DZIŚ JEST:   15   LISTOPADA   2019 r.

Św. Alberta Wielkiego, Doktora Kościoła
Św. Leopolda III
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 26  >   CREDO

Kardynał Raymond Leo Burke

Serce Kościoła


Jesteśmy przekonani, że kult (…) okazywany zranionemu Sercu Ukrzyżowanego, nigdy nie był zupełnie obcy pobożności wiernych, z tym naturalnie zastrzeżeniem, że ten kult jasno się uwyraźnił i rozszerzył dopiero w czasach niedawno minionych. (…) Chociaż Serce zranionego Jezusa zawsze ludzi silniej skłaniało do uczczenia Jego nieskończonej miłości dla rodzaju ludzkiego, chociaż do chrześcijan z każdego okresu dziejów odnosiły się poniekąd prorocze słowa Zachariasza, zastosowane przez Ewangelistę do Ukrzyżowanego: „Zobaczą, kogo przebodli”, to jednak trzeba przyznać, że kult specjalny do Serca Jezusowego, jako obrazu ludzkiej i Boskiej miłości Słowa Wcielonego, rozwijał się powoli i stopniowo.
Pius XII, encyklika Haurietas aquas

 
Od samych początków chrześcijaństwa wielcy mistrzowie wiary twierdzili, że Kościół narodził się z przebitego boku Chrystusa. Prefigurację tego dostrzegano w narodzinach Ewy z boku śpiącego Adama. Św. Augustyn z Hippony pisał: Adam pogrążył się we śnie, aby ukształtowana została Ewa; Chrystus umarł, aby ukształtowany został Kościół. Z boku śpiącego Adama została ukształtowana Ewa; z boku umarłego na krzyżu i przebitego włócznią Chrystusa wypływają sakramenty, z których został ukształtowany Kościół.

Pierwsi Ojcowie Kościoła uważali, że w Sercu Jezusa chrześcijanie mogą znaleźć źródło własnego życia w Bogu. Skoro Kościół narodził się ze zranionego boku Zbawiciela, to znaczy, że z Jego przebitego Serca spływają na nas dary Ducha Świętego.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Platforma Netflix opublikowała na Twitterze wpis dotyczący serialu „Iwan Groźny z Treblinki” o zbrodniarzu wojennym Iwanie Demianiuku. Produkcja wywołała w Polsce burzę za sprawą mapy przedstawiającej nasz kraj we współczesnych granicach wraz z zaznaczonymi na niej niemieckimi obozami koncentracyjnymi, co mogło rodzić wrażenie, że to nasz kraj odpowiada za zbrodnie dokonane w rzeczywistości przez III Rzeszę.

 
 

Coca-Cola Company, do której należy marka Sprite uruchomiła kampanię reklamową w Argentynie (Sprite Argentina), zachęcającą do uczestniczenia w paradach dumy homoseksualnej. W spocie przedstawieni są rodzice, pomagający swoim dzieciom przebierać się za osoby transseksualne.

 

IPN poinformował, że 3 grudnia 2019 roku o godzinie 11.00 w Pałacu Prezydenckim w Warszawie rozpocznie się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom co najmniej 15 ofiar komunistycznego aparatu terroru.

 

Katolicka diecezja Graz-Seckau potwierdziła doniesienia o odprawieniu „Mszy ślubnej” dla kobiet żyjących w związku jednopłciowym. Ksiądz, który przewodniczył modlitwie tłumaczył, że podejmując decyzję o odprawieniu Mszy, powołał się na zapisy adhortacji papieża Franciszka – Amoris laetitia.

 

Wanda Nowicka z Lewicy Razem domaga się wymiany tabliczek na sali plenarnej Sejmu. Obecnie oficjalnie obowiązujące określenia „poseł” lub „pani poseł”, chce zastąpić zwrotem „posłanka”. Feminizacja wszelkich „politycznych określeń” to jeden z postulatów jej środowiska.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.