DZIŚ JEST:   23   PAŹDZIERNIKA   2018 r.

Św. Jana Kapistrana
Św. Józefa Bilczewskiego
 
 
 
 

Separatyzm jako lek na korupcję? Bułgarskie regiony chcą przyłączyć się do Rumunii!

Separatyzm jako lek na korupcję? Bułgarskie regiony chcą przyłączyć się do Rumunii!
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com
#SEPARATYZM    #BUŁGARIA    #RUMUNIA    #KORUPCJA    #WIDYŃ    #WRACA    #MONTANA    #REFORMY

Mieszkańcy trzech regionów Bułgarii chcą przyłączyć się do Rumunii. Zbierają podpisy w celu ogłoszenia niepodległości, która ma być pierwszym krokiem do usamodzielnienia się od rządów w Sofii. Determinacja obywateli z obwodów administracyjnych Widyń, Wraca i Montana jest wynikiem braku woli ograniczenia korupcji w administracji publicznej i przyzwoleniu na unikanie odpowiedzialności za nadużycia władzy.

 

Wojownicze regiony

Bunt w trzech z 28 jednostek administracyjnych spowodowały działania władz w Sofii, które pozorują walkę z układami korupcyjnymi i blokują rozwiązania prawne dające szanse na ograniczenie patologii w sferach władzy. Obwody Widyń, Wraca i Montana liczą łącznie ponad pól miliona z nieco ponad 7 mln obywateli Bułgarii. Trzy obwody położone są w północno-zachodniej części Bułgarii, w większości w naddunajskiej dolinie, granicząc poprzez Dunaj z Rumunią.

 

Ogłoszenie niezależności od władz w Sofii ma być pierwszym krokiem w planie separatystów, którzy jako swój cel wyznaczyli przyłączenie obwodów Widyń, Wraca i Montana do Rumunii. W wypowiedzi dla portalu lenta.ru inicjator akcji zbierania podpisów Borys Kamienow przypomniał, że mieszkańców tych regionów nie na darmo nazywają bojownikami, to oni bowiem w 1876 roku byli inicjatorami powstania przeciwko Imperium Osmańskiemu.

 

Walka z korupcją

Dzisiaj niepokorni mieszkańcy zbuntowali się przeciwko praktykom korupcyjnym na różnych poziomach administracji publicznej. Pomysł na „uwolnienie się” od skorumpowanej Bułgarii i przyłączenie do północnego sąsiada argumentują oni faktem, że rumuński system sądowy jest mniej skorumpowany, bardziej demokratyczny i reformowalny. Drugą przyczyną niezadowolenia mieszkańców obwodów Widyń, Wraca i Montana jest wysokie bezrobocie, które zmusza ich do migracji w poszukiwaniu pracy, najczęściej za granicę.

 

Komentatorzy wydarzeń w północno-zachodniej Bułgarii powód wzrostu sympatii prorumuńskich widzą także w umacnianiu się pozycji Rumunii w regionie wschodnich Bałkanów. Dowodem tego może być uznanie w grudniu ubiegłego roku przez władze Mołdawii języka rumuńskiego jako języka państwowego. Zapis o rumuńskim jako języku państwowym zastąpił wcześniejsze sformułowanie o tym, że językiem państwowym Mołdawii jest język mołdawski z zapisem w alfabecie łacińskim. Akcja zbierania podpisów za ogłoszeniem referendum o niepodległości trzech obwodów, jak doniósł bułgarski kanał Nowa, wynika z decyzji władz państwowych Bułgarii, w szczególności z decyzji prezydenta kraju Rumena Radewa, który na początku stycznia zawetował ustawę antykorupcyjną.

 

Upolityczniona ustawa?

Ustawa była przyjęta jeszcze 20 grudnia i do nowego roku czekała na podpis prezydenta. Rumen Radew odmówił podpisu ustawy antykorupcyjnej tłumacząc swoją decyzję niekonstytucyjnością jej zapisów. Radew wyraził także swoje zaniepokojenie możliwością wykorzystania ustawy do walk z opozycją oraz brakiem konsultacji zawartych w niej rozwiązań z partiami opozycyjnymi i organizacjami pozarządowymi.

 

Bułgaria w różnych rankingach plasuje się jako kraj mocno skorumpowany, w szeregach Unii Europejskiej uchodzi za państwo najbardziej przeżarte mechanizmami korupcyjnymi. Mimo to w kolejnych kadencjach parlamentu Bułgarii sprawą nie chciano się poważnie zająć, a gdy w grudniu ubiegłego roku ustawa przeszła procedurę legislacyjną niemal w całości, weto prezydenta Radewa zablokowało jej wejście w życie. Szef państwa zarzuca ustawie m.in. wskazanie parlamentu jako jedynego organu wybierającego członków komisji antykorupcyjnej oraz niejasności co do losów mienia, które może być skonfiskowane jako pochodzące z łapówek. Weto prezydenta parlament bułgarski może odrzucić większością rządowej koalicji, która dysponuje 121 głosami w 240-osobowym parlamencie. Niemniej tendencje odśrodkowe w państwie, rozbudzone nieudolną walką z korupcją i wysokim bezrobociem, mogą objawiać się w innych regionach Bułgarii. Tym bardziej, że nie jest to państwo jednorodne etnicznie ponieważ do narodowości bułgarskiej przyznaje się nieco ponad 80 proc. obywateli, a największa mniejszość narodowa turecka, stanowi około 8 proc. obywateli Bułgarii.

 

 

Jan Bereza

 

 


DATA: 2018-01-12 14:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przyjmiemy więcej ludzi ze wschodu i my stracimy wschodnie tereny
9 miesięcy temu / xyz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.