DZIŚ JEST:   22   MARCA   2019 r.

Św. Zachariasza, papieża
Bł. Baldwina z Boucle
 
 
 
 

Wybory prezydenckie 2015

Pierwsza tura dla Dudy. Wyborcy Kukiza i Korwina zdecydują o drugiej

Pierwsza tura dla Dudy. Wyborcy Kukiza i Korwina zdecydują o drugiej
Krystian Maj/FORUM

Po raz kolejny w Polsce doszło do kompromitacji instytucji przygotowujących sondaże. Andrzej Duda nigdy w przedwyborczych badaniach nie osiągnął wyniku nawet zbliżonego do uzyskanych 34,8 proc. Bronisław Komorowski natomiast długo nie schodził nawet poniżej 40 proc, a dostał aż siedem punktów mniej (33,1 proc.). O wyniku drugiej tury mogą rozstrzygnąć wyborcy Kukiza i Korwina-Mikke – jedna czwarta głosujących.


Sondażowe wyniki wyborów są klęską dla obozu rządzącego. To najgorszy wynik tej formacji politycznej od ośmiu lat. Nie pomogło nawet rozpieszczanie Bronisława Komorowskiego przez media – prezydent niemal w ogóle nie był atakowany w głównych telewizjach, dostawał najlepszy czas antenowy, unikano stawiania mu trudnych pytań, nie donoszono o jego kompromitujących wypowiedziach i nerwowych wystąpieniach na wiecach. Mimo tego, otrzymał bardzo słabe poparcie i przegrał w pierwszej turze z wyraźnie lekceważonym przez siebie Andrzejem Dudą. Jako totalną wpadkę wizerunkową należy uznać „wezwanie” do debaty kontrkandydata – po kilku miesiącach oferowania urzędującemu prezydentowi takiej debaty. A już odczytanie podziękowań z kartki – może świadczyć co najmniej o zmęczeniu Bronisława Komorowskiego.

 

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości, mimo iż główne media dość intensywnie go atakowały, potrafił osiągnąć nadspodziewanie dobry rezultat. Nie przeszkodziła mu zmiana zdania na temat procedury in-vitro podczas kampanii wyborczej oraz niekatolicka postawa w kwestii aborcji. Duda przebił nawet szklany sufit, od lat blokujący jego partię na poziomie 30-32 proc.

 

Wydaje się, że to Duda ma większe szanse na zwycięstwo w drugiej turze. Trudno bowiem przypuszczać, by wyborcy kandydatów nazwanych przez media „antysystemowymi”, za dwa tygodnie gremialnie poszli do wyborów poprzeć głowę tego systemu – Bronisława Komorowskiego. Paweł Kukiz już przed wyborami zapowiadał, że poprosi swych wyborców o niegłosowanie na urzędującego prezydenta.

 

Owi „antysystemowi” kandydaci otrzymali łącznie ok. 27,7 proc. głosów. Na tę swoistą nowość w wyborach prezydenckich w Polsce złożyły się głosy Pawła Kukiza (20,3 proc.), Janusza Korwina-Mikke (4,4 proc.), Grzegorza Brauna (1,1 proc.), Mariana Kowalskiego (0,8 proc.) i Jacka Wilka (0,6 proc.). Co ważne, Paweł Kukiz zapowiedział po ogłoszeniu wyników sondażowych, że zamierza poprowadzić zakładaną przez siebie formację do wyborów parlamentarnych na jesieni tego roku. Korwin-Mikke dodał, że ma nadzieję, że do tych wyborów jego partia pójdzie razem z formacją Kukiza. Wszystko wskazuje więc na to, że za kilka miesięcy skład polskiego parlamentu może diametralnie się zmienić.

 

Bronisław Komorowski z całą pewnością może w drugiej turze liczyć na poparcie ze strony wyborców Magdaleny Ogórek (2,4 proc.) i Janusza Palikota (1,5 proc.).

 

Z danych podanych przez Państwową Komisję Wyborczą wynika, że frekwencja na godzinę 20:30 wyniosła 49,4 procent.

 

 

Krystian Kratiuk 


DATA: 2015-05-11 14:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

M To jest wybór między"dżumą" "Cholerą".Partie polityczne są zależne od banków międzynarodowych i Tajnych Związków.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
jak 90% obywateli zagłosuję na obydwóch Panów to w rezultacie będą musieli wystawić kogoś innego a na to nie jest przygotowana żadna partia i to nie jest wtedy wybór pomiędzy mniejszym złem tylko pokazanie że nie ma dobrego kandydata
ponad 3 lata temu / h
 
Photo, Twoja argumentacja miałaby sens gdybyś pisał o drugiej turze. Ale w pierwszej turze można było zagłosować nie kierując się zasadą mniejszego zła.
ponad 3 lata temu / Rozczarowany
 
Nazywanie "po imieniu" tych co w nosie mają urny wyborcze nie jest obrażaniem :))) Już parę tysięcy lat temu napisano "nie bądź letni" a Oni są gorzej niż letni bo są zimnymi wyrachowanymi leniami. Czekają, nie zgadzają się, manifestują ... slogany bez pokrycia. Mówię: ich "milcząca" obecność więcej by pokazała ogółowi niż siedzenie w domu w "smrodzie buntu" ... :( Stań narodzie Polski nawet w 90% i zagłosuj pustymi kartami w formie protestu, to jest protest a nie takie dyrdymały w pieleszach domowych.
ponad 3 lata temu / Soplica
 
Robert, katolik może wybrać mniejsze zło, jeśli nie ma niczego lepszego, po to, aby zapobiec większemu złu. Np katolik może zabić napastnika w obronie życia własnego czy życia innego człowieka. Katechizm Kościoła Katolickiego dopuszcza taką możliwość. A skoro tak, to analogicznie katolik może zagłosować na Pana Dudę który z katolickiego punktu widzenia jest mniejszym złem niż Pan Komorowski.
ponad 3 lata temu / (...)
 
"Nie przeszkodziła [Dudzie] zmiana zdania na temat procedury in-vitro podczas kampanii wyborczej oraz niekatolicka postawa w kwestii aborcji." Nie sledzilem polskiej polityki przez jakis czas, wiec czy moge prosic aby ktos wyjasnil o co chodzi? Dziekuje z gory.
ponad 3 lata temu / Anglia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.