DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Setki milionów na obronę terytorialną. Jak będzie wyglądać nowa formacja?

Setki milionów na obronę terytorialną. Jak będzie wyglądać nowa formacja?
Fot. Roman Tomczak / Foto Gosc / FORUM
#WOT    #KOSZARY    #MOBILIZACJA    #KONFLIKT    #WOJNA    #MON    #WOJSKO    #OBRONA TERYTORIALNA

Działania antykryzysowe, antydywersyjne, antyterrorystyczne oraz antydezinformacyjne trafią do katalogu zadań kształtującej się obrony terytorialnej.


Nowa formacja ma nie tylko zwalczać „zielone ludziki", ale i prowadzić walkę w cyberprzestrzeni – pisze „Rzeczpospolita” omawiając ujawniony przez resort obrony projekt zmian prawnych określających kształt i sposób działania Wojsk Obrony Terytorialnej.


Jeszcze w obecnym roku ministerstwo przeznaczy na tę formację niespełna 400 milionów złotych. W 2017 – ponad 639 mln. Do 2019 roku na utworzenie, funkcjonowanie i wyposażenie obrony terytorialnej nasze państwo wydać ma 3,6 miliarda złotych.


W skład wyposażenia nowej formacji, zgodnie z planem MON, wejdą na przykład karabiny Beryl, karabiny wyborowe, przenośne moździerze, granatniki przeciwpancerne, kamizelki kuloodporne, motocykle, quady, samochody terenowe i ciężarowe oraz pontony.


Żołnierze obrony terytorialnej nie zostaną na stałe skoszarowani. Będą raz w miesiącu meldować się na trwające w ciągu weekendu ćwiczenia. W przypadku nagłej potrzeby, takiej jak klęska żywiołowa, zamieszki, konflikt zbrojny, będą wzywani do stawienia się w koszarach.


Miesięczne wynagrodzenie żołnierza WOT wyniesie około 500 złotych. Zakwalifikowani w szeregi obrony mają być związani kontraktami obejmującymi okres od roku do sześciu lat. Ci, którzy wcześniej nie służyli w armii, przejdą szkolenie wstępne. MON przyjmie w szeregi nowej formacji w pierwszej kolejności absolwentów szkół wojskowych, dawnych żołnierzy czy członków organizacji proobronnych.


Nie uwzględniono naszego postulatu związanego z włączeniem do WOT całych pododdziałów organizacji proobronnych. Zbulwersował nas zapis art. 98r projektu dotyczący doprowadzenia przez żandarmerię ochotnikażołnierza WOT na ćwiczenia rotacyjne. Takie podejście uważamy za absurd, znak niezrozumienia motywacji kandydatów na żołnierzy obrony terytorialnej – cytuje „Rzeczpospolita” słowa Grzegorza Matyasika, szefa stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl. Rozmówca gazety wskazał, iż opublikowany przez MON projekt nie był konsultowany z organizacjami społecznymi.


RoM

Źródło: "Rzeczpospolita"


DATA: 2016-10-04 20:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie mysle by Obrona Terytorjalna dostala lepsza bron od armi M16 - M4 jeszcze z takim celownikiem co cena polskiego Beryla. Obawiam sie ze OT dostanie odpady z wojska i na tym sie skonczy.
ponad 3 lata temu / Światowid
 
Pontony dla WOT? Drony dla OPK.
ponad 3 lata temu / brunhilda
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.