DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Setna rocznica promulgacji Kodeksu Prawa Kanonicznego

Setna rocznica promulgacji Kodeksu Prawa Kanonicznego
Fot. yusuf kot / freeimages.com

– Przyszłość ma swoje korzenie w przeszłości – podkreślali uczestnicy Międzynarodowej Konferencji Naukowej poświęconej Kodeksowi Prawa Kanonicznego z 1917 roku. Spotkanie zatytułowane „Non Nova Sed Nove – Codex Iuris Canonici 1917 w setną rocznicę promulgacji” odbyło się w środę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

 

Konferencję poprzedziła odprawiona w kościele akademickim KUL Msza święta w języku łacińskim. Uczestniczyli w niej pracownicy Instytutu Prawa Kanonicznego i zaproszeni na konferencję goście.

Pierwszej sesji spotkania, poświęconej Kodeksowi Prawa Kanonicznego sprzed 100 lat przewodniczył biskup Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Drugiej zaś – ks. dr hab. Ambroży Skorupa, prof. KUL. Podczas trzeciej sesji prof. dr Damián Němec OP z Uniwersytetu Palackiego z Ołomuńca w Czechach wygłosił referat zatytułowany „CIC 1917 w Kościele łacińskim w Czechach i na Słowacji”. Ks. prof. dr hab. Józef Krukowski mówił zaś o recepcji „Codex Iuris Canonici 1917” w Polsce, tekst „Źródła Codex Iuris Canonici 1917” wygłosił natomiast ks. dr hab. Krzysztof Burczak, prof. KUL.

Podczas spotkania, w którym wzięli udział naukowcy z wielu ośrodków naukowych z kraju i zagranicy, podkreślano m.in. znaczenie Kodeksu dla reformy sfery dyscyplinarnej społeczności Kościoła.

Wobec mnogości norm prawnych i ich zbiorów, na Soborze Watykańskim I zrodziła się idea sporządzenia kodeksu, który zachował pewne elementy dawnego stanu prawnego, ale wprowadzał wiele nowoczesnych rozwiązań, zarówno w sferze materii prawnej, jak i technice redagowania norm prawnych.

W podobny sposób miała pracować powołana przez papieża Piusa X w „Motu proprio arduum sane munus” z dnia 19 marca 1904 roku komisja, której zadaniem było przygotowanie nie kompilacji, ale kodeksu sensu stricto. Zredagowano prawo Kościoła w formie zwięzłych i jasnych norm. Kodeks zawierał w sprawach zasadniczych prawo dawne, lecz zredagowane w nowoczesnej formie. Wprowadzono nowe przepisy o reformatorskim charakterze. Unormowano wiele instytucji prawnych mających podstawę w zwyczaju lub doktrynie. Ustawodawstwo kościelne ukierunkowano bardziej na sferę wewnętrzną, mając na celu rozwój życia religijnego i moralnego.

Zbiór praw z 1917 roku był pierwszym w dziejach Kościoła Kodeksem. Ułatwił w znaczący sposób funkcjonowanie sądów i innych instytucji kościelnych. Stał się przedmiotem licznych komentarzy naukowych i naukowego dyskursu na uniwersytetach. – Uczczenie setnej rocznicy promulgacji „Codex Iuris Canonici” przez środowiska naukowe z Polski i zagranicy w formie konferencji naukowej, wydaje się być stosowną formą podkreślenia znaczenia wysiłku kodyfikacyjnego Kościoła – podkreślili organizatorzy spotkania.

„Codex Iuris Canonici” z 1917 roku przestał obowiązywać w momencie promulgacji Kodeksu Prawa Kanonicznego, dokonanej przez papieża Jana Pawła II 25 stycznia 1983 roku. Jednak, jak zauważyli organizatorzy konferencji, przyszłość ma swoje korzenie w przeszłości, a ciągłość prawa kanonicznego co do istoty tkwi w jego źródle, którym jest niezmienne prawo Boże.

Środowe spotkanie zorganizowały: Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji, Instytut Prawa Kanonicznego oraz Katedra Historii Prawa Kanonicznego KUL.

 

 

Źródło: KAI / BP KEP, KUL

RoM

 

 

 


DATA: 2017-10-18 19:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kodeksy tworzą ludzie. Prawo Boże pochodzi od samego Pana Boga. Po II S.W. istnieje konieczność zapewnienia gwarancji prawnych dla zmian i reformy , aby nie było odwrotu - jak powiedział J.P. II od postanowień soboru. Jak wiemy po "Owocach" można poznać , czy wprowadzone zmiany są dobre czy nie. W chwili obecnej jesteśmy w toku procesu (jak go nazwał Benedykt XVI) SAMOZNISZCZENIA po to aby na gruzach tego co stare/tradycyjne mogło powstać NOWE - przemienione. Jeśli już dojrzałe (po 55 latach) "owoce" II S.W. okazały się trujące i niezjadliwe to należy mieć nadzieje , że zostaną wyrzucone. Jeśli jednak tak się nie stanie to i tak Pierwszym Prawem jest i będzie Prawo Boże. Mnogość norm prawnych wyrosłych i zakorzenionych w modernistycznych ideach II S.W. nie przyjmie się na ziemi ( w sercach) należących do Pana Boga. Ciekawe: Msza św. w języku łacińskim na KUL ?. Ale chyba nie Msza św. w rycie Trydenckim ?
ponad 2 lata temu / Iskierka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.