Podczas obu sesji synodu na temat rodziny oraz w czasie dyskusji je poprzedzających wielokrotnie oświadczano, że Kościół musi tak dostosować swą praktykę, a nade wszystko swój język, aby mógł skutecznie zwracać się do całkowicie zsekularyzowanej kultury. Żadną miarą nie może tak być! Zgodnie z Bożą mądrością, Kościół ma zawsze nazywać rzeczy po imieniu, aby nie popadać w sentymentalizm i nie przyczyniać się do szerzenia zamętu.
Przyglądając się sytuacjom wielkiego cierpienia w rodzinach znajdujących się poza kontekstem Chrystusowej prawdy, można popaść w sentymentalizm, który choć wydaje się współczuciem, w istocie jest dogłębnie szkodliwy przez brak poszanowania dla obiektywnej sytuacji osoby. Sentymentalizm taki udaremnia osobie w sytuacji grzechu spotkanie z Chrystusem. Sentymentalizm bowiem postrzega prawdę Chrystusa jako coś, co krzywdzi człowieka, wskutek czego człowiek pogrążony w grzechu zamyka się na prawdę będącą dlań jedyną drogą wyjścia z grzechu.
Jednocześnie sentymentalizm nie respektuje głębokiego wpływu, jaki nieuregulowany stan człowieka wywiera na osoby związane z nim więzami rodzinnymi czy przyjacielskimi. Skupiając się wyłącznie na bolesnej sytuacji jednostki, nie widzimy rzeczywistości całościowo i wyrządzamy niesprawiedliwość nie tylko tejże jednostce, ale i innym ludziom z nią związanym.
W związku z fałszywym współczuciem należy powiedzieć słowo o bardzo nagłośnionej propozycji radykalnej zmiany procesu orzekania nieważności małżeństwa, mającej skutkować szybszym i łatwiejszym uzyskiwaniem takiego orzeczenia.
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
– Na początku przyszłego tygodnia zostaną przedstawione informacje na temat decyzji co do obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa – mówił w piątek na antenie Radia Dla Ciebie rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, iż nie spodziewa się, aby w najbliższym czasie doszło do zaostrzenia przepisów w związku z tzw. pandemią koronawirusa.
„Polska z ogromnym niepokojem przyjmuje doniesienia o masakrze ludności cywilnej, do jakiej miało dojść pod koniec ubiegłego roku przed kościołem Matki Bożej z Syjonu w Aksum w etiopskiej prowincji Tigraj”, czytamy w oświadczeniu polskiego MSZ w sprawie mordu dokonanego w czwartek na co najmniej 750 chrześcijanach w Etiopii.
– Paszport dyplomatyczny dla Polaka, który przebywa w śpiączce w szpitalu w Plymouth w Wielkiej Brytanii, został wysłany do konsulatu w Londynie – poinformował wiceszef MS Marcin Warchoł.
– W moim odczuciu nie ma podstaw utrzymania zamrożenia sklepów wielkopowierzchniowych po 31 stycznia. Taka jest rekomendacja Ministerstwa Rozwoju – powiedział w piątek w rozmowie z programem „Tłit WP” wicepremier Jarosław Gowin.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Portugalii biskup José Ornelas wezwał wiernych do przestrzegania restrykcji epidemicznych w związku z nasileniem się w tym kraju zachorowań na COVID-19. – Musimy aktywnie współpracować z władzami państwowymi w celu obniżenia liczby zakażeń – stwierdził bp Ornelas.
Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI