DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

Senatorowie przygotowali nowy projekt ustawy nakazującej usunięcie pomników Armii Czerwonej

Senatorowie przygotowali nowy projekt ustawy nakazującej usunięcie pomników Armii Czerwonej
Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej w Kodniu / fot. wikimedia.commons.org
#ZSRR    #PIS    #PRL    #PRZEPISY    #USTAWA    #KOMUNIZM    #PROJEKT    #ARMIA CZERWONA    #POMNIKI    #SENAT    #HISTORIA

Wiele wskazuje na to, że niemal trzydzieści lat po „upadku komunizmu” z przestrzeni publicznej znikną wreszcie pomniki sławiące komunizm. Przewiduje to projekt, który powstał w Senacie.

 

W Polsce nadal stoi niemal 490 komunistycznych pomników, kamieni, głazów. Większość z nich do monumenty ku czci Armii Czerwonej.

 

Nowy projekt przewiduje, że pomniki będą usuwać wojewodowie po konsultacjach z IPN. Z rygoru ustawy mają być wyłączone obiekty niewystawione na widok publiczny oraz znajdujące się na cmentarzach – informuje opisująca sprawę „Rzeczpospolita”.

 

Senacki projekt jest nowelizacją ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, którą Sejm przyjął w 2016 roku. Dotyczyła ona usunięcia komunistycznych nazw ulic, mostów, placów i innych obiektów użyteczności publicznej. – Udało się z ulicami, więc postanowiliśmy postawić kropkę nad „i” – mówi senator PiS Robert Mamątow.

 

Warto jednak dodać, że to nie pierwsze podejście polityków w tej kadencji parlamentu do tej kwestii. Inny projekt w tej sprawie, wniesiony w lipcu ubiegłego roku, został kilka dni temu wycofany z Sejmu. Dlaczego? Poszło o poprawkę zgłoszoną przez senatora PiS Jerzego Czerwińskiego, dodającą do ustawy zapis mówiący o tym, że nowe prawo odnosi się też do pomników sławiących „inny ustrój totalitarny", a w szczególności „faszyzm, nazizm niemiecki, nacjonalizm ukraiński i litewski, militaryzm pruski, rosyjski i niemiecki". Jak donosi „Rzeczpospolita", zestawienie militaryzmu pruskiego z nazizmem wzbudziło duże kontrowersje wśród mniejszości niemieckiej, na ten pomysł oburzali się także Litwini i Ukraińcy. PiS zmienił więc projekt – teraz przepisy mają dotyczyć wyłącznie pomników komunistycznych.

 

 

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

kra

 

DATA: 2017-03-20 09:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@jacek Podziękujmy jeszcze Armii Czerwonej za KAtyń, wysyłki na Syberię, operację "Ostra Brama", pomoc powstaniu warszawskiemu, likwidowanie AK, masowe gwałty i rabunki i to ,że rządzili się jak u siebie. Przez to nawet żołnierze Armii Ludowej mieli ich dość. W Rosji nie ma pomnika Polaków okopujących Kreml, więc czemu my mamy mieć takie pomniki. Co innego miejsca historii związane z Armią Czerwoną
ponad 3 lata temu / trooper
 
Hej Jacek, zapomniałeś skromnie dodać, że oczywiście dziękują Polacy, Jackowi jako wnukowi lejtnanta Czerwonej Armii, która wyzwoliła Polskę... ze wszystkiego! Ich okupacja zresztą trwa do dziś - resortowe dzieci 'na wsiegda'!
ponad 3 lata temu / @Jacek
 
Gdyby w 1939 r. ZSRR nie opóźnił niemieckiego ataku o dwa lata i nie zwyciężył w II wojnie światowej, zachodni "alianci" świetnie by się z Wujkiem Adolfem dogadali, a z Polaków byłby popiół i nieliczni parobcy u bauerów. Dziś tak dziękujemy Armii Radzieckiej...
ponad 3 lata temu / Jacek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.