21 kwietnia 2018

Katolicy z Sewastopola liczą na odzyskanie kościoła

(Fot. dimitri_c / freeimages.com)

Przed 1 czerwca katolicy Sewastopola na Krymie powinni odzyskać swój kościół, zabrany im w latach trzydziestych przez bolszewików – taki pogląd wyraził Oleg Lewandowski z miejscowego Towarzystwa Ochrony Przyrody, Praw Człowieka i Spuścizny Historycznej. Powołał się przy tym na wypowiedź gubernatora miasta Dmitrija Owsiannikowa, który jeszcze 13 marca zapewnił, że budynek kina „Drużba”, mieszczącego się w dawnym kościele, zostanie przekazane katolikom na początku lata.

 

„Mamy nadzieję, że w czerwcu zostanie rozstrzygnięta sprawa zwrotu budynku miejskiej wspólnocie katolickiej. Nie widzimy tu żadnych przeszkód” – powiedział Lewandowski miejscowej gazecie „Nowyj Siewastopol”. Dodał, że wierni sewastopolscy liczą na wyważone stanowisko władz miejskich, zwłaszcza gubernatora Owsiannikowa. „Świątynię wzniesiono za pieniądze parafian i należała ona do Kościoła. Mamy nadzieję, że sprawiedliwość zwycięży i mienie zostanie zwrócone” – oświadczył Lewandowski.

Wesprzyj nas już teraz!

Jego zdaniem, sytuacja wokół tego obiektu wymaga natychmiastowych działań ze strony społeczeństwa i władz miasta. „Wynikiem wspólnych poczynań winno być całkowite przywrócenie katolickiemu kościołowi św. Klemensa Rzymskiego funkcji ośrodka życia katolickiego w mieście” – zaznaczył Lewandowski. Wyraził przy tym nadzieję, że sala organowa, znajdująca się w tym budynku, „stanie się ośrodkiem kultury”.

Kościół pw. Św. Klemensa Rzymskiego znajduje się w samym centrum ponad 400-tysięcznego miasta przy ul. Szmidta 1. Jego budowę ukończono w 1911 r. a obecnie jest on nieczynny i utrzymuje go główny wydział kultury miasta. Kino „Drużba”, które mieściło się w nim wiele lat, nie działa od 13 lat.

Położony na południu Krymu Sewastopol jest ważnym portem wojennym na Morzu Czarnym i do 2047 bazą rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. W 2016 liczył niespełna 420 tysiące43 mieszkańców. Od marca 2014, czyli od oderwania półwyspu od Ukrainy przez Rosję, jest przedmiotem sporu między obu tymi krajami. Należy pamiętać, że gdy w 1954 ówczesna Federacja Rosyjska przekazała Krym sowieckiej Ukrainie, Sewastopol pozostał miastem o specjalnym statusie, podporządkowanym bezpośrednio Moskwie. 

Po powstaniu niepodległej Ukrainy w grudniu 1991 również miał szczególny status, podlegając bezpośrednio Kijowowi i nie będąc częścią Autonomicznej Republiki Krymu. W marcu 2014 Rosja, powołując się na prośbę władz miasta, zajęła je, czego do dzisiaj nie uznała ani Ukraina, ani społeczność międzynarodowa.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram