzy podlizują się na wszelkie sposoby szowinistom litewskim i ukraińskim, bo podobne rzeczy dzieją się na Ukrainie. Litwa i Ukraina to państwa ewidentnie wrogie Polsce, a tymczasem polski podatnik jest zmuszany do finansowania swoich wrogów w imię mitów w które wierzą władze Polski.
6 miesięcy temu / Gość Janek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.