DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2021 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

Sesja Rady Biskupów Diecezjalnych. Wśród tematów profanacje i kwestia LGBT+

Sesja Rady Biskupów Diecezjalnych. Wśród tematów profanacje i kwestia LGBT+
fot. episkopat.pl

Historia i przyszłość polsko-ukraińskich relacji, ochrona dzieci i młodzieży, profanacje obiektów sakralnych, kwestia LGBT+, pielgrzymka duchowieństwa do Dachau oraz 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II – to główne tematy zbliżającego się spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych – poinformował bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Obrady tradycyjnie odbędą się na Jasnej Górze, we wtorek 27 sierpnia, dzień po Uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Poprzedzi je spotkanie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

 

„Jednym z ważnych tematów sesji Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze będą zagadnienia związane z historią i przyszłością relacji między Kościołem greckokatolickim na Ukrainie i Kościołem rzymskokatolickim w Polsce. Gościem specjalnym posiedzenia będzie abp Światosław Szewczuk, arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego” – powiedział bp Artur Miziński.

 

 „Kolejna kwestia, którą zajmą się biskupi podczas obrad Rady Biskupów Diecezjalnych to ochrona dzieci i młodzieży. Konferencja Episkopatu Polski pod kierunkiem Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp. Wojciecha Polaka kontynuuje prace w tym zakresie. Dążymy do tego, aby jak najbardziej uwrażliwiać duchownych i wiernych świeckich na te kwestie. Pragniemy, by wspólnoty kościelne były bezpiecznym miejscem dla dzieci i młodzieży, by ich bezpieczeństwo stało się priorytetem dla całego społeczeństwa” – powiedział bp Miziński.

 

Jak zapowiedział sekretarz generalny KEP, jednym z tematów spotkania na Jasnej Górze będą też profanacje i świętokradztwa, jakie miały miejsce ostatnio w naszym kraju oraz kwestie związane ze środowiskiem LGBT+. „To sprawy bardzo bolesne dla katolików. Chcemy również się nad nimi zatrzymać i je omówić” – powiedział bp Miziński.

 

 Kolejnym tematem spotkania biskupów diecezjalnych będą kwestie związane z prasą katolicką. „Polska ma wielkie i piękne tradycje prasy katolickiej, co pokazuje chociażby przykład działalności św. Maksymiliana Marii Kolbe. Chcemy przyjrzeć się obecnej sytuacji prasy katolickiej, by jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby współczesnych odbiorców i wesprzeć jej rozwój” – powiedział bp Miziński.

 

Sekretarz generalny KEP poinformował również, że w kwietniu przyszłego roku, w 75. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Dachau planowana jest ogólnopolska pielgrzymka duchowieństwa do tego miejsca. „W Dachau uwięziono około 3 tys. zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich, a blisko 1800 pochodziło z Polski. Prawie 900 zamordowano. Podczas spotkania biskupów diecezjalnych będziemy omawiać sprawy związane z organizacją pielgrzymki” – zapowiedział bp Miziński.

 

Biskupi omówią również inicjatywy związane z 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II, która przypada 18 maja 2020 roku. „Jan Paweł II jest chlubą dla Polski i Kościoła Powszechnego. Pamiętamy co roku o rocznicach z Nim związanych. Setna rocznica jest wyjątkowa, dlatego są planowane liczne inicjatywy. Chcemy ją pięknie uczcić” – powiedział bp Miziński.

 

Sesję Rady Biskupów Diecezjalnych poprzedzi Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski, podczas której są przygotowywane tematy na zebranie plenarne.

 

KAI


DATA: 2019-08-26 13:53
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wiele razy w katolickiej wspólnocie miałem wpływ, oczywiście w mikroskali, rozmawiając zarówno z innymi wiernymi, jak i z kapłanami. Nie tylko w necie, w realu też. Także finansując, bądź nie, budowę kościołów. Czyli kłamiesz pisząc że teoria nijak się ma z realem. A niby czemu to ja miałbym wybierać biskupa? Niby czemu mieliby biskupa wybierać pospolici wierni, bądź wrogowie Kościoła podszywający się pod wiernych? Bardzo dobrze że tak nie jest, bo w demokracji decyduje większość, a większość pospolitych ludzi to... mało mądrzy ludzie. Za które skandale z wymienionych w artykule przepraszał papież? I na jakiej podstawie w ogóle twierdzisz jakobym udawał że w Kościele nie istniały i nie istnieją skandale? Znowu coś sobie uroiłaś? Widać że masz obsesję na jednym punkcie i dlatego gdy czytasz "Kościół" czy "biskupi", to jak przysłowiowy pies Pawłowa zawsze reagujesz sztampowo, według wyuczonego schematu, niezależnie o czym jest artykuł.
ponad 1 rok temu / @klik
 
znam teorię ,ale nijak się ona ma z realem ,ile razy w tej wspólnocie miałeś na nią wpływ? ,wybierałeś biskupa czy decydowałeś choćby o remoncie kościoła? hasło jest używane jak trzeba się wiernymi zasłonić. A co do artykułu wiem o czym jest ale czy skandale z tego powodu znikły? i za te za które są odpowiedzialni kapłani przepraszał Papież i są na nie dowody ,będziesz udawał że ich nie ma?własnie to udawanie i odwracanie uwagi na innych tak boli i oburza wiernych ,od takiego udawania zaczęto w Irlandii ,tego chcesz ? a odpowiedź była konkretnie do innego komentatora ,ten portal nie ma opcji "odpowiedz " i ciągle są z tego powodu nieporozumienia
ponad 1 rok temu / do @klik
 
Kolejny raz pokazujesz że wypowiadasz się na tematy o których nie masz podstawowej wiedzy. Wierni Kościoła Chrystusowego i kapłani Kościoła Chrystusowego, których wy pogardliwie nazywacie "klerem", to nie dwie różne wspólnoty. Wierni i kapłani tworzą JEDNĄ wspólnotę. Poza tym każdy kto umie przeczytać ze zrozumieniem choćby pierwsze zdanie artykułu wie, że artykuł dotyczy: historii i przyszłości polsko-ukraińskich relacji, ochrony dzieci i młodzieży, profanacji obiektów sakralnych, kwestii LGBT+, pielgrzymki duchowieństwa do Dachau oraz 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Gdzie tu są jakieś skandale? Jeśli już profanacje, deprawacja dzieci, tęczowa zaraza, to za te skandale nie odpowiadają kapłani, więc niby czemu wierni mieliby obarczać ich winami? Szkoda że ty żyjesz w świecie ignorancji. Może na początek zacznij od czytania choćby tego jednego portalu? Byle ZE ZROZUMIENIEM tego co komentujesz i bez z góry założonych uprzedzeń.
ponad 1 rok temu / @klik
 
wierni maja sprzątać za kler? brać na siebie ich winy?
ponad 1 rok temu / ewa @klik
 
wierni mówią do to do kleru ,to chyba jasne w obliczu skandali,na jakim Ty świecie żyjesz ,czytasz tylko ten portal?
ponad 1 rok temu / do @klik
 
Właśnie moja teza wynika z zastanowienia się i refleksji. Cytujesz wypowiedzi: "posprzątajCIE u siebie", "jesteśCIE niewiarygodni". Z tych sformułowań właśnie wynika że piszą je NIE wierni Kościoła Chrystusowego, gdyż mówią nie o swojej, lecz o obcej dla nich grupie. Wierni Chrystusowi napisaliby: posprzątajMY u siebie, część Z NAS jest niewiarygodna. I niby gdzie tu pycha i zgoda na hipokryzję? Jeśli stosujesz pejoratywne określenia, naucz się uzasadniać je merytorycznie. Inaczej nie będą one gorzką prawdą, a jedynie objawem bezsilnej frustracji.
ponad 1 rok temu / @klik
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.