15 maja 2020

Senat USA przedłużył obowiązywanie ustawy inwigilacyjnej FISA krytykowanej przez Snowdena

(źródło: pixabay.com)

Senat Stanów Zjednoczonych zatwierdził przedłużenie obowiązywania o ponad 2 lata niektórych form nadzoru nad obywatelami z ustawy o nadzorze wywiadu zagranicznego (FISA). Ustawa, która wygasła teoretycznie dwa miesiące temu zezwala na gromadzenie wielu danych. Za Obamy była wykorzystywana do zwalczania przeciwników politycznych.

 

Za przedłużeniem obowiązywania ustawy zagłosowało 80 senatorów, chociaż potrzebnych było do jej przejścia 60 głosów. Projekt musi jednak zostać zatwierdzony przez Izbę Reprezentantów, zanim zostanie wysłany do Białego Domu, aby prezydent Donald Trump mógł go zawetować lub podpisać.  

Wesprzyj nas już teraz!

 

W czwartek Senat pod przywództwem republikańskim zmienił projekt zatwierdzony przez niższą Izbę pod przewodnictwem Demokratów.

 

Obowiązywanie ustawy przedłużono do grudnia 2023 r. Regulacja obejmuje zatwierdzanie przez sąd FISA nakazów uzyskania dokumentacji biznesowej, pozwalającej na inwigilację bez ustalania, czy ​​dany podmiot działa w imieniu grupy ekstremistycznej – postanowienia dot. „samotnego wilka” – i umożliwia dalsze podsłuchiwanie podmiotów, które zmieniły dostawców telefonii komórkowej.

 

Zwolennicy ustawy twierdzą, że są niezbędnymi narzędziami do zwalczania ekstremizmu i „wyłapywania” zagranicznych szpiegów.

 

Obrońcy prywatności, zarówno pośród Demokratów, jak i Republikanów twierdzą, że regulacja nie chroni prywatności Amerykanów.

 

Senat zablokował zaledwie jednym głosem poprawkę, która uniemożliwiłaby organom ścigania zbieranie informacji o nawykach internetowych Amerykanów bez nakazu. Ustawa była nadużywana wcześniej przez administrację Baracka Obamy.

 

Google na swojej stronie podaje, że żądania informacji o użytkownikach związane z bezpieczeństwem narodowym Stanów Zjednoczonych dotyczą niestandardowych  danych, niestanowiących treści oraz stanowiących treść na podstawie ustawy o inwigilacji wywiadowczej – FISA).

 

Żądanie na podstawie ustawy FISA może dotyczyć niestanowiących treści metadanych, np. zawartości pól „od” i „do” w nagłówku e-maila czy adresów IP powiązanych z danym kontem. Liczba wniosków o tego typu informacje wzrosła, zwłaszcza w drugiej połowie ub. roku.  

 

Źródło: reuters.com
AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 393 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram