DZIŚ JEST:   12   LIPCA   2020 r.

XV Niedziela zwykła
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
 
 
 
 

Sesja ONZ w Nowym Jorku poświęcona reformie instytucji. Orędzie Donalda Trumpa

Sesja ONZ w Nowym Jorku poświęcona reformie instytucji. Orędzie Donalda Trumpa
Zdjęcie ilustracyjne. Fot.REUTERS/Denis Balibouse/FORUM

Prezydent USA jeszcze we wtorek wygłosi swoje pierwsze przemówienie w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Ma ono dotyczyć reformy tej instytucji. Niektóre amerykańskie media ubolewają, że w dniu, w którym Trump spotka się z przedstawicielami wielu państw na szczycie w Nowym Jorku, prezydent Rosji Władimir Putin będzie znajdował się w odległości ponad 4 tysięcy mil, obserwując manewry Zapad 2017.

 

Na początku miesiąca kremlowska telewizja RT podała, że Putin „nie został zaproszony” na szczyt Trumpa, który poprzedzi jego pierwsze orędzie na forum ONZ.

 

W rzeczywistości żaden kraj nie został oficjalnie „zaproszony” do wzięcia udziału w spotkaniu w sprawie reform, chociaż przedstawiciele USA i Wielkiej Brytanii skierowali do krajów zapytanie w sprawie proponowanych reform. – Poprosiliśmy inne kraje, aby złożyły podpisy pod pakietem proponowanych reform i 120 państw go podpisało. Będą one obecne na szczycie – mówiła jeszcze w piątek ambasador USA Nikki Haley. Wyraziła także wdzięczność, że pakiet reform poparło aż 120 ze 193 państw.

 

Rosja, Chiny i wiele krajów rozwijających się od dawna są przeciwne wysiłkom reformatorskim, które podejmują Stany Zjednoczone i jej sojusznicy. Japonia po USA jest największym fundatorem ONZ.

 

Trump w czasie kampanii prezydenckiej wielokrotnie krytykował ONZ, uznając ją za „klub dla ludzi, którzy się spotykają, by porozmawiać i dobrze się bawić”.

 

Od ubiegłego roku finansowanie amerykańskie dla organizacji spadło aż o 30 proc. w stosunku do 2016 roku. Do tej pory podatnicy amerykańscy zapewniali 22 proc. środków budżetowych ONZ w formie „dobrowolnych składek”. W ostatnich latach finansowanie wynosiło 7,8 mld dolarów rocznie.

 

W tym roku największymi płatnikami po USA były: Japonia (9,68 proc.), Chiny (7,92 proc.) i Niemcy (6,38 proc.). Rosja znajduje się na dalszym miejscu (3,08 proc.).

 

Zgodnie z amerykańskimi propozycjami, administracja ONZ miałaby zostać znacznie zredukowana, zniknęłyby dublujące się agendy i uproszczono by procedury podejmowania decyzji.

 

Podobny projekt zaproponował 22 lata temu prezydent Bill Clinton. Dokument zatytułowany „Gotowość Narodów Zjednoczonych do XX wieku”, który wyciekł w 1995 roku, przewidywał m.in. zlikwidowanie Organizacji Rozwoju Przemysłu ONZ (UNIDO). Agenda przetrwała, chociaż USA i inne państwa cofnęły finansowanie dla niej. Obecnie myśli się o likwidacji i fuzji 38 agend ONZ, które zajmują się polityką klimatyczną.

 

„Zobowiązujemy się do zmniejszenia duplikacji mandatów, nadmiarowości i nakładania się kompetencji głównych organów Organizacji Narodów Zjednoczonych” – czytamy w projekcie oświadczenia, które poparli sojusznicy Waszyngtonu.

 

Amerykanie opowiadają się za wzmocnieniem uprawnień Sekretarza Generalnego ONZ. Sprzeciwiają się temu kraje rozwijające, obawiające się niedostatecznej reprezentacji w pracach ONZ.

 

Donald Trump, w swoim pierwszym wystąpieniu do Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych ma ostro skrytykować Koreę Północną, Iran i Wenezuelę. Ma wezwać wspólnotę do konfrontacji z programem nuklearnym Pjongjangu, zanim wojsko Korei Północnej stanie się bardziej niebezpieczne.

 

Trump ma mówić o niestabilności politycznej i gospodarczej w Wenezueli, ale głównym tematem orędzia ma być kwestia terroryzmu i „realizm oparty na zasadach”.

 

Przemówienie zawiera „optymistyczną wizję międzynarodowej współpracy opartej na poszanowaniu suwerenności indywidualnej”. Orędzie prezydenta USA – wedle jego współpracowników – ma być najważniejsze od czasu jego inauguracji. Ma też być „ogromną okazją do wykazania przywództwa USA i wartości USA”.

 

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego gen. H. R. McMaster w piątek zdradził dwa najważniejsze słowa klucze przemówienia Trumpa: „suwerenność” i „odpowiedzialność”.

 

Stany Zjednoczone wierzą, że misją ONZ jest promocja pokoju i dobrobytu – tłumaczył generał. Jednak – jak mówił dalej – ONZ odniesie sukces tylko wtedy, gdy będzie chronić niezależność swoich państw członkowskich i zobowiąże się do poważnej reformy.

 


Źródło: cnsnews.com / voa.com / cfr.org

AS
 


DATA: 2017-09-19 20:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.