DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

Serbia flirtuje z Zachodem i wprowadza prawo do wspomaganego samobójstwa

Serbia flirtuje z Zachodem i wprowadza prawo do wspomaganego samobójstwa
Fot. Pixabay

Prorosyjska Serbia, ku zaskoczeniu wielu jej mieszkańców, zaczęła zalotnie uśmiechać się do Zachodu. Jednym z przejawów tego afektu są próby zaszczepienia niektórych przejawów kultury śmierci.

 

 

Wprowadzenie legalnej eutanazji w tym kraju to zapewne kwestia kilku zaledwie tygodni. Zmiany w prawie wprowadzane są na wzór zachodnioeuropejski – mają dotyczyć przypadków poważnych i nieuleczalnych chorób oraz trudnego do wytrzymania bólu. Jak podkreślili członkowie komisji parlamentarnej, „nasi obywatele powinni mieć zagwarantowane zarówno prawo do godnych narodzin, godnego życia oraz – czego nie zawsze doświadczają – także godnej śmierci”.

 

Prace specjalnej komisji parlamentarnej nt. eutanazji trwały ponad dwa lata. Legalizacja uśmiercania doprowadzi do zmian kodeksu karnego – konieczne będzie zapewnienie odpowiedzialności karnej za ewentualne przypadki nadużyć.

 

Prof. dr Miodrag Orlić, szef wspomnianej komisji, oświadczył, że liczy na mocne argumenty „za” i „przeciw” podczas trwającej w Serbii dyskusji publicznej. – Na razie jednak nieliczne głosy krytykujące legalizację eutanazji nie przebijają się przez długą listę argumentów potwierdzających potrzebę zmian – powiedział.

 

– Oczywiście bardzo chcielibyśmy, aby nikt nie musiał podejmować decyzji o eutanazji. Ale skrajnie ciężkie przypadki narzucają konieczność zezwolenia na takie zmiany w prawie. W podejmowaniu decyzji o eutanazji powinni aktywnie uczestniczyć nie tylko lekarze, ale także psychologowie, socjologowie i prawnicy – uważa Ratomir Slijepcević, sekretarz komisji.

 

Jak widać, legalizacja eutanazji w Serbii to tylko kwestia czasu. Jeśli chodzi o tzw. aborcję jest ona już legalna do 10. tygodnia ciąży, a w przypadku gwałtu, kazirodztwa, traum psychologicznych i przyczyn społecznych – do 20. tygodnia. Zdecydowana większość dzieci zabijanych jest jednak w gabinetach prywatnych, które nie respektują nawet tak daleko idących zapisów.

 

 

ChS

Źródło www.politika.rs

 

 


DATA: 2019-06-02 16:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kolejne eugeniczna furtka dla zabijania jak leci. Tak jak to ma już miejsce w Holandii czy Belgii.
4 miesiące temu / DNA
 
Decydowac o nas ma prawo tylko sam Pan Bog. Nikt wiecej. Eutanazja nie powinna istniec. To jest zly wymysl czlowieka, ktory nie wierzy w Boga. Bol moze byc usmierzony innymi sposobami I do pewnego stopnia. Eutanazja nie jest dobrym wyjsciem z sytuacji bolu. Serbia potrzebuje naszych modlitw.
4 miesiące temu / wierny
 
Dlaczego do Zachodu? Przecież eutanazja jest legalna tylko w Holandii, Belgii i niektórych stanach USA. To nie cały Zachód. A Rosja ma słabą gospodarkę i słabą technologię.
4 miesiące temu / ala wilk
 
Legalna eutanazja jest tylko jednym z przejawów epoki postchrześcijańskiej, w jakiej żyjemy
4 miesiące temu / pch
 
Bardzo dobrze. Nie wolno nikogo zmuszać do cierpienia. Każdy ma prawo decydować o sobie
4 miesiące temu / Aha
 
Módlmy się za Serbów.
4 miesiące temu / Katolik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.