DZIŚ JEST:   20   KWIETNIA   2018 r.

Św. Agnieszki z Montepulciano
 
 
 
 

Separatyzm jako lek na korupcję? Bułgarskie regiony chcą przyłączyć się do Rumunii!

Separatyzm jako lek na korupcję? Bułgarskie regiony chcą przyłączyć się do Rumunii!
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com
#SEPARATYZM    #BUŁGARIA    #RUMUNIA    #KORUPCJA    #WIDYŃ    #WRACA    #MONTANA    #REFORMY

Mieszkańcy trzech regionów Bułgarii chcą przyłączyć się do Rumunii. Zbierają podpisy w celu ogłoszenia niepodległości, która ma być pierwszym krokiem do usamodzielnienia się od rządów w Sofii. Determinacja obywateli z obwodów administracyjnych Widyń, Wraca i Montana jest wynikiem braku woli ograniczenia korupcji w administracji publicznej i przyzwoleniu na unikanie odpowiedzialności za nadużycia władzy.

 

Wojownicze regiony

Bunt w trzech z 28 jednostek administracyjnych spowodowały działania władz w Sofii, które pozorują walkę z układami korupcyjnymi i blokują rozwiązania prawne dające szanse na ograniczenie patologii w sferach władzy. Obwody Widyń, Wraca i Montana liczą łącznie ponad pól miliona z nieco ponad 7 mln obywateli Bułgarii. Trzy obwody położone są w północno-zachodniej części Bułgarii, w większości w naddunajskiej dolinie, granicząc poprzez Dunaj z Rumunią.

 

Ogłoszenie niezależności od władz w Sofii ma być pierwszym krokiem w planie separatystów, którzy jako swój cel wyznaczyli przyłączenie obwodów Widyń, Wraca i Montana do Rumunii. W wypowiedzi dla portalu lenta.ru inicjator akcji zbierania podpisów Borys Kamienow przypomniał, że mieszkańców tych regionów nie na darmo nazywają bojownikami, to oni bowiem w 1876 roku byli inicjatorami powstania przeciwko Imperium Osmańskiemu.

 

Walka z korupcją

Dzisiaj niepokorni mieszkańcy zbuntowali się przeciwko praktykom korupcyjnym na różnych poziomach administracji publicznej. Pomysł na „uwolnienie się” od skorumpowanej Bułgarii i przyłączenie do północnego sąsiada argumentują oni faktem, że rumuński system sądowy jest mniej skorumpowany, bardziej demokratyczny i reformowalny. Drugą przyczyną niezadowolenia mieszkańców obwodów Widyń, Wraca i Montana jest wysokie bezrobocie, które zmusza ich do migracji w poszukiwaniu pracy, najczęściej za granicę.

 

Komentatorzy wydarzeń w północno-zachodniej Bułgarii powód wzrostu sympatii prorumuńskich widzą także w umacnianiu się pozycji Rumunii w regionie wschodnich Bałkanów. Dowodem tego może być uznanie w grudniu ubiegłego roku przez władze Mołdawii języka rumuńskiego jako języka państwowego. Zapis o rumuńskim jako języku państwowym zastąpił wcześniejsze sformułowanie o tym, że językiem państwowym Mołdawii jest język mołdawski z zapisem w alfabecie łacińskim. Akcja zbierania podpisów za ogłoszeniem referendum o niepodległości trzech obwodów, jak doniósł bułgarski kanał Nowa, wynika z decyzji władz państwowych Bułgarii, w szczególności z decyzji prezydenta kraju Rumena Radewa, który na początku stycznia zawetował ustawę antykorupcyjną.

 

Upolityczniona ustawa?

Ustawa była przyjęta jeszcze 20 grudnia i do nowego roku czekała na podpis prezydenta. Rumen Radew odmówił podpisu ustawy antykorupcyjnej tłumacząc swoją decyzję niekonstytucyjnością jej zapisów. Radew wyraził także swoje zaniepokojenie możliwością wykorzystania ustawy do walk z opozycją oraz brakiem konsultacji zawartych w niej rozwiązań z partiami opozycyjnymi i organizacjami pozarządowymi.

 

Bułgaria w różnych rankingach plasuje się jako kraj mocno skorumpowany, w szeregach Unii Europejskiej uchodzi za państwo najbardziej przeżarte mechanizmami korupcyjnymi. Mimo to w kolejnych kadencjach parlamentu Bułgarii sprawą nie chciano się poważnie zająć, a gdy w grudniu ubiegłego roku ustawa przeszła procedurę legislacyjną niemal w całości, weto prezydenta Radewa zablokowało jej wejście w życie. Szef państwa zarzuca ustawie m.in. wskazanie parlamentu jako jedynego organu wybierającego członków komisji antykorupcyjnej oraz niejasności co do losów mienia, które może być skonfiskowane jako pochodzące z łapówek. Weto prezydenta parlament bułgarski może odrzucić większością rządowej koalicji, która dysponuje 121 głosami w 240-osobowym parlamencie. Niemniej tendencje odśrodkowe w państwie, rozbudzone nieudolną walką z korupcją i wysokim bezrobociem, mogą objawiać się w innych regionach Bułgarii. Tym bardziej, że nie jest to państwo jednorodne etnicznie ponieważ do narodowości bułgarskiej przyznaje się nieco ponad 80 proc. obywateli, a największa mniejszość narodowa turecka, stanowi około 8 proc. obywateli Bułgarii.

 

 

Jan Bereza

 

 


DATA: 2018-01-12 14:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przyjmiemy więcej ludzi ze wschodu i my stracimy wschodnie tereny
3 miesiące temu / xyz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.